Bielenia odbierze nagrodę w Berlinie

/ YouTube/Elle Polska

  

Bartosz Bielenia, znany m.in. z ról w filmach "Boże Ciało" i "Na granicy", odbierze w poniedziałek wieczorem podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie statuetkę European Shooting Stars 2020. - To tytuł, który stanowi bazę do tego, żeby starać się o nowe możliwości – powiedział aktor.

Shooting Stars to specjalny program, stworzony przez organizację European Film Promotion (EFP). Ma na celu promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich.

Tytuły Shooting Stars przyznawane są co roku od 20 lat. W przeszłości ich laureatami byli m.in. Elio Germano, Rachel Weisz, Daniel Craig, Melanie Laurent, Carla Juri i Andrew Scott.

W poniedziałek wieczorem podczas specjalnej gali, która odbędzie się w Berlinale Palast, tytułem Shooting Stars 2020 uhonorowany zostanie Bartosz Bielenia.

Jak powiedział aktor po konferencji prasowej poprzedzającej poniedziałkową uroczystość, to odznaczenie "stanowi bazę do tego, żeby starać się o nowe możliwości". 

"Poznając się, rozmawialiśmy o tym, że choć Europa w porównaniu z innymi miejscami na świecie jest dosyć mała, jest także bardzo zróżnicowana i często trudno jest nam przebić się na inne rynki. Istnieje oczywiście współpraca międzynarodowa, ale w tym momencie się rozszerza. Otwieramy się dzięki temu, że rośnie nowe pokolenie ludzi, w którym właściwie wszyscy mówią po angielsku. Podróżujemy, traktujemy jak dom Europę, a nie tylko nasze kraje. Pojawia się możliwość tworzenia historii, które będą uniwersalne dla naszego kontynentu i nie tylko"

– podkreślił.

Dodał, że ma nadzieję, że European Shooting Stars to "nagroda, która kruszy granice". "Szczególnie, że dzięki niej możemy zbudować bazę kontaktów, aby o nas pamiętano. Być może nie będziemy jedną z tysiąca twarzy na self-tape wysłanym na casting, tylko ktoś będzie wiedział, że jest taki aktor, pochyli się nad jego nagraniem, wnikliwiej je obejrzy. Jak powiedział jeden z jurorów Shooting Stars, by ocenić aktora, często wystarcza 10-15 pierwszych sekund. To trochę przerażające" – dodał Bielenia.

Aktor wspominał także pracę na planie "Bożego Ciała" Jana Komasy, które przyniosło jego twórcom nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. "Praca z Janem to przyjemność. Jest niesamowicie otwarty i lubi pracę zespołową. Wiele zmieniliśmy w scenariuszu. Czasami nawet improwizowaliśmy na planie. Kręciliśmy we wsi, z dala od stolicy, z dala od naszych domów. To była okazja, by zanurzyć się w głównym temacie filmu" – powiedział.

Mówiąc o kampanii promocyjnej filmu w Stanach Zjednoczonych, Bielenia wyjawił, że spotkania z publicznością uświadomiły mu, jak "wiele osób chce, by powstał sequel filmu". - Przekonałem się także, że dotyka ludzkich serc. Ludzie bardzo go przeżywają, co dla nas jest największą radością. Po to go zrobiliśmy. Dostałem wiele listów, w których widzowie pisali, że zmienili swoje podejście do życia albo że film pomógł im coś zrozumieć. To jest niezwykle ważne, że może "Boże Ciało" dotknęło odpowiedniej struny w paru osobach i w ten sposób zmieniło świat – zwrócił uwagę.

Pytany o najbliższe plany, aktor poinformował, że razem z przyjaciółmi będzie przygotowywać w Nowym Teatrze w Warszawie spektakl w oparciu o warsztaty z osobami niewidomymi i teksty Homera. - Będziemy starali się znaleźć nieokulocentryczny sposób narracji w języku, więc zaczniemy pisać tekst i projektować takie doświadczenie. Następnie w Kubą Piątkiem robimy jego debiut filmowy "Prime Time". Będzie to historia o chłopaku, który w 1999 r. włamuje się do telewizji i bierze zakładników, chce coś powiedzieć. Na razie ją rozwijamy – powiedział.

Oprócz Bieleni statuetki European Shooting Stars 2020 otrzyma dziewięciu aktorów i aktorek z różnych krajów europejskich. Zostali oni wybrani spośród 28 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion (EFP). W gronie wyróżnionych znaleźli się: Martina Apostołowa (Bułgaria), Ella Rumpf (Szwajcaria) oraz Jonas Dassler (Niemcy). Nagrody otrzymają także: Pääru Oja (Estonia), Victoria Carmen Sonne (Dania), Joana Ribeiro (Portugalia), Lewan Gelbachiani (Gruzja), Bilal Wahib (Holandia) i Zita Hanrot (Francja).

Laureatów wyłoniło jury w składzie: brytyjska reżyserka obsady Lucy Bevan, fiński reżyser Dome Karukoski, słowacka producentka Katarína Krnáčová, bułgarska reżyserka Wesela Kazakowa i niemiecki dziennikarz filmowy Rüdiger Sturm.

Bartosz Bielenia (ur. 1992 r.) jest absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jego debiut teatralny miał miejsce w 1999 r. w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, gdzie zagrał główną rolę w spektaklu "Mały książę" Tomasza Hynka. W latach 2014-2017 był związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Współpracował m.in. z Janem Klatą, Krzysztofem Garbaczewskim i Pawłem Miśkiewiczem. Od stycznia 2018 r. należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie

Zagrał także w wielu filmach, m.in. "Bożym Ciele" Jana Komasy (za którą doceniono go m.in. Kryształową Gwiazdą "Elle" na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni, a także Paszportem "Polityki"), "Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego, "Klerze" Wojciecha Smarzowskiego, "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego (Jantar za odkrycie aktorskie na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie) i "Disco Polo" Macieja Bochniaka. W grudniu 2019 r. został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym aktorom odznaczającym się wybitną indywidualnością.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


7 policjantów zakażonych, 95 objętych kwarantanną. Krotoszyńska komenda zaplombowana

/ Komenda policji w Krotoszynie (woj. wielkopolskie)/ Google Street View

  

Komenda policji w Krotoszynie została zamknięta - poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu Andrzej Borowiak. Siedmiu policjantów zakażonych jest koronawirusem. Niedługo później rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji Piotr Szczepaniak podał, że 95 policjantów zostało objętych kwarantanną. W jednostce uruchomiono procedurę antykryzysową.

- Cały obiekt musimy zaplombować. Mamy siedmiu zarażonych policjantów. Wszystkich pozostałych wysyłamy na kwarantannę. Uruchamiamy procedurę antykryzysową. Delegujemy tam do służby naszych ludzi z innych jednostek - poinformował rzecznik poznańskiej policji.

Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie poinformował, że kwarantanną objęto 95 policjantów.

W związku z zaistniałą sytuacją -jak poinformował rzecznik prasowy wojewódzkiej policji w Poznaniu Andrzej Borowiak- komendę policji w Krotoszynie zaplombowano.

- W krotoszyńskiej jednostce uruchomiono procedurę antykryzysową

-podał.

[polecam:https://niezalezna.pl/321239-beda-kolejne-restrykcje-w-zwiazku-z-epidemia-koronawirusa-padly-konkretne-warunki]

Do pracy w Krotoszynie oddelegowano funkcjonariuszy z Ostrowa Wlkp. i z Poznania.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u policjanta z Wielkopolski, który służy w policji w Krotoszynie, potwierdzono już wczoraj.


Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts