Koronawirus coraz groźniejszy. Już sześć ofiar śmiertelnych we Włoszech

/ pixabay.com

  

Sześć ofiar śmiertelnych koronawirusa zanotowano dotąd we Włoszech. W szpitalu w Mediolanie zmarł 80-letni mężczyzna. To trzeci zgon zanotowany od rana.

Zmarły pochodził z miejscowości Castiglione d'Adda w Lombardii i z powodu zawału trafił w czwartek najpierw do szpitala w Lodi, a potem do Mediolanu na oddział reanimacji. Badania wykazały, że był też zakażony koronawirusem.

Mimo informacji o kolejnym zgonie wywołanym przez koronawirus bilans ofiar śmiertelnych nadal wynosi sześć, ponieważ władze regionu Lombardia zdementowały wcześniejszą wiadomość o śmierci osoby zakażonej w Brescii.

Łączna liczba zakażonych, uwzględniająca też osoby zmarłe, to 229. Wcześniej informowano o 219 zainfekowanych osobach. 

Łączna liczba przypadków zarażenia koronawirusem w całym kraju to 219. 

Polacy, którzy wracają z Włoch, powinni zachować spokój i obserwować swój stan zdrowia

– poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Narodowa Komisja Zdrowia ChRL poinformowała dzisiaj o 409 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Chinach i 150 zgonach, co podnosi bilans ofiar śmiertelnych do 2592 i liczbę zarejestrowanych zakażeń do 77,150 tys. przypadków.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Polacy coraz bliżej znalezienia leku na koronawirusa. Substancja silnie hamuje zakażenia

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/jarmoluk

  

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosił, że stworzył substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku. Sustancja to związek chemiczny HTCC, który jest opatentowany i był wcześniej testowany na zwierzętach.

„Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata” – powiedział wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

Naukowcy potrzebują partnera komercyjnego lub instytucjonalnego, który zająłby się badaniami wdrażającymi wykorzystanie nowej substancji w klinikach. HTCC jest opatentowana, była wcześniej testowana na zwierzętach. Do stosowania u ludzi nie jest jednak zatwierdzona. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.

HTCC (inaczej mówiąc związki, inhibitory polimerowe, polimery, związki polimerowe) stworzone zostały na bazie chitozanu - związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów. Badacze wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike, tworzącym „koronę” wirusa, i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji - wnikanie wirusa do komórki.

[polecam:https://niezalezna.pl/320778-przelom-w-walce-z-koronawirusem-szczepionka-plaster-na-covid-19-naukowcy-sa-optymistami]

Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli - podkreślają autorzy badań.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ).

Raport pokazujący antywirusową aktywność HTCC został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.29.014183v1.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts