Węgry: opublikowano dane ofiar komunizmu

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/RGY23

  

Węgierski Instytut Dziedzictwa Narodowego (NOERI) udostępnił w internecie życiorysy prawie 1200 osób straconych w okresie komunizmu – poinformowała szefowa NOERI Katalin Radnaine Fogarasi.

Informacje dotyczą osób pochowanych na terenie trzech kwater cmentarza Rakorkeresztur w Budapeszcie. Dwie z kwater – nr 298 i 201 – były w czasach komunizmu cmentarzem więziennym, gdzie chowano m.in. ofiary procesów pokazowych, straconych w związku z rewolucją węgierską 1956 roku.

Viktor Szabo z NOERI powiedział, że właśnie te kwatery są miejscem, gdzie spoczywa najwięcej ofiar komunizmu na Węgrzech. Opracowanie życiorysów i określenie nazwisk spoczywających tam osób to wynik kilkuletniej pracy wykonanej przez NOERI wspólnie z Komitetem Pamięci Narodowej (NEB) oraz Archiwum Historycznym Państwowych Służb Bezpieczeństwa.

Jak podkreślił Szabo, oparto się przede wszystkim na dokumentach archiwalnych, np. aktach więziennych czy księgach cmentarnych, bo w przypadku znacznej części ofiar nie przeprowadzono ekshumacji, ta bowiem wymaga wniosku potomków. Z tego powodu często nie jest znane konkretne miejsce pochówku danych osób, a jedynie kwatera.

Wśród osób pochowanych na terenie wspomnianych kwater są m.in. premier Węgier z okresu rewolucji 1956 roku Imre Nagy, a także minister obrony z tego okresu Pal Maleter, skazani na karę śmierci 15 czerwca 1958 roku i straceni dzień później. Spoczywa tam również salezjanin Istvan Sandor, skazany w 1952 roku w procesie pokazowym za działalność antydemokratyczną i stracony w 1953 roku; Sandor został beatyfikowany w 2013 roku.

Życiorysy opublikowano w związku ze zbliżającym się Dniem Pamięci Ofiar Dyktatury Komunistycznej, obchodzonym na Węgrzech 25 lutego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...


Kiedy wygaśnie epidemia koronawirusa? Szumowski: „Nie wiemy. Może w grudniu, może jeszcze później”

zdjęcie ilustracyjne / geralt CC0

  

"Szczyt zachorowań związanych z koronawirusem jest przed nami. Nie ma danych, kiedy epidemia wygaśnie, może to się stać np. w grudniu, a może i jeszcze później" - ocenił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

[polecam:https://niezalezna.pl/321988-prezes-nbp-jestesmy-gotowi-na-wojny-gospodarcze-po-kryzysie-na-pewno-sprostamy-zadaniu]

Szef resortu zdrowia był pytany w rozmowie z portalem wp.pl o możliwe scenariusze dotyczące epidemii.

Słowa prowadzącego rozmowę, że nie wiadomo, do kiedy potrwa epidemia, czy do czerwca, czy sierpnia, Szumowski skomentował: "może do grudnia".

- Nasze przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa są oparte na modelach. (…) Modele, które były aktualne tydzień temu, nie są aktualne dzisiaj. Obecne pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni. Ale równie dobrze, jeśli będziemy mocno trzymali się reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesunąć dalej

 – powiedział minister.

Dodał, że "nie ma żadnych danych na temat tego, kiedy epidemia wygaśnie".

- Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku

– wskazał.

Zaznaczył, że jako minister zdrowia musi przygotować się na najczarniejsze scenariusze i wziąć je pod uwagę w analizach. "Muszę myśleć o tym, jak działać w perspektywie rocznej" – powiedział Szumowski.

[polecam:https://niezalezna.pl/321984-przedsiebiorco-sprawdz-w-jaki-sposob-mozesz-skorzystac-z-nowej-tarczy-antykryzysowej]

Zakażenie koronawirusem w Polsce od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 5 tys. osób, z których 136 zmarło. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts