Pasażerom zatrzymanym w Brenner zezwolono na dalszą podróż

  

Władze Austrii zezwoliły na kontynuację podróży pasażerom dwu pociągów, jakie w obawie przed znajdowaniem się w nich pasażerów zakażonych koronawirusem, zostały w niedzielę zatrzymane na przejściu granicznym w przełęczy Brenner. Podróżni musieli się przesiąść.

Zezwolenie na kontynuację podróży wydano krótko po północy. Po kilku godzinach oczekiwania na stacji, około 500 pasażerów przesiadło się do pociągu Eurocity EC 1228, którego stacją docelową jest Monachium. Włoski skład (EC 86), planowo jadący z Wenecji do stolicy Bawarii, został odesłany do Włoch.

Z kolei międzynarodowy pociąg relacji Nicea-Moskwa został przekierowany i kontynuuje swój dalszy kurs inną trasą - podały Austriackie Koleje Federalne (ÖBB).

Wraz z decyzją o przepuszczeniu pasażerów kilkugodzinna blokada połączeń międzynarodowych w przełęczy Brenner została zakończona - wskazują media, podkreślając jednak, że sytuacja stanie się bardziej klarowna w poniedziałek.

Minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer zapowiedział w niedzielę wieczorem, że wkrótce dojdzie do spotkania delegacji z obu krajów, które przedyskutują kwestię ewentualnego przywrócenia kontroli granicznych na przełęczy Brenner w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się groźnego koronawirusa. Spotkanie ma się odbyć w poniedziałek.

O czasowym zawieszeniu połączeń kolejowych z Włoch przez centralną magistralę biegnącą przez przełęcz Brenner poinformowano wieczorem w niedzielę. Miało to związek z podejrzeniami, że wśród podróżnych były 2 pasażerki, które zdradzały objawy zakażenia koronawirusem.

Austriackie Koleje Federalne ogłosiły w związku z tym, że zawieszają ruch kolejowy w obydwu kierunkach przez ten kluczowy węzeł. "Żadne włoskie pociągi nie są zaplanowane na dzisiejszy wieczór do przejazdu przez punkt Brenner" - zaznaczyły Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

Zgodnie z doniesieniami agencji dpa osoby, u których miały wystąpić objawy zakażenia koronawirusem to dwie Niemki powracające do swych domów w Bawarii po Karnawale w Wenecji. Kobiety miały wysoką gorączkę. Zostały one odseparowane od pozostałych pasażerów, natychmiast po tym, gdy Austriacy zostali zaalarmowani przez służby włoskie o możliwości podróżowania pociągiem nosicielek wirusa.

Do pociągu weszło dwóch austriackich lekarzy, którzy wstępnie zbadali i umieścili w odizolowanej części wagonu obie pacjentki. Przeprowadzone testy nie potwierdziły obecności COVID-19 u niemieckich pasażerek.

Ruch pociągów dalekobieżnych i lokalnych był zawieszony przez kilka godzin. Nie było jasne czy zostanie wznowiony po północy. Węzeł Brenner jest kluczowym elementem magistrali kolejowej łączącej Włochy z Austrią i Niemcami. Wchodzi on w skład transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T (ang.Trans-European Transport Networks).

W ostatnich we Włoszech zaobserwowano wzrost przypadków zakażenia koronawirusem; trzy osoby, które zostały zarażone, zmarły.

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa we Włoszech odwołano cały szereg imprez; skrócono o dwa dni Karnawał Wenecki, a mediolańska La Scala i wenecki teatr La Fenice zostały zamknięte do odwołania. Do 1 marca będą zamknięte wszystkie weneckie muzea. Włochy są krajem o największej liczbie zakażonych w całej Europie.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Mandaty za łamanie obostrzeń wz. z epidemią

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/MrTozzo/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Sopoccy policjanci ukarali mandatami 23 osoby oraz wobec jednej skierują wniosek o ukaranie za łamanie obostrzeń wz. z epidemią koronawirusa. Funkcjonariusze m.in zatrzymali czteroosobową rodzinę spacerującą w zamkniętych Łazienkach Południowych.

Jak poinformowała dziś oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie Lucyna Rekowska, w ciągu ostatnich trzech dni policjanci ukarali mandatami 23 osoby, a wobec jednej skierują wniosek o ukaranie za łamanie przepisu mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Funkcjonariusze zatrzymali m.in. czteroosobową rodzinę w Łazienkach Południowych obok wejścia na plażę. Ukarani spacerowali parkiem, choć ten jest zamknięty. Funkcjonariusze zatrzymali ich przy wejściu na również zamkniętą plażę.

Cztery inne osoby zostały ukarane mandatami za przebywanie w zamkniętym skate parku koło Ergo Areny.

Mandatem dla rodziców skończyło się wysłanie dzieci bez opieki do piaskownicy w Brodwinie. Wśród ukaranych mandatami były też osoby pijące alkohol na ławkach w centrum Sopotu.

Wobec 23 osób policjanci zastosowali jedynie pouczenie.

"Pamiętajmy, że to od nas samych zależy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Dbajmy wszyscy o siebie nawzajem i wychodźmy z domu wtedy, kiedy jest to niezbędne"

- dodała Rekowska.

Kolejny dzień policjanci wspólnie z żołnierzami i strażnikami miejskimi prowadzą na ulicach Sopotu intensywne działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.

Mundurowi oprócz tego, że sprawdzają, czy przestrzegane są zasady i warunki kwarantanny, weryfikują również, jak mieszkańcy wywiązują się z zakazów przemieszczania się i opuszczania mieszkań.

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi.

Od 1 kwietnia do odwołania wprowadzono kolejne ograniczenia. Każda osoba do 18 roku życia może wyjść z domu tylko w obecności dorosłego opiekuna, a parki, bulwary czy plaże są zamknięte. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach oraz zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży.

"Sopoccy policjanci codziennie realizują dodatkowe zadania wynikające ze stanu epidemii koronawirusa. Jesteśmy na ulicach miasta przez całą dobę, przeprowadzamy interwencje wobec różnych osób, w tym z podejrzeniem zakażenia COVID-19"

- powiedziała Rekowska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts