Księgozbiór powstańca warszawskiego wyrzucono na śmietnik

Wyrzucony na śmietnik księgozbiór powstańca warszawskiego powinien trafić do instytucji warszawskich – mówiła w czwartek Ewa Malinowska-Grupińska. „Apelujemy do wszystkich, aby zgłaszali się do nas” – dodał dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które kolekcjonuje pamiątki powstańcze.

W środę w mediach pojawiły się informacje o wyrzuconym na śmietnik księgozbiorze Eugeniusza Tyrajskiego, powstańca warszawskiego. Podczas briefingu zostały przedstawione informacje dla rodzin i osób opiekujących się powstańcami, w jaki sposób mogą przekazywać instytucjom miejskim pamiątki i książki po powstańcach.

Wielki skandal!!! Powstanie Warszawskie na śmietniku. (...) Nikt nie zawiadomił Związku Powstańców Warszawskich ani naszej Fundacji, że zamierza wyrzucić je do kontenera na śmieci. Przechodnie i sąsiedzi Eugeniusza ratowali co się dało. Apelujemy! Nie wyrzucajcie dorobku naszych bohaterów na śmietnik historii. Przekazujcie go nam, ludziom, którzy szanują pamięć o Bohaterach Powstania Warszawskiego

- napisała na Facebooku Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. 

Dr Paweł Ukielski wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego przypomniał, że muzeum od momentu założenia kolekcjonuje pamiątki, dokumenty czy fotografie powstańcze i wojenne. Zaznaczył, że została zgromadzona już ogromna kolekcja, a nadal napływają informacje o kolejnych zbiorach.

Apelujemy do wszystkich, aby zgłaszali się do nas. Nasi archiwiści doskonale znają zasoby, które istnieją, znają się na dokumentach, fotografiach. Żadnego zgłoszenia nie pozostawiają samemu sobie. Zawsze jadą, oceniają, dowiadują się, są w stanie doradzić, co z księgozbiorem i dokumentami zrobić.

- podkreślił.

Wyjaśnił, że w celu przekazania zbiorów wystarczy skontaktować się z Muzeum Powstania Warszawskiego telefonicznie lub poprzez stronę internetową. Zapewnił, że wszystkie zgłoszenia zostaną sprawdzone.
 

 Źródło: pap.pl

 

#pamiątki po Powstańcach Warszawskich #Muzeum Powstania Warszawskiego #apel

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo