Rząd przeznacza duże środki dla gmin na nowe miejsca opieki dla dzieci

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

12 gmin z woj. śląskiego otrzymało w poniedziałek promesy na łącznie 35,5 mln zł na tworzenie nowych placówek i miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Dofinansowanie w ramach programu " Maluch plus" trafi do samorządów i podmiotów prywatnych.

Promesy przekazał w poniedziałek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceminister powiedział, że w połowie gmin, które otrzymały promesy, nie było opieki nad małymi dziećmi w postaci żłobka lub klubu dziecięcego. W pozostałych zostaną utworzone dodatkowe miejsca.

Oprócz tego w ramach tego programu jest dofinansowanie zarówno na funkcjonowanie istniejących żłobków, jak również możliwość wsparcia dla podmiotów prywatnych

– powiedział Szwed.

W obecnym roku na tworzenie nowych i utrzymanie dotychczasowych miejsc opieki nad maluchami przeznaczono w całym kraju 450 mln zł, z czego rozdysponowano ok. 350 mln zł. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy. Dzięki tym pieniądzom powstanie prawie 25 tys. miejsc opieki w 817 żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych, w Śląskiem będzie to ponad 3 tys. miejsc.

Z danych resortu wynika, że na koniec 2019 r. w Polsce działało 6,2 tys. placówek opieki nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia. Było w nich 176,7 tys. miejsc. W woj. śląskim działało 517 placówek z 17,5 tys. miejsc.

Podczas konferencji prasowej wiceminister Szwed przedstawił informację także na temat innych inicjatyw społecznych, realizowanych przez rząd, m.in. " Emerytury plus", czyli pakiecie rozwiązań dla osób starszych. Przypomniał, że od 1 marca nastąpi waloryzacja rent i emerytur. Osoby, które mają świadczenia poniżej 1966,29 zł brutto otrzymają gwarantowaną podwyżkę w wysokości 70 zł brutto. Wskaźnik waloryzacji procentowo-kwotowej wyniesie 3,56 proc. Łączna suma przeznaczona na waloryzację wyniesie ponad 9,2 mld zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Pół miliona maseczek dla Polski. Kolejny kraj organizuje wsparcie w walce z pandemią

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Anestiev

  

Tajwan ofiaruje 10 milionów masek ochronnych krajom poważnie dotkniętym pandemią koronawirusa - powiadomiła dzisiaj prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, do Polski ma trafić z tej puli 500 tys. masek.

Prezydent Caj poinformowała, że Tajwan zwiększył produkcję masek ochronnych, stwarzając możliwość dostarczania ich krajom, w których wzrasta liczba zakażeń nowym koronawirusem.

We wtorek tajwańskie ministerstwo gospodarki ogłosiło, że codzienna produkcja masek chirurgicznych w kraju osiągnęła 13 milionów sztuk. Obecna dzienna wielkość produkcji jest ponad czterokrotnie wyższa niż była na Tajwanie na początku lutego, kiedy średnio produkowano 3,2 miliona masek chirurgicznych dziennie - podała na swej stronie internetowej CNA.

Minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu powiedział, że wśród tych, którzy otrzymają maski, znajdą się sojusznicy dyplomatyczni jego kraju, jak Stany Zjednoczone i państwa europejskie, ale nie sprecyzował, kiedy maski zostaną przekazane.[polecam:https://niezalezna.pl/319506-na-czym-polega-sukces-tajwanu-hanna-shen-brak-wiary-w-prawdomownosc-chin]

Według źródła PAP zastrzegającego anonimowość 500 tys. masek trafi do Polski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts