Węgierscy generałowie skazani za korupcję. Żądali części pieniędzy zapłaconych za usługi dla wojska

Kary trzech i dwóch lat więzienia wymierzył dwóm generałom sąd apelacyjny w Budapeszcie za korupcję. Zgodnie z ogłoszonym w poniedziałek wyrokiem orzeczono też wobec nich konfiskatę mienia wartości 27 mln i 50 mln forintów, czyli odpowiednio 80 tys. i 150 tys. euro.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Sąd uznał, że generałowie, którzy m.in. pełnili kierownicze stanowiska w instytucjach obrony narodowej, w latach 2002-2010 żądali od firm wykonujących usługi dla wojska oddania części zapłaconych sum. Oprócz wspomnianej wyżej kary zostali też zdegradowani.

Sprawa dotyczyła w sumie 17 oskarżonych. W przypadku dwóch, skazanych wcześniej na kary więzienia w zawieszeniu, wyrok się uprawomocnił, a ponadto prawomocnie orzeczono kary więzienia w zawieszeniu dla kolejnych sześciu. Niektórych, w tym byłego wiceministra obrony Laszlo Fapala, uniewinniono.

W przypadku czterech oskarżonych poniedziałkowy wyrok drugiej instancji – uniewinnienie jednej osoby oraz umorzenie sprawy wobec trzech kolejnych - nie jest jeszcze prawomocny i sprawa będzie kontynuowana w sądzie najwyższym (Kurii).

Łączna suma, której dotyczył proces, wynosiła 200 mln forintów (600 tys. euro). Większość oskarżonych zapewniała o swojej niewinności, ale kilku przyznało się do winy i złożyło zeznania obciążające kolegów.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Węgry #korupcja #generałowie #proces generałów

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo