83-letni sportowiec zdyskwalifikowany. Sztangista senior złapany na dopingu

/ pixabay

  

83-letni sztangista Robert Strange został zdyskwalifikowany na rok za stosowanie niedozwolonych środków - poinformowała Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA). O organizmie sportowca-seniora wykryto steryd anaboliczy podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata.

Badanie przeprowadzone u Strange'a, który triumfował we wspomnianych zawodach w swojej kategorii wiekowej i wagowej, wykazało obecność dehydroepiandrosteronu. Ciężarowiec stracił wywalczony tytuł. W komunikacie USADA zaznaczono, że karę dyskwalifikacji sztangisty zmniejszono o połowę, ponieważ zakazany środek przepisał mu lekarz.

Sztangista senior złapany na dopingu

Jak podała gazeta "San Diego Union-Tribune", mieszkający w Kalifornii Strange wrócił do podnoszenia ciężarów rok po operacji wymiany zastawki serca. To pozwoliło mu kontynuować przygodę z tym sportem, którą rozpoczął w wieku 58 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szczyt zachorowań w kwietniu, a wygaszenie epidemii w maju? Najnowsze prognozy dla Polski

/ Gerd Altmann; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z najnowszych danych amerykańskiego instytutu badawczego Institute for Health Metrics and Evaluation wynika, że szczytu zachorowań możemy spodziewać się w Polsce w dniach 21-24 kwietnia. Jednocześnie eksperci przeprowadzili projekcje dla każdego kraju oparte o najnowsze, aktualizowane na bieżąco statystyki. W raporcie uwzględniono, kiedy możemy spodziewać się szczytu zachorowań, wraz ze szczytem prognozowanych zgonów z powodu COVID-19 oraz prognozę zakładającą, kiedy w poszczególnych krajach można będzie spodziewać się wygaszenia epidemii.

Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) to instytut badawczy działający na University of Washington w Seattle w dziedzinie globalnej statystyki zdrowia i oceny wpływu. Instytutem kieruje dr Christopher J.L. Murray, światowej sławy lekarz i ekonomista zdrowia oraz profesor na Wydziale Globalnego Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego, który jest częścią School of Medicine.

Co szczególnie istotne Institute for Health Metrics and Evaluation gromadzi dane dotyczące zdrowia ze wszystkich dostępnych źródeł. Opracowuje innowacyjne narzędzia analityczne do śledzenia trendów w zakresie śmiertelności, chorób i czynników ryzyka, a także wykorzystuje wiele wyników swoich badań w zakresie wizualizacji danych. Ocenia interwencje, takie jak szczepionki, polityka kontroli malarii, badania przesiewowe w kierunku raka i opieka antykoncepcyjna. Aby umożliwić badaczom powielanie pracy IHME i wspieranie nowych badań, IHME stworzyło globalną wymianę danych zdrowotnych (GHDx), w której metody i wyniki są katalogowane i swobodnie dostępne.

Najnowszym projektem instytutu badawczego jest raport dotyczący pandemii koronawirusa.
Projekcje przygotowane dla każdego kraju uwzględniają m.in. warunki panujące w szpitalach (dostępność łóżek i zapotrzebowanie na nie) oraz prognoza, kiedy można spodziewać się szczytu zachorowań i maksymalnego wzrostu dziennej liczby zgonów, a kiedy zacznie się tzw. wypłaszczanie, czyli w wygaszanie skutków epidemii.

Na szczególną uwagę w kontekście Polski zasługuje zestawienie dotyczące dostępnej liczby łóżek w szpitalach i zapotrzebowania na nie. Zgodnie z danymi obecnie potrzeba ok. 2 tys. 763 łóżek, w tym 634 na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem dostępnych jest 119 tys. 341 łóżek, a na oddziałach intensywnej terapii: 4 tys. 991 łóżek.

Poniżej publikujemy wykresy odpowiednio dla Polski, Francji i Wielkiej Brytanii [Grafika powiększy się w nowym oknie po kliknięciu]

[fot. print screen http://covid19.healthdata.org]

W przypadku prognoz dla Polski, eksperci Institute for Health Metrics and Evaluation zakładają, że w okolicach 21 kwietnia należy spodziewać się szczytu zachorowań, czyli momentu szczytowego obłożenia w szpitalach. Z kolei na 24 kwietnia prognozowany jest szczyt dziennej liczby zgonów.

Z przedstawionych danych wynika również, że w przypadku Polski eksperci prognozują wygaszenie śmiertelności z powodu koronawirusa do końca maja.

Szczegółowe prognozy dla Polski [Grafika powiększy się w nowym oknie po kliknięciu]

[fot. print screen http://covid19.healthdata.org/poland]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, http://covid19.healthdata.org

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts