Ogłoszono, że warunkowo można opuścić Wuhan. Kilka godzin później władze zdemntowały obwieszczenie

/ Wuhan, / pixabay.com/Petrick_L

  

Władze objętego kwarantanną Wuhan w środkowych Chinach unieważniły dziś wydany kilka godzin wcześniej komunikat, z którego wynikało, że z miasta możliwy jest warunkowy wyjazd. „Odpowiedzialny za ogłoszenie personel został surowo skrytykowany” - podano.

"Komunikat został wydany bez odpowiedniej autoryzacji i jest nieważny" - napisano w nowym obwieszczeniu wuhańskiego organu nadzorującego walkę z epidemią, opublikowanym na oficjalnym kanale społecznościowym miejskich władz.

"Odpowiedzialny za ogłoszenie personel został surowo skrytykowany" - dodano. Zapewniono, że władze Wuhanu sumiennie przestrzegają zaleceń przywódcy ChRL Xi Jinpinga dotyczących kontroli epidemiologicznej.

We wcześniejszym, unieważnionym komunikacie, wspomniano o możliwości opuszczenia miasta przez niektóre zdrowe osoby. Miałoby to dotyczyć osób, które mają ważne powody do wyjazdu oraz uwięzionych w Wuhanie przybyszów spoza miasta.

11-milionowy Wuhan od 23 stycznia objęty jest kwarantanną i praktycznie odcięty od świata. Władze wprowadziły te surowe środki, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się groźnego koronawirusa po kraju.

Xi podkreślił w niedzielę, że walka z wirusem przyniosła poprawę w wielu sferach, ale przestrzegł urzędników, aby wciąż przywiązywali wagę do przeciwdziałania epidemii. Zaapelował przy tym o wysiłki na rzecz zmniejszenia wpływu wirusa na gospodarkę.

Rejony o niskim ryzyku zakażeń powinny skupić się na wznowieniu działalności gospodarczej, obszary o średnim ryzyku powinny wracać do pracy w uporządkowany sposób, natomiast priorytetem regionów o wysokim ryzyku pozostaje kontrola epidemii – powiedział Xi.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Komisariat policji objęty kwarantanną

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Komisariat w Sulejówku został objęty kwarantanną - poinformowała w niedzielę PAP asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji . "Jeden z policjantów miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Przeprowadzane są testy u naszych funkcjonariuszy. Czekamy na wyniki badań" - wyjaśnił.

W rozmowie z asp. szt. Mariusz Mrozek z KSP wyjaśnił, że komisariat w Sulejówku został objęty kwarantanną po tym, jak jeden z policjantów poinformował przełożonych, że miał kontakt z osobą, u której - w późniejszym badaniu - wynik na obecność koronawirusa okazał się dodatni.

"Zastosowaliśmy natychmiast procedury bezpieczeństwa, ponieważ w międzyczasie ten funkcjonariusz mógł mieć kontakt praktycznie z każdym z pozostałych policjantów tej jednostki" - wyjaśnił Mrozek.

Jak poinformował, łącznie kwarantanną objętych jest 24 funkcjonariuszy. "To cała obsada komisariatu" - wskazał. "Aktualnie przeprowadzone są testy na obecność koronawirusa u naszych funkcjonariuszy. Czekamy na wyniki badań" - powiedział.

Przyznał równocześnie, że policjantom zależy na tym, aby wyniki testów były jak najszybciej. "Nie jest to jednak zależne od nas" - zastrzegł. "Mamy nadzieję, że zostanie to potraktowane priorytetowo i wyniki będą jak najszybciej" - dodał.

Mrozek wyjaśnił, że policja postanowiła działać wyprzedzająco: nie czekając na wyniki, podjęto decyzję o objęcie funkcjonariuszy kwarantanną. Zamknięty został także komisariat. "Będzie tam przeprowadzona dezynfekcja" - wyjaśnił Mrozek.

"Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie" - zaznaczył Mrozek.

"Zdajemy sobie sprawę, że policjanci pełniąc służbę, mają kontakt z wieloma osobami, dlatego chcemy uchronić przed ewentualnością przeniesienia koronawirusa zarówno funkcjonariuszy, jak i osoby postronne, z którymi mogliby mieć kontakt"

- powiedział.

Podkreślił też, że mieszkańcy Sulejówka nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo. Służbę na terenie gminy będą pełnić policjanci z KPP w Mińsku Mazowieckim wspierani także przez OPP w Warszawie. "Telefony dyżurne zostały przekierowane już do komendy powiatowej w Mińsku Mazowieckim" - zaznaczył Mrozek.

Przypomniał jednocześnie, że jeśli potrzebna będzie pilna interwencja policji, należy dzwonić pod nr 112.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts