Mur dawnej kolegiaty odkryto w Poznaniu

  

Archeolodzy, pracujący na poznańskim placu Kolegiackim, odsłonili mur będący prawdopodobnie częścią prezbiterium stojącego tam niegdyś kościoła. W miejscu prowadzenia prac w ostatnim czasie odkryto też m.in. medalion z zachowanym wezwaniem-modlitwą do św. Agaty.

To dla nas niezwykle cenne znalezisko – podkreślił kierujący pracami prof. UAM dr. hab. Marcin Ignaczak. 

Wszystkie źródła podają, że na przełomie XVIII i XIX w kolegiata została doszczętnie rozebrana. Mieliśmy więc uzasadnione obawy, że nie znajdziemy dobrze zachowanych murów obwodowych świątyni. Choć swego czasu kolegiata była najwyższym kościołem w Polsce, do chwili obecnej nie zachowały się jej plany. Dlatego każdy szczegół pozwalający nam określić, w którym miejscu dokładnie się znajdowała, jest bezcenny. 

– podkreślił.

Poza fragmentem zewnętrznego muru kolegiaty archeolodzy odkryli także inne cenne zabytki. Jednym z nich jest medalion, pochodzący prawdopodobnie z XVIII wieku, w którym znaleziono doskonale zachowane wezwanie-modlitwę do świętej Agaty. Ignaczak wskazał, że to unikatowe znalezisko w tej części Polski. Wśród odkrytych obiektów jest też medalik z wizerunkiem Matki Boskiej; być może będący częścią różańca, oraz liczne monety.

Poznański magistrat przypomniał, że największym odkryciem był ciąg komunikacyjny w południowej części kościoła, gdzie oprócz reliktów domniemanego wejścia do kruchty zachowały się fragmenty trzech chodników. Wśród najważniejszych znalezisk pochodzących z dawnego kościoła kolegiackiego był też m.in. pochówek duchownego z zachowanymi pozostałościami szat oraz pochówek z końca XVI lub początków XVII wieku ze śladami na czaszce powstałymi podczas sekcji zwłok. Archeolodzy natrafili także na monety z czasów jagiellońskich z początku XV w. znalezione pod basenem przeciwpożarowym wybudowanym przez Niemców w latach 40. XX w., XVI-wieczny czepiec szlachcianki herbu Nałęcz oraz warkocz z XVII lub XVIII w. nazwany "warkoczem spod Marii Magdaleny".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Emilewicz zastąpi Gowina? Szef Kancelarii Premiera: To osoba bardzo doświadczona, niezwykle pracowita

  

Wicepremier Jarosław Gowin sam podjął decyzję o dymisji. Najważniejszym przedstawicielem Porozumienia w rządzie Zjednoczonej Prawicy będzie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - mówił dziś szef KPRM Michał Dworczyk.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, lider Porozumienia Jarosław Gowin poinformował wczoraj, że podał się do dymisji. Jako kandydatkę na wicepremiera, którą rekomenduje Porozumienie wskazał obecną minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

"Żałuję, że premier Gowin odszedł z rządu, natomiast to była jego decyzja, którą sam podjął. Mam nadzieję, że rząd Zjednoczonej Prawicy będzie dalej funkcjonował"

- tak do dymisji Gowina odniósł się szef kancelarii premiera.

"Dzisiaj najważniejszym przedstawicielem w rządzie Zjednoczone Prawicy partii Porozumienie będzie pani minister Emilewicz - osoba bardzo doświadczona, bardzo ideowa, niezwykle pracowita" - dodał.

Dworczyk podkreślił, że określił w ten sposób Emilewicz jako "naturalnego lidera", natomiast ostateczną decyzją w tej sprawie podejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szef KPRM, poseł PiS ocenił, że obecny czas "nie jest łatwy". Dodał przy tym, że w Polsce wszyscy mierzą się dziś z wieloma wyzwaniami dotyczącymi m.in. panującej epidemii i z tego punktu widzenia najlepiej, aby "sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy jak najszybciej uspokoiła się". "Jestem przekonany, że tak będzie" - powiedział Dworczyk.

"Wierzę, że Jarosław Gowin nadal będzie wiele wnosił do tego projektu, jakim jest rząd Zjednoczonej Prawicy"

- dodał, pytany o przyszłość polityczną Gowina.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts