"Po zabójstwie Kuciaka wiele się zmieniło". Kiska: Dowiedzieliśmy się, jak wiele jest brudu i łajdaków

/ By Petinoh - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80781454

  

W piątek, w drugą rocznicę zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej, w 60 miastach Słowacji wspominano ofiary zbrodni, która wstrząsnęła Słowacją. Były prezydent Andrej Kiska powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że w kraju zaszły zasadnicze zmiany.

Kiska uczestniczył w Bratysławie w jednym z nielicznych zgromadzeń, które organizowały tego dnia partie polityczne, zabiegające o wyborców przed przyszłotygodniowymi wyborami parlamentarnymi. Jako przewodniczący partii Na rzecz Ludzi, którą założył po skończonej kadencji prezydenckiej, swoją wypowiedź ograniczył do trzech słów: „Nigdy nie zapomnimy”.

W rozmowie z PAP powiedział, że zabójstwo Kuciaka i Kusznirovej wstrząsnęło Słowacją, a w ciągu dwóch lat w kraju wiele się zmieniło.

- Przeprowadzaliśmy zasadnicze zmiany. Doszło do rekonstrukcji rządu i wielu zmian (na stanowiskach w policji, prokuraturze i wymiarze sprawiedliwości). Przez te dwa lata dowiedzieliśmy się, jak wiele jest brudu, jak wielu jest łajdaków i ile niesprawiedliwości jest w naszym kraju. Przechodzimy przez proces oczyszczenia, który powinien zakończyć się wraz z wyborami parlamentarnymi

– powiedział były prezydent.

- Zawsze znajdą się łajdacy, którzy będą chcieli wywierać naciski na dziennikarzy, ale przyzwoici ludzie i demokracja muszą się temu przeciwstawić

 – powiedział Kiska PAP.

Na zgromadzeniu obecni byli rodzice zamordowanego dziennikarza, Jana i Jozef Kuciak, oraz matka jego narzeczonej Zlatica Kusznirova.

- Nie zapomnijcie o nich. W przyszłym tygodniu pamiętajcie, dlaczego tutaj dziś się znajdujemy - apelowała do zgromadzonych.

Bliscy zamordowanych uczestniczyli także w drugim zgromadzeniu w Bratysławie, które organizowała odcinająca się od związków z politykami inicjatywa „Na rzecz przyzwoitej Słowacji”, o czym poinformował Jozef Kuciak.

To ona przed dwoma laty stała za masowymi protestami, które wymusiły zmiany w rządzie i odejście ówczesnego premiera Roberta Fico. W piątek na placu Wolności przed siedzibą rządu w zorganizowanym przez nią wiecu uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Rodzice zabitego dziennikarza i jego narzeczonej pojawili się na scenie, ale nie zabrali głosu. Ich list do zgromadzonych odczytała popularna aktorka Tatiana Pauhofova.

- Nie potrafimy znieść tego, co nam zrobili. To straszne patrzeć w ich twarze, słuchać ich głosu i konfrontować się z tymi, którzy zabrali nam nasze aniołki

 – napisali nawiązując do procesu osób oskarżonych o zlecenie i przeprowadzenie zabójstwa. Rodzice ofiar uczestniczą we wszystkich posiedzeniach sądu, siedząc na wprost ławy oskarżonych.

Na zgromadzeniu w Bratysławie wystąpili dziennikarze śledczy, koledzy Jana Kuciaka. Monika Todova z redakcji „Dennik” wyliczała publikacje, które m.in. doprowadziły do wydania prawomocnych wyroków, a które członkowie rządu nazywali kłamstwem lub fake newsami. Zwróciła się także z apelem o poparcie dla wszystkich policjantów i prokuratorów, którzy - jak powiedziała - w sposób przyzwoity wykonują swoją pracę.

O zamordowanych pamiętała prezydent Zuzana Czaputova, która w piątek była w gminie Velka Macza w kraju (województwie) trnawskim. Przed domem, w którym zginęli Jan i Martina, złożyła kwiaty i zapaliła świece. „Jeżeli zleceniodawcy zabójstwa myśleli, że śmierć odstraszy innych dziennikarzy (…), przeliczyli się. Czego nie dokończył Jan Kuciak, dokończą inni” - napisała w oświadczeniu zamieszczonym w internecie.

Kuciak i Kusznirova zginęli 21 lutego 2018 r. Po trwającym ponad rok śledztwie prokuratura oskarżyła o zlecenie zabójstwa przedsiębiorcę Mariana Kocznera. Kuciak pisał o jego wątpliwych interesach. Zdaniem śledczych Koczner miał kontakty z politykami, sędziami lub prokuratorami, co potwierdza trwający od połowy stycznia proces. Koczner zaprzecza swojemu udziałowi w zabójstwie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Caritas przekazał szpitalom 130 tys. zł

zdjęcie ilustracyjne, / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Przekazaliśmy 130 tys. zł na rzecz trzech szpitali – poinformował zastępca dyrektora Caritas Poznań ks. Łukasz Łukasik. Dzięki tym środkom zakupiony zostanie m.in. respirator, który w połowie kwietnia ma trafić do poznańskiego szpitala.

„Serdecznie Państwu dziękujemy za tak wielkie wsparcie naszych działań, które w ostatnim czasie mocno ukierunkowane są na walkę z epidemią koronawirusa poprzez doposażenie poznańskich szpitali. Być może środki, które Państwo przekazaliście, uratują życie właśnie Wam lub komuś, kogo, kochacie”

– podkreślił zastępca dyrektora Caritas Poznań ks. Łukasz Łukasik.

Jak przypomniał, w ciągu trzech dni udało się zebrać kwotę 98 tys. zł na zakup respiratora dla szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

„Przekazaliśmy na ten cel równe 100 tys. zł i w połowie kwietnia respirator powinien znaleźć się już placówce medycznej”

– zaznaczył ks. Łukasik.

Dodał, że „bardzo sprawnie poszła również zbiórka na środki dezynfekujące do poznańskich karetek; przekazaliśmy 30 tys. zł po połowie na rzecz wyposażenia pojazdów dla dwóch szpitali: Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera oraz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego” – podkreślił.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 207 przypadków zakażenia koronawirusem, dziewięć osób zmarło.

Według ostatnich danych, obecnie w województwie wielkopolskim z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest ogółem 109 osób. Kolejnych 6994 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, zaś 11782 osób poddanych zostało izolacji lub kwarantannie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts