Afganistan niebezpieczny dla cywilów. Tysiące ofiar w samym 2019 roku

zdjęcie ilustracyjne (Afgańczycy) / pixabay.com

  

Prawie 3500 cywilów zginęło i 7 tys. zostało rannych w ubiegłym roku w Afganistanie - poinformowała w sobotę misja ONZ, pierwszego dnia porozumienia dotyczącego zmniejszenia przemocy w kraju między siłami rządowymi, międzynarodowymi i talibami.

Według misji ONZ w 2019 roku w Afganistanie zginęło 3.404 cywilów, a 6.989 zostało rannych. Nawet jeśli ogólna liczba ofiar spadła o 5 procent w porównaniu z 2018 r., to szósty rok z rzędu przekroczyła próg 10 tys. osób - przypomina misja.

Prawie wszyscy cywile w Afganistanie zostali osobiście dotknięci w taki czy inny sposób trwającą przemocą

 - powiedział Specjalny Przedstawiciel Misji ONZ w Kabulu Tadamichi Yamamoto.

Konieczne jest, aby wszystkie strony skorzystały z okazji, aby powstrzymać walkę. Należy chronić życie ludzkie i trwają wysiłki na rzecz pokoju

 - kontynuował.

Pięcioprocentowy spadek liczby ofiar jest spowodowany spadkiem aktywności lokalnych oddziałów Państwa Islamskiego (IS) we wschodnim Afganistanie, gdzie organizacja ta została w dużej mierze zniszczona w ubiegłym roku.

Siedmiodniowe porozumienie dotyczące zmniejszenia przemocy w Afganistanie między afgańskimi siłami rządowymi, siłami międzynarodowymi a talibami zaczęło obowiązywać o północy z piątku na sobotę.

Porozumienie zostało uzgodnione podczas negocjacji między przedstawicielami USA i talibów, które rozpoczęły się w Katarze w 2018 roku i może doprowadzić do wycofania amerykańskich żołnierzy z Afganistanu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Uwaga! Obowiązuje zakaz wstępu do lasu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/T_K/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Będziemy przede wszystkim informować i pouczać o zakazie wstępu do lasu – powiedziała dziś rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska. W związku ze stanem epidemii od 3 kwietnia do 11 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do lasów.

"Będziemy przede wszystkim informować i pouczać o zakazie wstępu do lasu" – zapowiedziała Malinowska. Podkreśliła, że w przypadkach, gdy osoby przebywające w lesie nie podporządkują się dyspozycjom straży i służby leśnej będą mogły zostać ukarane mandatami. Straż leśna oraz służba leśna, czyli leśniczowie mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł oraz skierować wniosek do inspekcji sanitarnej o ukaranie. W tym wypadku kary sięgają od 5 do 30 tys. zł.

W Straży Leśnej służy 1 tys. funkcjonariuszy. Malinowska podkreśliła, że w kontrolowaniu przestrzegania zakazu wstępu do lasu straży leśnej pomaga policja.

W związku ze stanem epidemii Lasy Państwowe wprowadziły od 3 do 11 kwietnia tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska.

"Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe"

- wskazano w komunikacie.

Dlatego, zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych "polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts