F1: Robert Kubica testował nowy bolid Alfa Romeo. Polak z ósmym czasem porannej sesji

/ twitter.com/alfaromeoracing

  

Robert Kubica jako pierwszy testował na torze w Barcelonie nowy bolid Alfa Romeo Racing Orlen. Polak uzyskał ósmy czas przejazdu okrążenia - 1.18,386 podczas porannej sesji testów zespołów Formuły 1 na Circuit de Barcelona-Catalunya. Najszybszy był wicemistrz świata Fin Valtteri Bottas (Mercedes) - 1.17,313.

Robert Kubica mógł się wreszcie przekonać jaka jest różnica między bolidem Williamsa w którym męczył się niemiłosiernie w ubiegłym sezonie F1, a nową konstrukcją Alfa Romeo. Polski kierowca miał ósmy czas podczas pierwszych testów w Barcelonie.

Najszybszy był wicemistrz świata Fin Valtteri Bottas. Drugi rezultat - 1.17,375 miał Meksykanin Sergio Perez (Racing Point), a trzeci Holender Max Verstappen (Red Bull Racing) - 1.17,787.

Rezultaty pierwszej sesji testowej Formuły 1 w Barcelonie

Polak, który w tegorocznym sezonie jest kierowcą testowym i rezerwowym zespołu Alfa Romeo Racing Orlen przejechał 59 okrążeń. W sesji popołudniowej w bolidzie Alfa Romeo zasiądzie kierowca wyścigowy ekipy Włoch Antonio Giovinazzi, natomiast w czwartek będzie testował Fin Kimi Raikkonen.

Robert Kubica testował bolid Alfa Romeo Racing Orlen

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ministerstwo Zdrowia: Nowa lista priorytetów medycyny, dodano trzy dziedziny

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy wykaz priorytetowych dziedzin medycyny. Do obowiązującego wykazu dołączono trzy nowe: chirurgię dziecięcą, choroby zakaźne i medycynę paliatywną, wykreślono ortodoncję - wynika z projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zamieszczonego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Jak napisano w uzasadnieniu "ustalenie nowych dziedzin priorytetowych podyktowane jest zmieniającą się sytuacją demograficzno-epidemiologiczną kraju". Równocześnie podkreślono, że za taką zmianą w katalogu przemawiał niedobór lekarzy specjalistów w tych trzech dziedzinach wynikający często z czynników finansowych.

Dopisanie ich do wykazu oznacza, że lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w tych dziedzinach priorytetowych przysługiwać będzie wyższe wynagrodzenie.

Projektodawca argumentując zmianę zwrócił uwagę, że zapotrzebowanie na opiekę paliatywną systematycznie wzrasta. Przytoczył szacunki konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny paliatywnej wskazujące, że dla celu zapewnienia odpowiedniej opieki, konieczny jest ponad stuprocentowy wzrost liczby lekarzy specjalistów do 1150 z 539 lekarzy. Jednocześnie zaznaczono, że liczba lekarzy chętnych do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w tym obszarze jest niewielka, szczególnie wśród młodych lekarzy. Jak wynika z uzasadnienia projektu średnio w danym roku Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie medycyny paliatywnej zdaje jedynie 30-40 lekarzy.

Podobna sytuacja, według projektodawcy, występuje w dziedzinie chorób zakaźnych. Przytoczone dane z Centralnego Rejestru Lekarzy wskazują, że 1122 lekarzy wykonujących zawód ma specjalizację z chorób zakaźnych (1006 specjalistów i 116 lekarzy posiadających I stopień specjalizacji). Zaś w trakcie szkolenia specjalizacyjnego jest w chwili obecnej 124 lekarzy.

Równocześnie, jak zauważono, problemem jest średni wiek specjalistów, przekraczający 60 lat, a w niektórych województwach od lat nie było chętnych na szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w tej dziedzinie medycyny. "Brak zainteresowania szkoleniem specjalizacyjnym w tej dziedzinie jest spowodowany faktem, iż specjalizacja ta jest uznawana za mało atrakcyjną finansowo, bowiem lekarze mogą znaleźć zatrudnienie wyłącznie w publicznej służbie zdrowia, gdzie wynagrodzenia są relatywnie niższe niż w podmiotach prywatnych" – napisano w uzasadnieniu.

Pokreślono, że istotny brak lekarzy specjalistów w tej dziedzinie uwidoczniła obecna sytuacja epidemii wywołana rozprzestrzeniającym się COVID-19.

Z problemem starzenia się kadry boryka się także chirurgia dziecięca, a zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym w tej dziedzinie jest bardzo małe, dodatkowo też – jak podano - ponad połowa specjalistów w tej dziedzinie jest w wieku powyżej 50 lat.

"W okresie ostatnich 4 lat liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii dziecięcej wzrosła jedynie o 38 osób. Średnio w danym roku Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie chirurgii dziecięcej zdaje jedynie ok. 20 lekarzy, to zdecydowanie zbyt mała liczba, aby zapełnić lukę po specjalistach, którzy odejdą z zawodu w okresie najbliższych 10/15 lat" – zwrócono uwagę.

 

Wśród 22 priorytetowych dziedziny medycyny zawartych w projekcie znalazły się: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna paliatywna, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia i hematologia dziecięca, onkologia kliniczna, patomorfologia, pediatria, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, radioterapia onkologiczna i stomatologia dziecięca.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts