Wznowiono proces wnuka Lecha Wałęsy

Dominik W. / facebook.com

  

Sąd Rejonowy w Gdańsku wznowił dziś proces 26-letniego Bartłomieja W., wnuka byłego prezydenta RP, oskarżonego o to, że w 2018 r. wraz z dwoma znajomymi dokonał w centrum Gdańska rozboju na turyście ze Szwecji.

Bartłomiejowi W. zarzucono też, że kilka dni później wziął udział w pobiciu innej osoby.

Wyrok miał był ogłoszony w środę. Sędzia Małgorzata Uszacka poinformowała, że z uwagi na konieczność poinformowania stron o możliwości zmiany kwalifikacji karnej czynów, wznawia postępowanie sądowe. Wyrok będzie ogłoszony na kolejnym terminie 23 marca.

Aktem oskarżenia objęto trzech dwudziestokilkuletnich mężczyzn.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło w nocy 21 maja 2018 r. Według prokuratury, oskarżeni napadli na dwóch szwedzkich turystów spacerujących po historycznym centrum Gdańska. Obaj Szwedzi byli bici przedmiotem przypominającym pałkę, a jednego z nich - gdy upadł, kopano po całym ciele, po czym zabrano mu telefon komórkowy wart około 350 zł. W efekcie pobicia jedna z ofiar doznała m.in. złamania piszczeli.

Jak ustaliła prokuratura, w rozboju na Szwedzie, któremu ukradziono telefon, wzięli udział wszyscy trzej napastnicy, w tym Bartłomiej W. Pobicia drugiego szwedzkiego turysty dokonał jeden z kolegów W.

Ponadto, według śledczych, kilka dni później Bartłomiej W. wspólnie z jednym z kolegów, z którym dokonał wcześniej rozboju, wzięli też udział innym incydencie w centrum Gdańska. W godzinach nocnych 26 maja 2018 r. pobili oni mężczyznę, który stanął w obronie znajomego zaczepianego przez W. i jego kompana. Napastnicy skopali swoją ofiarę.

Bartłomiej W. jest synem Przemysława Wałęsy, który zmarł w styczniu 2017 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ukraina: ograniczenia na min. dwa miesiące

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/jorono

  

Wprowadzone w związku z Covid-19 na Ukrainie ograniczenia mogą potrwać minimum dwa miesiące - ocenił szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. Premier Denys Szmyhal zapowiedział, że rząd może rozpatrzeć ich złagodzenie z uwagi na gospodarkę.

Jak zauważają media, "kwarantanna" na Ukrainie (tak określa się w tym kraju szereg ograniczeń wprowadzonych w związku z Covid-19) trwa od 12 marca, więc zgodnie z zapowiedzią Awakowa może się zakończyć najprędzej w okolicach 12 maja. W kraju zamknięte są szkoły, wprowadzono obostrzenia w transporcie publicznym, a transport międzymiastowy zawieszono, nie działają też obiekty kulturalne i placówki handlowe - z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, stacji paliw i aptek. Zamknięto także granice.

W ubiegłym tygodniu ukraiński rząd podjął decyzję o przedłużeniu ograniczeń i wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego do 24 kwietnia.

"Opieramy się o to, że teraz przedłużono (ograniczenia - PAP) do 24-ego, a potem +zobaczymy+. Myślę, że koniec końców minimum dwa miesiące będziemy musieli znajdować się - tak jak i w całej Europie - w stanie kwarantanny"

- powiedział Awakow, cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina.

W ostatnich dniach Awakow zwrócił uwagę, że w związku z "kwarantanną" w kraju o 30 proc. zmalał ogólny poziom przestępczości. Zaznaczył jednak przy tym, że rośnie liczba oszustw.

Ukraiński premier Denys Szmyhal w poniedziałek wieczorem w programie telewizyjnym Swoboda Słowa zapowiedział, że rząd rozpatrzy możliwości osłabienia wprowadzonych ograniczeń ze względu na gospodarkę, ale będzie to zależało od dynamiki rozprzestrzeniania się zachorowań.

"Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że wiele osób, większość mieszkańców Ukrainy nie ma poduszki finansowej i nie ma możliwości, by trzy miesiące po prostu siedzieć w domu. Ludzie muszą zarabiać pieniądze. Trzeba uruchomić gospodarkę. Ukraina nie jest bogatym krajem, który może pozwolić sobie na to, żeby pół roku nie pracować i oglądać telewizję na kanapie"

- zaznaczył.

Na Ukrainie dotychczas potwierdzono 549 przypadków zakażenia koronawirusem. 13 osób zainfekowanych zmarło, a osiem uznano za wyleczone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts