Problemy Ukraińców ewakuowanych z Wuhan. Kolejne miasta odmawiają ich przyjęcia

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Winnikach w obwodzie lwowskim mieszkańcy w środę przynieśli przed budynek szpitala opony i zablokowali do niego dojazd, protestując przeciwko temu, by przywieziono tam ewakuowanych z chińskiego Wuhan.

W szpitalu odbywało się szkolenie z hospitalizacji zarażonych koronawirusem - pisze portal Zaxid.net (czyt. zachid). Serwis dodaje, że musiało być ono przerwane w związku z protestem pacjentów, pracowników i lokalnych mieszkańców.

Dyrektor szpitala zaprzeczył jednak informacji o rzekomym planie zakwaterowania ewakuowanych na kwarantannę w jego placówce.

Mer Lwowa Andrij Sadowyj podkreślił, że wciąż nie wiadomo, dokąd trafią osoby z Wuhan. Zaapelował też do mieszkańców, by nie panikować i nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji.

We wtorek w obwodzie tarnopolskim na zachodzie kraju odbył się ok. 300-osobowy protest, którego uczestnicy sprzeciwiali się możliwości umieszczenia ewakuowanych w miejscowym sanatorium Medobory.

Agencja Unian pisze, że lotnisko w Tarnopolu odmówiło wydania zgody na przylot samolotu z Chin, a miejscowe władze zaznaczają, że ośrodek nie jest przygotowany do przyjęcia ewakuowanych. Personel sanatorium zapowiedział, że nie stawi się w pracy, jeśli ewakuowani trafią do ich ośrodka.

Portal RBK Ukraina informuje, że przyjęcia ewakuowanych odmówiła administracja obwodu rówieńskiego.

W środę nad ranem z Kijowa wyleciał samolot, na którego pokładzie mają przylecieć ewakuowani z Wuhan. Według planów samolot ma wylądować na Ukrainie w czwartek ok. 8 rano.

Przedstawiciel MSZ Andrij Zajac powiedział w środę, że na ewakuację stawiło się 48 obywateli Ukrainy i 29 obcokrajowców: osiem osób z Argentyny, pięć z Dominikany, pięć z Ekwadoru, cztery z Salwadoru, dwie z Kazachstanu, dwie z Kostaryki i "po jednej osobie z innych państw".

Wszyscy pasażerowie zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie na Ukrainie. Minister ochrony zdrowia Zoriana Skałecka zapewniła, że trafią oni do tego samego miejsca.

Ministerstwo ochrony zdrowia zapewniło w środę, że wszyscy pasażerowie są zdrowi. Dodano, że na przyjęcie ewakuowanych są gotowe cztery ośrodki, jednak nie ujawniono ich lokalizacji.

 Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kard. Stanisław Dziwisz wzywa do wspólnej modlitwy

/ https://diecezja.pl/

  

Do wspólnej modlitwy w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II o ustanie pandemii koronawirusa wzywa były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21:37 – napisał kardynał.

W słowie skierowanym do wiernych wieloletni osobisty sekretarz papieża wspomina, że gdy 15 lat temu Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, "na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc", a ludzie pragnęli być razem i jednoczyli się przy umierającym papieżu.

"Myślę o tamtych chwilach jedności, gdy patrzę dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzę puste świątynie i zamarłe ulice. Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu. Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest źródłem życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy - trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?"

– napisał kard. Dziwisz.

Zaapelował, by 2 kwietnia o godz. 21:37 za wstawiennictwem św. Jana Pawła II błagać w modlitwie o ustanie pandemii koronawirusa, zawierzając Bogu losy świata i każdego człowieka.

W rocznicę śmierci papieża kard. Dziwisz będzie sprawował mszę św. w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Będzie ona transmitowana. W związku z epidemią koronawirusa nie jest możliwe czuwanie modlitewne pod "Oknem papieskim".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts