Uwaga turyści! Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze, trudne warunki w Beskidach

Babia Góra / Adrian Tync / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

  

Warunki turystyczne na beskidzkich szlakach, zwłaszcza w powyżej 1000 m n.p.m., są trudne. Przybyło tam w śniegu. Szlaki w wielu miejscach mogą nie być przetarte – poinformował w sobotę ratownik dyżury Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku Łukasz Skwara.

W górach leży od 5 cm (śniegu) w Szczyrku do 100 cm przy schronisku na Markowych Szczawinach w rejonie Babiej Góry i 110 cm na Hali Miziowej w okolicy Pilska. W sobotę rano widoczność była dobra

 – powiedział Skwara.

Na Babiej Górze leży ponad 1 m śniegu. Obowiązuje tam drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono zatem umiarkowane. Dotyczy stromych stoków, zwłaszcza w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr. Zagrożenie występuje głównie w żlebach, kotłach i zagłębieniach terenu. Zamknięty do odwołania jest szlak żółty na Babią Górę.

Goprowiec zaapelował do turystów, aby pamiętali o odpowiednim ubiorze. Wędrówka po górach, zwłaszcza zimą, niesie za sobą niebezpieczeństwa. Na szlakach mogą wystąpić oblodzenia. Może pojawić się śnieżyca. W sobotę rano temperatura wynosiła 3-4 stopnie poniżej zera. Podczas wędrówki po wyższych partiach gór przydatne będą raczki lub raki. Zabrać należy ze sobą latarkę lub "czołówkę", a także naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek".

Skwara przestrzegł, że pogoda w górach bywa zmienna. Przekonała się o tym w piątek wieczorem dwójka turystów, którzy schodząc z Babiej Góry zgubili się w rejonie Gówniaka. Była fatalna widoczność i silny wiatr. Na pomoc wyruszyli goprowcy, którzy sprowadzili turystów do Krowiarek. Turyści byli wychłodzeni, ale w dobrym stanie ogólnym.

Warunki na trasach narciarskich w beskidzkich ośrodkach są dobre i średnie. Leży od średnio od 20 do 50 cm.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Stany Zjednoczone: prawie 1500 ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu doby

/ leo2014

  

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby zmarło 1480 osób zakażonych koronawirusem - podał w piątek wieczorem czasu miejscowego w swoim codziennym raporcie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. W sumie w USA jest 7406 ofiar śmiertelnych pandemii.

To kolejny tragiczny dzień w USA. W piątek wieczorem czasu miejscowego raport informował o 1169 zgonach i był to pierwszy raz od początku epidemii koronawirusa, gdy dzienna ilość ofiar śmiertelnych choroby Covid-19 przekroczyła tysiąc.

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA plasują się obecnie na trzecim miejscu, po Włoszech i Hiszpanii.

Wcześniej w piątek Donald Trump zarekomendował Amerykanom noszenie na twarzach masek jako środka ochrony przed koronawirusem, mimo iż do tej pory władze Stanów Zjednoczonych broniły się przed takim zaleceniem. Prezydent USA oświadczył jednak, że sam nie będzie używał takiej maski.

Trump wyjaśnił, że nowej rekomendacji nie należy postrzegać jako środka zastępczego wobec społecznego dystansowania się, ale jako dodatkowy sposób ochrony przed pandemią koronawirusa. "W przypadku masek jest to naprawdę dobrowolne. Można to zrobić, ale nie trzeba. Ja decyduję się nie nosić maski, ale niektórzy ludzie mogą chcieć to robić i to jest w porządku" - powiedział Trump.

Dzień wcześniej podobne zalecenie dla mieszkańców Nowego Jorku wystosował burmistrz tego miasta Bill de Blasio. To może być chusta, coś co można sporządzić własnoręcznie, np. z bandaża, ale nie musi to być profesjonalna maska. Nie chcemy abyście używali masek, których potrzebują służby ratownicze i chorzy i których może zabraknąć do końca pandemii" - mówił.

Według prognoz Białego Domu, Covid-19 może spowodować od 100 tys. do 240 tys. zgonów w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu obecnych ograniczeń. Szczyt epidemii - jak przewidują rządowe modele - ma w USA przypadać na połowę kwietnia. Dzienny bilans ofiar śmiertelnych ma wtedy wynosić ponad 2 tys. osób. Dopiero w czerwcu dobowa liczba zgonów ma spaść poniżej 100.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts