Obrady poprzedziła msza św. pod przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego. Jak poinformowało PAP biuro prasowe, bp Miziński w wygłoszonej homilii mówił o tym, że "dojrzała wiara domaga się wynikających z niej uczynków". W czasie Eucharystii modlono się również za całą Radę i za rodaków, którym posługują jej członkowie.

- Widzimy, jak często świat idzie dziś na ustępstwa. Jeśli faktycznie wiara jest motorem naszego życia, to nasze postawy będą jednoznaczne

– podkreślił bp Miziński. Wskazywał, że życie wiarą wiąże się z podejmowaniem krzyża i byciem świadkiem. Mówiąc o ustępstwach, na które idzie często współczesny świat, przypomniał, że Jezus mówi krótko i zdecydowanie: "Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.

Sekretarz KEP po wspólnej Eucharystii wziął udział w pierwszej części obrad Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. W swoim wystąpieniu omówił najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce w ostatnim roku i zapowiedział najbliższe plany i inicjatywy.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji bp Wiesław Lechowicz powiedział, że głównym celem obrad Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej jest przygotowanie kolejnego zebrania Rady. Jego tematem będzie "Duszpasterskie towarzyszenie małżonkom i rodzinom”.

- Chcemy kontynuować program, który założyliśmy sobie dwa lata temu, żeby kolejne trzy lata pracy duszpasterskiej wśród Polonii były skoncentrowane na duszpasterstwie małżeństw i rodzin. Rok temu zastanawialiśmy się nad przygotowaniem do małżeństwa i życia w rodzinie, w tym roku będziemy mówić o towarzyszeniu małżonkom i rodzinom, a w kolejnym będzie mowa o wychowaniu dzieci w rodzinie

 – zapowiedział bp Lechowicz.

W sobotę członkowie Prezydium, oprócz wspólnej modlitwy, w głównej części obrad spotkają się z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim oraz zwiedzą Muzeum św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. W niedzielę zaś podsumują prace Rady, omówią sprawy organizacyjne i statutowe oraz perspektywy na przyszłość. Spotkanie zakończy się mszą Świętą o godz. 12.00. Po obradach zostanie wydany komunikat.

Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej (PRDEZ) jest jedną ze struktur ułatwiających duszpasterstwo polskiej emigracji. Skupia przedstawicieli Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich. PRDEZ została utworzona w 1992 roku, w jej skład wchodzi 75 osób, w tym przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którym obecnie jest bp Wiesław Lechowicz. Wspiera go ośmioosobowe Prezydium Rady. Jednym z głównych zadań Prezydium jest przygotowanie dorocznych zebrań plenarnych PRDZ.