Komentarze po szczycie UE w sprawie budżetu: przyjaciele spójności przeciwstawili się "skąpcom"

Zdjęcie ilustracyjne / p.o./niezalezna.pl

  

Media w Hiszpanii i Portugalii, oceniając w sobotę zakończony w piątek w Brukseli szczyt UE w sprawie budżetu na lata 2021-2027, wskazują, że doszło na nim do starcia państw z Grupy Przyjaciół Spójności z „okopanym na swoich pozycjach” gronem ‘krajów-skąpców”. Odnotowują aktywność Warszawy, Madrytu, Lizbony i Budapesztu w zabiegach o większe środki na politykę spójności.

Media portugalskie i hiszpańskie wskazują na przeważającą liczbę państw UE, domagających się odstąpienia od cięć w polityce spójności w projekcie, zaprezentowanym przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Wyróżniają zabiegi Polski, Hiszpanii i Węgier, a także Portugalii, która 1 lutego zorganizowała w mieście Beja spotkanie Grupy Przyjaciół Spójności. Przypominają, że skutkowało ono wspólną deklaracją przedstawicieli 17 państw UE, domagających się odstąpienia przez władze UE od planu cięć w polityce spójności i polityce rolnej.

Wydawany w Lizbonie tygodnik „Expresso” oraz portal ZAP wskazują, że piątkowy brak kompromisu na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli nie stanowi niespodzianki. Odnotowują wcześniejszy sceptycyzm portugalskiego premiera Antonia Costy, który państwa popierające cięcia w polityce spójności nazwał bezpardonowo „krajami-skąpcami”.

Portugalskie media spodziewają się, że wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie unijnego budżetu będzie „długotrwałym i trudnym procesem”.

Madrycki „El Pais” eksponuje z kolei nieprzejednane stanowisko rządu Pedra Sanchez w sprawie propozycji kolejnego budżetu UE. Wskazuje też na Polskę i Węgry jako ważnych sojuszników Hiszpanii w walce o utrzymanie budżetu na politykę spójności.

Stołeczna gazeta zauważa, że obecny konflikt ujawnił istnienie w UE dwóch „klubów”: biednych i bogaczy, z których ci drudzy „okopali się na swoich pozycjach”.

Dziennik „El Mundo” przypomina z kolei, że rząd Hiszpanii był jednym z pierwszych, który kwestionował poparcie dla propozycji budżetu przedstawionego przez Michela, określając dokument mianem „niesprawiedliwego”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ponad setka nowych zarażeń koronawirusem w Polsce! Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Zanotowano 117 nowych przypadków koronawirusa, kolejne sześć osób zmarło - poinformowało Ministerstwo Zdrowia późnym wieczorem w piątek. Wcześniej resort ten informował, że tego dnia potwierdzonych zostało 320 nowych zakażeń oraz osiem przypadków śmiertelnych. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 3383 osoby, z nich 71 zmarło.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 z woj. mazowieckiego, 16 z woj. dolnośląskiego, 12 z woj. łódzkiego, ośmiu z woj. świętokrzyskiego, siedmiu z woj. podlaskiego, siedmiu z woj. pomorskiego, czterech z woj. małopolskiego, trzech z woj. warmińsko-mazurskiego, dwóch z woj. lubelskiego, jednej osoby z woj. wielkopolskiego i jednej z woj. lubuskiego.

Resort przekazał, że zmarło sześć kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 3383, 71 z nich zmarło.

Media obiegła informacja o 69 osobach zakażonych w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w pow. grójeckim (woj. mazowieckie). Dodatni wynik testów ma 60 mieszkańców i 9 pracowników placówki – informował dyrektor placówki Marek Beresiński.

W placówce przebywa 87 pensjonariuszy. To osoby schorowane i niepełnosprawne. W przypadku 60 mieszkańców wynik testu na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny, reszta ma wyniki negatywne. Według dyrektora na razie objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura czy kaszel, wystąpiły u kilku osób. Można się jednak spodziewać, że część z zarażonych pensjonariuszy będzie wymagała hospitalizacji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts