Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku nad Wisłą. Szczególny akcent na współcierpienie Maryi

Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą / By Zala - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51314663

  

Do współcierpienia Matki Bożej będzie odwoływać się Misterium Męki Pańskiej wystawiane w tym roku w nowej aranżacji w XII-wiecznym opactwie w Czerwińsku nad Wisłą (Mazowieckie). Jest to jedno z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych, autorstwa salezjanina ks. Franciszka Harazima (1885-1941).

W czerwińskim opactwie, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Misterium Męki Pańskiej będzie wystawiane w soboty i niedziele Wielkiego Postu, od 7 marca do Niedzieli Palmowej, 5 kwietnia – poinformował ks. Szymon Mastalerz, koordynujący przygotowania do przedstawienia pasyjnego.

- Wystawiając w tym roku Misterium Męki Pańskiej chcemy zwrócić uwagę na współcierpienie Matki Bożej, która towarzyszyła swemu synowi pod krzyżem. Matka Boża jest blisko każdego człowieka, także w naszym osobistym przeżywaniu Wielkiego Postu i przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Ona towarzyszy każdemu człowiekowi w jego cierpieniu tak, jak towarzyszyła swemu synowi

 – podkreślił ks. Mastalerz.

Jak dodał, do nowej odsłony Misterium Męki Pańskiej, akcentującej współcierpienie Matki Bożej, nawiązuje w sposób symboliczny plakat, który anonsuje tegoroczny spektakl pasyjny.

- Jest to wizerunek Matki Bożej pochodzący z kapliczki w jednej z miejscowości pod Czerwińskiem. Podczas II wojny światowej obraz ten został rozstrzelany przez trzech żołnierzy niemieckich. Noszący ślady kul wizerunek został wówczas ocalony przez miejscową ludność i przywieziony do opactwa w Czerwińsku

 – wyjaśnił ks. Mastalerz.

Misterium pasyjne w zabytkowym opactwie w Czerwińsku nad Wisłą tradycyjnie przygotowuje tamtejszy Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus. W przedstawieniu uczestniczą m.in. młodzi wolontariusze ze środowisk salezjańskich. „W tym roku zapraszamy na spektakl, który będzie próbą opowiedzenia misterium paschalnego za pomocą gestów i symboli, które pozwolą nam lepiej zrozumieć liturgię Wielkiego Tygodnia” - anonsują twórcy spektaklu „Misterium Męki Pańskiej 2020 - I Ty, któraś współcierpiała”. Dodają, iż przybywający do czerwińskiego opactwa pielgrzymi będą mogli uczestniczyć również w Eucharystii z kazaniem pasyjnym.

Ks. Mastalerz zwrócił uwagę, że w tym roku przypada 50. rocznica koronacji przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego znajdującego się w czerwińskim sanktuarium cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia – główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano tam na wrzesień. Zaznaczył przy tym, że wprowadzenie do tegorocznego czerwińskiego Misterium Męki Pańskiej przypomni zarówno o rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Pocieszenia, jak również o beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która, zgodnie z dekretem papieża Franciszka, odbędzie się w Warszawie 7 czerwca.

Misterium „Męka Pańska” napisane przez ks. Franciszka Harazima zaprezentowano po raz pierwszy 8 marca 1931 r. w Krakowie. Autor przedstawienia był profesorem tamtejszego Salezjańskiego Instytutu Teologicznego. Po wybuchu II wojny światowej ks. Harazim został aresztowany przez niemieckie władze okupacyjne - z krakowskiego więzienia Montelupich trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie został zamordowany w czerwcu 1941 r.

Po II wojnie światowej misterium jego autorstwa przeniesiono z Krakowa do Czerwińska nad Wisłą. Spektakl wystawiono tam w 1949 r. oraz w latach 1958-60. Powodem przerw i wstrzymania przedstawień była komunistyczna cenzura. Wystawianie misterium zostało wznowione w 1975 r. Spektakl, w którym aktorami byli wówczas nowicjusze salezjańscy, odbywający w czerwińskim klasztorze formację zakonną, był pokazywany do 2006 r. Tradycja wystawiania misterium wygasła po przeniesieniu nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego. Przywrócono ją w 2014 r., przede wszystkim z myślą o pielgrzymach z całej Polski.

Główna część czerwińskiego misterium pasyjnego składa się z pięciu aktów, ukazujących kolejne etapy męki Chrystusa od scen w Ogrodzie Oliwnym i w pałacu Kajfasza poprzez pretorium Piłata i Golgotę, aż po zmartwychwstanie. Muzykę do spektaklu scenicznego skomponował salezjanin ks. Antoni Hlond (1884-1963), rodzony brat prymasa Polski w latach 1927-48 Augusta Hlonda (1881-1948), kompozytor muzyki kościelnej, sygnujący swe utwory pseudonimem „Antoni Chlondowski”. Jest on pochowany na cmentarzu w Czerwińsku nad Wisłą.

Zabytkowym klasztorem w Czerwińsku nad Wisłą Towarzystwo św. Franciszka Salezego opiekuje się od 1923 r. Opactwo powstało tam w XII wieku z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne. W romańskim kościele znajduje się pochodzący z początku XVII wieku obraz Matki Bożej Czerwińskiej - Matki Bożej Pocieszenia. Przed obrazem tym w 1647 r. król Władysław IV uprosił powrót do zdrowia, pozostawiając dziękczynne wotum z napisem: „Bliski śmierci - zdrowie otrzymał”. W 1970 r. obraz został koronowany przez ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego (1901-81).

W czerwińskim opactwie w 2015 r. otwarto muzeum poświęcone prymasowi Augustowi Hlondowi, który był także salezjaninem - to pierwsza w Polsce tego typu stała ekspozycja. Na wystawie w jednej z sal klasztoru, zaaranżowanej na gabinet, zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów, przede wszystkim osobistych pamiątek po prymasie, w tym biurko, wraz z oryginalnym wyposażeniem, przy którym pracował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


10 żołnierzy rannych w wypadku pod Ostrołęką. Sprawcą kierowca samochodu osobowego

zdjęcie ilustracyjne / Jan Środa / Gazeta Polska

  

Wypadek wojskowej ciężarówki, w której jechali podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej oddelegowani do akcji "Odporna Wiosna" prowadzonej przez Wojska Obrony Terytorialnej, miał miejsce po zderzeniu, do którego doszło z winy kierowcy samochodu cywilnego - poinformował rzecznik WOT płk Marek Pietrzak. O wypadku informowaliśmy wcześniej na portalu Niezależna.pl

[polecam:https://niezalezna.pl/321283-zolnierze-ranni-w-wypadku]

W niedzielę w okolicach miejscowości Czarnowo i Ponikiew (woj. mazowieckie) nastąpiło zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką wojskową. Płk Pietrzak poinformował, że do wypadku doszło z winy prowadzącego samochód cywilny, który brał udział w zderzeniu. Rzecznik powołał się przy tym na informację przekazana mu przez Żandarmerię Wojskową.

Dowództwo WOT wydało już komunikat, w którym potwierdziło, że wojskowa ciężarówka uczestniczącą w zderzeniu należała do tej formacji. Poinformowało też, że po wypadku 10 żołnierzy zostało hospitalizowanych w szpitalach w regionie.

Według informacji przekazanych przez płk. Pietrzaka, w samochodzie było 26 żołnierzy. Większość to podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej oddelegowani do walki z epidemią koronawirusa w ramach akcji "Odporna Wiosna" oraz towarzyszący im żołnierze WOT. Wszyscy uczestniczący w wypadku są obecnie pod obserwacją; 10 z nich jest hospitalizowanych w szpitalach w regionie, a dwóch poszkodowanych przetransportowano dwoma śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Warszawy. Według rzecznika WOT ich stan nie zagraża życiu.

Młodszy bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej informował, że w wypadku poszkodowane zostały 23 osoby. Według niego do wypadku doszło przed godziną 18.00 na dk 60 w powiecie ostrołęckim. Samochód wojskowy po zderzeniu z cywilnym wpadł do rowu.

Podróżowało nim 25 osób, samochodem osobowym trzy

– przekazał Kierzkowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts