Dziś startuje X Festiwal Oper Barokowych

Startuje wielkie święto muzyki barokowej / fot. mat.pras.

Fantastyczne spektakle operowe, doskonałe recitale i koncerty gwiazd światowego formatu: już 22 lutego rozpocznie się jubileuszowy X Festiwal Oper Barokowych organizowany przez Warszawską Operę Kameralną. Cykliczna impreza na przestrzeni lat wyewoluowała do zakrojonej na szeroką skalę prezentacji piękna oraz różnorodności muzyki Baroku we wszystkich jej odsłonach i stała się jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali na muzycznej mapie Polski.

Festiwal otworzy koncert w Zamku Królewskim w Warszawie słynnego Ensemble 1756 Salzburg – grupy uznawanej za jedną z czołowych na świecie orkiestr grających na instrumentach dawnych. Podczas koncertu melomani będą mogli wysłuchać między innymi dzieł Johanna Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, czy Heinricha Ignaza Franza von Bibera.  W programie jubileuszowej edycji Festiwalu Oper Barokowych nie zabraknie oczywiście OPERY. 21 marca w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej odbędzie się planowana z ogromnym rozmachem premiera dzieła francuskiego kompozytora Jean-Philippe’a Rameau „Castor et Pollux”.

Za inscenizację spektaklu odpowiedzialny jest tandem włoskich realizatorów – Deda Christina Colonna (reżyseria i choreografia) oraz Francesco Vitali (scenografia i kostiumy) – ten sam, który stoi za sensacyjną i obsypaną nagrodami premierą opery „Armide”(m.in. Nagroda im. Giuseppe Di Stefano, Taormina, Sycylia), która odbyła się w Warszawskiej Operze Kameralnej w sezonie 2017/2018. Kto nie widział – nic straconego! Cztery spektakle „Armide” zaplanowano w ramach X Festiwalu Oper Barokowych na przełomie lutego i marca.  

Pochwałą ludzkiego głosu będzie recital zjawiskowej niemieckiej sopranistki Simone Kermes, która wraz z orkiestrą Amici Veneziani wykona cykl arii i pieśni o miłości. Dodatkowym magnesem będzie tutaj szeroki przekrój stylistyczny, bowiem obok dzieł Giovanniego Battisty Pergolesiego, Claudio Monteverdiego i Henry’ego Purcella, zabrzmią pieśni Kurta Weilla i Erika Satie. Simone Kermes z niebywałą swobodą w mistrzowski sposób porusza się w muzyce wszystkich epok.  

Novum Festiwalu jest odwołanie się do transkrypcji, czyli przetworzenia muzyki barokowej na język jazzu. Fakt, że wraz z MACV - Zespołem Instrumentów Dawnych WOK zagra Andrzej Jagodziński Trio staje się samoistnym gwarantem artyzmu, nowoczesności i sukcesu.  

Muzyka Baroku, to brawurowe interpretacje odwołujące się do wirtuozerii, wrażliwości i improwizatorskiego kunsztu solistów, a festiwalowym koncertem odwołującym się do tych cech będzie koncert wirtuoza lutni, Krzysztofa Meisingera i jego projektu „Vivaldissimo”.  

W repertuarze jubileuszowego festiwalu pojawi się nowość: BALET-PANTOMIMA "Don Juan". Widowisko mimiczne w wykonaniu artystów Warszawskiego Centrum Pantomimy, to spektakl opowiadający historię najsłynniejszego w dziejach uwodziciela, do której tłem będzie barokowa muzyka wykonana na instrumentach historycznych.  

Finał X Festiwalu Oper Barokowych to kolejne spektakularne przedsięwzięcie, czyli wykonanie Pasji wg św. Jana, Jana Sebastiana Bacha w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: WOK, mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts