Coraz mniejsze mieszkania w Polsce. Od sześciu lat spada metraż nowych lokali

/ pixabay.com/PhotoMIX-Company

  

Od sześciu lat spada średni metraż nowych mieszkań. Domy jednorodzinne kurczą się szybciej niż własne mieszkanie od dewelopera - podkreśla dzisiaj "Puls Biznesu".

Gazeta podkreśla, że deweloperzy żyją rekordami sprzedaży, tymczasem od sześciu lat powstają coraz mniejsze lokale.

"Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazują, że w ubiegłym roku przeciętne mieszkanie zmalało o 1,5 m kw. W 2013 r. przeciętne własne M Kowalskiego miało 104,6 m kw., a obecnie ma 88,8 m kw. Mimo wszystko GUS-owskie lokum jest znacznie bardziej przestronne od przeciętnego kupionego od dewelopera"

- czytamy.

Cytowany w artykule ekspert portalu RynekPierwotny.pl, tłumaczy to zbiorczym charakterem danych statystycznych.

- Urząd pod pojęciem "mieszkanie" rozumie zarówno lokal mieszkalny, jak i dom

- podkreśla ekspert.

Wyjaśnia, że na średnią powierzchnię mieszkań zbudowanych w Polsce wpływa głównie aktywność dwóch typów inwestorów.

- To osoby prywatne budujące domy jednorodzinne i deweloperzy, którzy mają w ofercie głównie mieszkania, a domy stanowią w niej tylko 3-5 proc.

 - mówi Prajsnar.

Podział na dwie kategorie pozwala zauważyć, że w analizowanym okresie mocno zmalała powierzchnia ukończonych domów jednorodzinnych - ze 148,5 mkw. w 2013 r. do 143,5 mkw. w ubiegłym.

- W przypadku mieszkań wybudowanych przez deweloperów procentowy spadek średniego metrażu był dwuipółkrotnie mniejszy. Przeciętne mieszkanie zbudowane w 2013 r. miało 62,4 m kw., a w 2019 było o niespełna 1 m kw. mniejsze. To sugeruje, że kurczenie się przeciętnego mieszkania w Polsce jest efektem mniejszych rozmiarów prywatnych domów - zauważa Prajsnar.

Przyczyn upatruje w demografii, cenach materiałów budowalnych i polityce kredytowej banków. "Banki są bardziej restrykcyjne niż w czasach przedniego boomu. Wzrosły także koszty budowy domów, choć skutki tego zjawiska zobaczymy dopiero za 3-4 lata, bo według danych GUS proces budowlany trwa średnio 48 miesięcy - podkreśla ekspert.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Puls Biznesu


Wczytuję komentarze...


Netanjahu poddany kwarantannie

/ Benajmin Netanjahu / Matty STERN / U.S. Embassy Jerusalem [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Premier Izraela Benjamin Netanjahu został w poniedziałek poddany kwarantannie po tym, jak jego doradczyni, Riwka Paluch, uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformowały izraelskie media. Urzędnicy twierdzą, że premier najprawdopodobniej nie został zakażony.

Kancelaria premiera zakomunikowała, że zgodnie z wstępną oceną nie ma potrzeby, by premier pozostawał w izolacji, ponieważ nie był w bliskim kontakcie z zakażoną i nie spotykał się z nią - podał publiczny nadawca Kan. Wstępne dochodzenie pokazuje również, że dwoje nie przebywało w tym samym pokoju przez ostatnie dwa tygodnie.

Przepisy izraelskiego ministerstwa zdrowia wymagają 14-dniowej izolacji każdego, kto przebywał w pobliżu zakażonego, jednak Netanjahu wraz z najbliższymi współpracownikami postanowili podać się kwarantannie przed zakończeniem dochodzenia epidemicznego i pomimo braku bezpośredniego kontaktu z Paluch.

Kancelaria podała, że Netanjahu zostanie poddany testowi na obecność koronawirusa do wtorku i będzie kontynuował pracę za pomocą wideokonferencji. Poprzedni test premiera, wykonany 15 marca, był negatywny.

W Izraelu potwierdzono 4 347 przypadków zakażenia koronawirusem i 15 ofiar śmiertelnych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts