Ciepła pogoda sprzyja budownictwu

zdjęcie ilustracyjne / Convegni_Ancisa CC0

  

Dobre warunki pogodowe sprzyjają budownictwu - wskazali analitycy Ministerstwa Rozwoju w piątkowym komentarzu do danych GUS.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny, produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2020 r. wzrosła o 6,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 57,3 proc.

Eksperci resortu rozwoju zwrócili uwagę, że w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r., wzrost produkcji o 17,0 proc. zanotowały przedsiębiorstwa specjalizujące się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz specjalistycznych robotach budowlanych (10,7 proc.). „W obu przypadkach czynnikiem determinującym tak wyraźną poprawę były najprawdopodobniej sprzyjające warunki atmosferyczne” - czytamy w komentarzu. Spadek produkcji odnotowano jedynie w przypadku podmiotów specjalizujących się w budowie budynków (o 4,0 proc.) - dodali.

„Po bardzo pozytywnym rozpoczęciu roku w wykonaniu branży budowlanej, w lutym produkcja sprzedana w sektorze nie ulegnie zmianie w ujęciu rdr, o ile utrzymają się dobre warunki pogodowe, sprzyjające zarówno samym pracom przygotowawczym, jak i wznoszeniu konstrukcji budowlanych”

- zaznaczyło MR.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Prezydent Duda komentuje zmianę prawa wyborczego. "Sprzyja wyższej frekwencji"

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Zmiana prawa wyborczego umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom powyżej 60. roku życia i przebywającym na kwarantannie sprzyja wyższej frekwencji i zasadzie powszechności wyborów – ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że "taki szerszy katalog możliwości głosowania funkcjonuje w wielu krajach i on poprawia frekwencję, poprawia możliwości głosowania, daje przede wszystkim możliwość głosowania osobom, które w innych warunkach by głosu oddać w wyborach nie mogły".

"Każda taka zmiana, która powoduje, że osoba, która - w przypadku, kiedy nie ma takiej dodatkowej formy głosowania - w ogóle by nie mogła wziąć udziału w wyborach, przyczynia się do realizacji zasady powszechności wyborów"

– powiedział prezydent w TVP Info, pytany o uchwaloną ostatniej nocy zmianę Kodeku wyborczego.

Dodał, że "taki szerszy katalog możliwości głosowania funkcjonuje w wielu krajach i on poprawia frekwencję, poprawia możliwości głosowania, daje przede wszystkim możliwość głosowania osobom, które w innych warunkach by głosu oddać w wyborach nie mogły".

"Uważam, że wszelkie działania, które prowadzą do zwiększenia frekwencji, to są działania dobre. Działania, które prowadzą do zwiększenia powszechności wyborów poprzez danie większej możliwości oddania głosu w wyborach, to są działania o charakterze profrekwencyjnym, a ja zawsze mówię, że mi zależy na tym, żeby frekwencja była jak najwyższa"

– powiedział Duda.

[polecam:https://niezalezna.pl/319454-termin-wyborow-moze-byc-nie-do-utrzymania-prezydent-tak-jezeli-epidemia-bedzie-dalej-szalala]

W nocy z piątku na sobotę Sejm uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa i zmniejszyć negatywne skutki epidemii dla gospodarki. Wśród przyjętych przepisów znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim. Poprawka i tryb jej wprowadzenia wywołały protest ugrupowań opozycyjnych, które chcą doprowadzić do wycofania tego rozwiązania w Senacie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts