Fałszywe faktury VAT. CBA zatrzymało kolejne osoby

/ cba.gov.pl

  

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby uczestniczące w procederze obracania nieprawdziwymi fakturami na łączną kwotę ponad 2 mln zł - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Usłyszeli oni zarzuty podania nieprawdy w fakturach, za co grozi do 8 lat więzienia.

Zatrzymani to przedsiębiorcy z pogranicza województw śląskiego i małopolskiego.

Ich działania przestępcze polegały na włączeniu do dokumentacji finansowo - księgowej kilkunastu poświadczających nieprawdę faktur VAT. Tymi dokumentami, opiewającymi łącznie na ponad 2 mln zł, posługiwali się w urzędach skarbowych

- poinformowała prokuratura.

Jak podała PK, w ramach śledztwa zatrzymano już jedenaście osób, spośród których czterem prokurator zarzucił działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów oraz przestępstw skarbowych.

Proceder przestępczy polegał na zamawianiu u jednego z podejrzanych, prowadzącego dwie spółki zarejestrowane na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, faktur "kosztowych". Dokumentowały one czynności prawne, które faktycznie nie miały miejsca. Faktury te następnie wprowadzano do obrotu prawnego

- wyjaśniła prokuratura.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw podania nieprawdy w fakturach (art. 271a par. 1 Kk). Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, a także zakaz opuszczania kraju.

Zatrzymania dokonano 19 lutego 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Na tej wyspie nie ma koronawirusa

zdjęcie ilustracyjne / Barni1 CC0

  

Położona w archipelagu Wysp Kanaryjskich Graciosa, odwiedzana rocznie przez 25 tys. turystów, pomimo licznych w Hiszpanii przypadków infekcji i zgonów z powodu koronawirusa, nie zanotowała dotychczas żadnego zakażenia wśród mieszkańców wyspy.

 

Madrycki dziennik „ABC” wskazuje, że „odporność” populacji Graciosy wynika z szybkich działań lokalnych urzędników służących ograniczeniu napływu turystów na tę wyspę.

Władze wyspy przyznają, że 700 rezydujących na niej osób, sumiennie przestrzega zasad obowiązkowej kwarantanny i wychodzi z domów tylko po zakupy lub w nagłych przypadkach.

Jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd Hiszpanii w połowie marca stanu zagrożenia epidemicznego samorządowcy z Graciosy wprowadzili restrykcje w przemieszczaniu się mieszkańców wyspy i ograniczenia w funkcjonowaniu lokalnych firm.

Innym przykładem hiszpańskiej wyspy skutecznie broniącej się przed epidemią koronawirusa jest położona w archipelagu Balearów Cabrera.

Nie zanotowano też przypadków Covid-19 w miejscowości Zahara de la Sierra na południu Hiszpanii. Według lokalnych urzędników kluczem do sukcesu było zamknięcie od połowy marca czterech z pięciu prowadzących do tej miejscowości dróg, a także ograniczenie do minimum możliwości przemieszczania się jej mieszkańców.

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią państw świata. W ciągu minionej doby w tym kraju na Covid-19 zmarło 605 osób, a zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4576 kolejnych osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Hiszpanii sięga już 15 843, a zakażonych - 157 022.

Dotychczas najwięcej osób zmarło we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba zgonów wzrosła tam z 5800 do 5972, a zakażeń - z 43,8 tys. do 44,8 tys.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts