53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Bp Bronakowski: Módlmy się o szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach

O szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach będzie się modlił polski Kościół podczas 53. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu – poinformował dzisiaj przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.

episkopat.pl

53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce będzie obchodzony od 23 do 29 lutego.

- Ma zachęcić wierzących do modlitwy w ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna wolność wszystkich Polaków, którą daje trzeźwość

 – poinformował na dzisiejszej konferencji bp Tadeusz Bronakowski.

Polacy wciąż nadużywają alkoholu. Uzależnionych od niego jest ok 600 tys. osób.

- Rząd i samorząd powinny podjąć działania, aby zapobiegać tej sytuacji, zakazując reklamy alkoholu, zmniejszając liczbę punktów sprzedaży i ograniczając godziny sprzedaży alkoholu – powiedział bp. Bronakowski.

Ks. Dziewiecki z zespołu ds. apostolstwa trzeźwości zwrócił uwagę, że w Polsce ok. 90 proc. 15-latków i 97 proc. 17-latków ma za sobą inicjację alkoholową.

- Problem jest już wtedy, kiedy młody człowiek nie tyle nadużywa alkoholu, co sięga po alkohol. Jest to samobójstwo na raty: fizyczne, psychiczne, moralne, duchowe i społeczne

 – powiedział ks. Dziewiecki.

Podkreślił, że ważne jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu trzeźwości. Według niego dzieci muszą czuć się bezpieczne i kochane, czerpać z dobrych wzorców, a nie z lansowanego często w mediach hedonistycznego modelu życia. Zwrócił uwagę, że zakazy i nakazy bez wychowania nie skutkują, a im wcześniej dziecko sięga po alkohol, tym szybciej się od niego uzależnia.

Patronem Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, ale także patronem wszelkich działań na rzecz trzeźwości jest kard. Stefan Wyszyński, który był jednym z największych apostołów trzeźwości.

- Trzeźwość Polaków bardzo leżała mu na sercu

 – powiedział bp. Bronakowski. Przywołał słowa kard Wyszyńskiego: "Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale". Przypomniał, że w 1956 r. kardynał w trosce o trzeźwość Polaków zaproponował jasnogórskie śluby narodu, a w 1959 r. Konferencja Episkopatu Polski wydała wytyczne w sprawie apostolstwa trzeźwości w Polsce.

Dodał, że dla osób przygotowujących się do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, która odbędzie się 9 czerwca, abstynencja jest szczególnym darem.

- Wszystkich z całego serca prosimy o ten dar

 – zaapelował bp Bronakowski.

Podczas konferencji zaprezentowano nowe Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2020. Zawiera ono wskazówki liturgiczne na 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce, modlitewnik, poradnik i artykuły o tematyce uzależnień do wykorzystywania przez rodziców, nauczycieli i katechetów.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#bp Tadeusz Bronakowski #Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo