- Czy to modlitwa o podpis Andrzeja Dudy? 2 miliardy na propagandę zamiast na onkologię?

- kpiąco pyta poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba, udostępniając film, na którym widać, jak uczestnicy programu "Salon Dziennikarski" w TVP Info odmawiają modlitwę. 

Poseł Michał Szczerba nie wspomniał jednak, że nagranie pochodzi z 21 grudnia 2019 roku, a więc z czasu przed świętami Bożego Narodzenia. Goście programu podzielili się opłatkiem, który wcześniej został poświęcony przez kapłana - stąd krótka modlitwa. Szczerba postanowił jednak powiązać to z obecną sytuacją, co może wprowadzić internautów w błąd. 

O sprawie powiązania przez polityków Platformy Obywatelskiej rekompensaty dla mediów publicznych z leczeniem onkologicznym mówiono już wielokrotnie. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości uważają, że to typowa "zagrywka polityczna".

- Skrajnym nadużyciem jest utożsamianie tej dwumiliardowej subwencji z odebraniem pieniędzy chorym na nowotwory. Równie dobrze można by było powiedzieć: „Dajmy te pieniądze na drogi w Polsce” i stwierdzić, że prezydent nie chciał dać na drogi, a na telewizję

-  powiedziała Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, szefowa kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy, w wypowiedzi dla TVP 1. 

Jestem przeciwna wszelkim manipulacjom, nie wolno ludzi oszukiwać. Nawet te 2 miliardy to nie są pieniądze przeznaczone z budżetu na telewizję, tylko swego rodzaju rekompensata dla telewizji publicznej z tego tytułu, że część osób jest zwolniona z opłat abonamentowych, np. ludzie starsi

- dodała Turczynowicz-Kieryłło.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił niedawno: "Na onkologię wydajemy ponad 3 miliardy złotych więcej niż w roku 2015". Poinformował też, że planowane w 2020 roku wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 miliardów złotych.