Jak podkreślił podczas środowej uroczystości dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Rogut, podpisanie umowy o współpracy to kolejny etap wspólnych działań historyków instytutu i dowództwa 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".

Przypomniał, że wcześniej obie instytucje zorganizowały wspólnie m.in. konferencję o tradycjach Armii Krajowej oraz funkcjonowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, a zawarte porozumienie pozwoli poszerzyć zakres dotychczasowej współpracy.

Umowa będzie obejmowała działania edukacyjne w kształtowaniu postaw patriotycznych, upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski. Zamierzamy organizować seminaria, wykłady, prelekcje dla żołnierzy WOT i kadry dowódczej. Będziemy chcieli promować na nich nasze publikacje naukowe związane z konspiracją niepodległościową, aby wiedza naszych pracowników docierała również do żołnierzy

 – wyjaśnił Rogut.

Dodał, że w planach jest też m.in. wspólne upamiętnianie ważnych rocznic historycznych i przygotowywanie wystaw przybliżających historię Polski.

Będziemy udostępniać zdjęcia i inne dokumenty będące w naszym zasobach. Jesteśmy otwarci na szeroką współpracę z brygadą. Mamy wspólne cele edukacyjne i patriotyczne. W moim przekonaniu 9. ŁBOT to żołnierze, w których sercach jest dużo poszanowania naszej tradycji, szacunku dla tradycji oręża polskiego, Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dla którego fundamentem była walka o wolną, suwerenną, demokratyczną Polskę, o czym często mówił w swoich odezwach kpt. Stanisław Sojczyński "Warszyc"

– zaznaczył szef łódzkiego oddziału IPN.


Formowana od stycznia 2018 roku 9. ŁBOT im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" działa w województwie łódzkim. W strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty - w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy. Jako pierwszy został uformowany batalion w Zgierzu. Teraz nowi żołnierze zasilają szeregi 92. batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W szeregach 9. ŁBOT służy ponad tysiąc żołnierzy, a w całej Polsce - ponad 24 tysiące.