Będą podwyżki dla górników. Podpisano porozumienie!

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej podpisali porozumienie płacowe z zarządem spółki, zakładające wzrost wynagrodzeń pracowników tej największej górniczej firmy o 6 proc. począwszy od stycznia tego roku.

Zasady porozumienia wynegocjowano w czwartek, podczas rozmów z udziałem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Dziś strony uzgodniły zasady podziału wynegocjowanej kwoty (średnio 443 zł brutto na jednego zatrudnionego) i podpisały uzgodniony dokument.

O podpisaniu porozumienia poinformowali wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda i prezes PGG Tomasz Rogala, który potwierdził, że podwyżka będzie kosztować spółkę ok. 270 mln zł.

Na wniosek związkowców uzgodniono, że podwyżka trafi do pracowników poprzez podniesienie kwot tzw. gwarantowanych dodatków do dniówek, przysługujących pracownikom PGG od 2018 r.

Dotąd, w zależności od stanowiska pracy, górnicy otrzymywali od 18 zł do 32 zł dopłaty do każdej przepracowanej dniówki. Teraz będzie to - jak poinformował szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek - o 22 zł więcej dla pracowników zatrudnionych w wyrobiskach dołowych, poza wyrobiskami pod ziemią o 20 zł, w zakładach przeróbki mechanicznej węgla o 19 zł, a na pozostałych stanowiskach na powierzchni o 13 zł.

Przed piątkowym spotkaniem z zarządem PGG szef górniczej Solidarności poinformował, że w czwartek strony uzgodniły wzrost średniego wynagrodzenia w tym roku z 7 tys. 386 zł do 7 tys. 829 zł brutto, czyli 443 zł średnio na jednego zatrudnionego. Oznacza to ok. 330 zł średniej podwyżki „na rękę”

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


W. Brytania: oto nowy lider Partii Pracy

/ Chris McAndrew / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

  

Keir Starmer, który dotychczas w gabinecie cieni brytyjskiej Partii Pracy był odpowiednikiem ministra ds. brexitu, został nowym liderem tego ugrupowania.

Starmer był uważany za faworyta partyjnych wyborów, w których w decydującej fazie brały udział także posłanki Rebecca Long-Bailey i Lisa Nandy.

Dotychczasowy lider Jeremy Corbyn zapowiedział rezygnację po grudniowych wyborach parlamentarnych, gdy Partia Pracy osiągnęła najgorszy wynik, jeśli chodzi o liczbę miejsc w Izbie Gmin od 1935 roku.

Przedstawienie nowego lidera miało się odbyć na specjalnej konferencji, ale została ona odwołana z powodu epidemii koronawirusa. O wynikach kandydaci, członkowie partii i media zostali poinformowani mailem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts