"Możliwość wypowiedzi to fundament prawa do obrony". Przyjdź do sądu i wesprzyj Tomasza Sakiewicza

- Możliwość wypowiedzi to fundament prawa do obrony, szczególnie kiedy podsądnym jest dziennikarz, dla którego słowo odgrywa kluczową rolę w jego pracy - tak decyzję o braku głosu dla redaktora Tomasza Sakiewicza podczas procesu z Tomaszem Lisem i Jackiem Żakowskim przyjmuje Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa. Rozprawa już we wtorek 25 lutego - przyjdź do sądu i wesprzyj Tomasza Sakiewicza!

Tomasz Sakiewicz
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Tomasz Lis i Jacek Żakowski znaleźli się na okładce "Gazety Polskiej Codziennie" w 2017 roku. Najbardziej znanych przeciwników lustracji w środowisku dziennikarskim oburzył artykuł pod tytułem "Dziennikarze do lustracji". Lis i Żakowski wytoczyli proces, a rozprawa odbędzie się we wtorek 25 lutego. Jak się okazało, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz nie będzie mógł zabrać głosu. Zaplanowano za to przesłuchanie Lisa i Żakowskiego.

Kolejne środowiska wstawiają się za redaktorem Tomaszem Sakiewiczem. Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa liczy na to, że decyzja sądu zostanie zmieniona i Sakiewicz będzie mógł przedstawić swój punkt widzenia. 

- Z głębokim niepokojem przyjęliśmy informację o tym, że redaktor naczelny Gazety Polskiej oraz Gazety Polskiej Codziennie został pozbawiony prawa głosu w procesie jaki wytoczyli mu Tomasz Lis i Jacek Żakowski. Możliwość wypowiedzi to fundament prawa do obrony, szczególnie kiedy podsądnym jest dziennikarz, dla którego słowo odgrywa kluczową rolę w jego pracy. Ten zupełnie niezrozumiały fakt musi budzić naturalny sprzeciw u każdego, komu bliskie są takie wartości jak sprawiedliwy proces czy równe traktowanie stron występujących przed sądem. Nie zgadzamy się aby były one naruszane, to bowiem podważa zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości i przywodzi na myśl słusznie już minione czasy. Liczymy, że dla dobra zarówno samej sprawy jak i całego polskiego sądownictwa ta szokująca decyzja zostanie zmienione i red. Sakiewicz będzie miał do dyspozycji wszystkie narzędzia do obrony jakie przyznaje obywatelom naszego kraju Konstytucja

- napisali w oświadczeniu przedstawiciele zarządu Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa. Pod oświadczeniem podpisali się prezes Piotr Hofman oraz członek zarządu Radosław Dobrzyński. 

Rozprawa z powództwa Tomasza Lisa i Jacka  Żakowskiego przeciwko Tomaszowi Sakiewiczowi odbędzie się w najbliższy wtorek 25 lutego o godzinie 10:00 w sali 219 w Sądzie Okręgowym w Warszawie przy al. Solidarności 127. Warto przyjść i wesprzeć Tomasza Sakiewicza!

 


Źródło: niezalezna.pl

#Strefa Wolnego Słowa #Rada Gospodarcza #proces #Jacek Żakowski #Tomasz Lis #Tomasz Sakiewicz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo