Duda liderem, tendencja wzrostowa

W lutym największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego chciało głosować 40 procent badanych deklarujących udział w wyborach prezydenckich; Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) uzyskałaby 21 procent poparcia, Robert Biedroń 7 procent - wynika z sondażu Kantar. 

Na kandydata niezależnego Szymona Hołownię chciało głosować 6 proc. respondentów. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) otrzymał poparcie 5 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, a Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 3 proc. 1 proc. ankietowanych wybrałoby innego kandydata; 17 proc. stwierdziło, że nie ma jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych.

W stosunku do stycznia poparcie dla Andrzeja Dudy wzrosło o 2 punkty procentowe. Spadł odsetek osób niezdecydowanych (o 5 punktów procentowych).

Druga tura

Gdyby w drugiej turze wyborów Andrzej Duda spotkał się z Małgorzatą Kidawą-Błońską, uzyskałby poparcie 49 procent, a kandydatka PO otrzymałaby 37 procent głosów. 14 procent głosujących nie wiedziałoby, na kogo ma oddać głos.

Natomiast gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Andrzej Duda i Szymon Hołownia, urzędujący prezydent otrzymałby 47 procent głosów, a Hołownia - 36 procent. 17 procent głosujących nie zadeklarowało oddania głosu na któregoś z tych kandydatów.

Gdyby przeciwnikiem Andrzeja Dudy w drugiej turze był Robert Biedroń, Duda uzyskałby 48 procent głosów, a Biedroń 33 procent, z kolei 19 procent nie wiedziałoby, na kogo zagłosować.

Frekwencja

72 procent badanych zadeklarowało udział w tegorocznych wyborach prezydenckich, z czego 38 procent odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 34 procent "raczej tak".

19 procent respondentów stwierdziło, że nie będzie uczestniczyć w tych wyborach, w tym 11 procent "raczej nie", 8 procent "zdecydowanie nie". 9 procent odparło "nie wiem" na pytanie o udział w wyborach.

Kantar przeprowadził sondaż w dniach 7–12 lutego, metodą wywiadów bezpośrednich na reprezentatywnej próbie 966 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; preferencje prezydenckie badano w grupie 698 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach