53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Bp Bronakowski: Módlmy się o szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach

/ episkopat.pl

  

O szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach będzie się modlił polski Kościół podczas 53. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu – poinformował dzisiaj przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.

53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce będzie obchodzony od 23 do 29 lutego.

- Ma zachęcić wierzących do modlitwy w ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna wolność wszystkich Polaków, którą daje trzeźwość

 – poinformował na dzisiejszej konferencji bp Tadeusz Bronakowski.

Polacy wciąż nadużywają alkoholu. Uzależnionych od niego jest ok 600 tys. osób.

- Rząd i samorząd powinny podjąć działania, aby zapobiegać tej sytuacji, zakazując reklamy alkoholu, zmniejszając liczbę punktów sprzedaży i ograniczając godziny sprzedaży alkoholu – powiedział bp. Bronakowski.

Ks. Dziewiecki z zespołu ds. apostolstwa trzeźwości zwrócił uwagę, że w Polsce ok. 90 proc. 15-latków i 97 proc. 17-latków ma za sobą inicjację alkoholową.

- Problem jest już wtedy, kiedy młody człowiek nie tyle nadużywa alkoholu, co sięga po alkohol. Jest to samobójstwo na raty: fizyczne, psychiczne, moralne, duchowe i społeczne

 – powiedział ks. Dziewiecki.

Podkreślił, że ważne jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu trzeźwości. Według niego dzieci muszą czuć się bezpieczne i kochane, czerpać z dobrych wzorców, a nie z lansowanego często w mediach hedonistycznego modelu życia. Zwrócił uwagę, że zakazy i nakazy bez wychowania nie skutkują, a im wcześniej dziecko sięga po alkohol, tym szybciej się od niego uzależnia.

Patronem Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, ale także patronem wszelkich działań na rzecz trzeźwości jest kard. Stefan Wyszyński, który był jednym z największych apostołów trzeźwości.

- Trzeźwość Polaków bardzo leżała mu na sercu

 – powiedział bp. Bronakowski. Przywołał słowa kard Wyszyńskiego: "Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale". Przypomniał, że w 1956 r. kardynał w trosce o trzeźwość Polaków zaproponował jasnogórskie śluby narodu, a w 1959 r. Konferencja Episkopatu Polski wydała wytyczne w sprawie apostolstwa trzeźwości w Polsce.

Dodał, że dla osób przygotowujących się do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, która odbędzie się 9 czerwca, abstynencja jest szczególnym darem.

- Wszystkich z całego serca prosimy o ten dar

 – zaapelował bp Bronakowski.

Podczas konferencji zaprezentowano nowe Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2020. Zawiera ono wskazówki liturgiczne na 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce, modlitewnik, poradnik i artykuły o tematyce uzależnień do wykorzystywania przez rodziców, nauczycieli i katechetów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Dwa oddziały szpitala wracają do pracy

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/menahemyaniv

  

Oddziały internistyczny i diabetologiczny wojewódzkiego szpitala św. Barbary w Sosnowcu po kwarantannie spowodowanej potwierdzeniem przypadku koronawirusa od poniedziałku przyjmują już pacjentów – poinformował tego dnia wicemarszałek woj. śląskiego Dariusz Starzycki.

"Od dzisiaj Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Diabetologii i Chorób Metabolicznych z Pododdziałem Stopy Cukrzycowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu – uruchomione!"

– napisał w poniedziałek wczesnym popołudniem na swoim facebookowym profilu Starzycki.

"Oddziały te zostały wyłączone z działalności szpitala na 2 tygodnie i objęte kwarantanną po potwierdzeniu tam przypadku koronawirusa. Po uzgodnieniach z sanepidem od dzisiaj oddziały przyjmują już pacjentów!"

– dodał wicemarszałek woj. śląskiego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w woj. śląskim i kluczowy szpital ratunkowy – trafia tam większość ciężko poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i górniczych w regionie.

W placówce 12 marca zamknięto oddziały chorób wewnętrznych i diabetologii z ok. 50 pacjentami po tym, jak u jednego z nich potwierdzono koronawirusa. Zamknięto też szpitalny oddział ratunkowy, przez który przeszedł przyjmowany do szpitala pacjent.

Placówka 16 marca informowała, że wyniki wszystkich ponad 150 testów pacjentów i personelu szpitala, wykonanych po potwierdzeniu zakażenia pacjenta koronawirusem, okazały się ujemne. Tym samym możliwe było, po dezynfekcji, ponowne otwarcie szpitalnego oddziału ratunkowego. Personel SOR, który został poddany badaniom, pozostał pod nadzorem senepidu na kwarantannie domowej.

Personel i pacjenci będący na Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz na Oddziale Diabetologii i Chorób Metabolicznych z Pododdziałem Stopy Cukrzycowej, mogący mieć bezpośredni kontakt z pacjentem, zostali objęci kwarantanną – do czasu wykonania ponownych testów.

Pacjent, po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem, którego stan lekarze określali początkowo jako średniociężki, został przewieziony z Sosnowca na oddział zakaźny szpitala w Zawierciu. W następnych dniach – według relacji służb wojewody śląskiego – jego stan się poprawiał.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński 13 marca sygnalizował, że chodziło o pacjenta w średnim wieku, sosnowiczanina, który miał pracować na budowie poza woj. śląskim i mieć kontakt z wieloma osobami. Nie było informacji, aby miał on przebywać ostatnio za granicą czy spotykać się z kimś z zagranicy.

Zgodnie z wiedzą służb miejskich pacjent ten przebywał na terenie szpitala od weekendu 7-8 marca, a jego objawy nie przypominały ani grypy, ani choroby wywoływanej przez koronawirusa. Leczył się kardiologicznie i dopiero badania rentgenowskie wykazały możliwość innej diagnozy. Następnie podjęto działania, aby wychwycić wszystkie osoby, które miały z nim kontakt.

Wobec kwarantanny w SOR-ze i na internie szpitala św. Barbary w następnych dniach to Sosnowiecki Szpital Miejski przejął główne funkcje zabezpieczenia mieszkańców miasta.

W poniedziałek rano Śląski Urząd Wojewódzki informował o ośmiu nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, łącznie o 203. Służby wojewody poinformowały też o śmierci 83-letniej mieszkanki Zabrza – szóstej ofiary koronawirusa w regionie

Dotąd służby w regionie miały też dane o czterech ozdrowieniach, hospitalizacji – według danych z niedzielnego wieczoru – 142 osób, objęciu blisko 13,3 tys. kwarantanną, a ponad 7,1 tys. nadzorem sanitarnym. Do niedzielnego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa 3187 próbek.

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek rano, że w kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych 43 osób. Łącznie było ich w tym czasie w Polsce 1905. 26 osób zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts