Ponad dwie tony kontrabandy w busie

zdjęcie ilustracyjne / Henryk Borawski / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

  

Lubuscy funkcjonariusze KAS przejęli 2,2 tony nielegalnego tytoniu o wartości miliona zł. Towar został znaleziony w busie skontrolowanym w rejonie granicznego Gubina w woj. lubuskim - poinformowała w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Tytoń próbował przemycić z Niemiec zielonogórzanin. W kierowanym przez niego busie funkcjonariusze znaleźli 80 balotów suszu tytoniowego w postaci liści o łącznej wadze 2 200 kg.

Wartość towaru oszacowano na ponad milion zł; gdyby taka ilość tytoniu trafiła na rynek straty dla budżetu państwa z tytuły nieopłaconych podatków i akcyzy wyniosłyby kolejny mln zł.

Zatrzymany kierowca wyjaśniał, że przewozi wysuszone liście tytoniu i nie ma przy sobie żadnych dokumentów przewozowych, w tym faktury zakupu. Towar nie został również zgłoszony w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), służącym do monitoringu transportów towarów akcyzowych

– powiedziała Markowicz.

Tytoń i samochód zatrzymano do dalszego postępowania, które prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim. Za brak numeru referencyjnego SENT kierowca został ukarany mandatem w wysokości 7,5 tys. zł.

Do ujawnienia przemytu doszło w ubiegłym tygodniu, jednak z uwagi na wykonywane czynności procesowe sprawa nie była nagłaśniana – dodała Markowicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Hiszpańska gmina bez koronawirusa. "Ostatni raz obwarowaliśmy się tak przed wojskami Napoleona"

/ Slowrider at German Wikipedia / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

Blisko 1600 mieszkańców gminy Zahara de la Sierra na południu Hiszpanii ma powody do zadowolenia - dotąd nie stwierdzono u nich żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Tamtejszy burmistrz Santiago Galvan podjął decyzję o zablokowaniu wjazdu do tej fortecy, położonej na jednym z andaluzyjskich wzgórz.

Lokalne władze przypominają, że ostatni raz ta średniowieczna miejscowość obwarowała się tak w 1812 roku przed wojskami Napoleona.

Z informacji publikowanych na Twitterze przez władze andaluzyjskiej gminy oraz jej mieszkańców wynika, że skuteczna obrona przez epidemią jest efektem zamknięcia w połowie marca czterech z pięciu prowadzących do Zahary de la Sierra dróg, a także ograniczenia do minimum poruszania się po miasteczku.

"Nie wychodź z domu po zakupy. Sami zrobimy je dla ciebie”

- apeluje za pośrednictwem mediów społecznościowych Galvan.

[polecam:https://niezalezna.pl/320789-ponad-900-zgonow-w-hiszpanii-w-ostatniej-dobie-przybylo-tez-7472-zakazonych]

Burmistrz wyjaśnił hiszpańskiej rozgłośni Onda Cero, że tylko dwie osoby w miasteczku są uprawnione do rozdzielania zakupionej żywności i leków, a jedyna otwarta droga jest stale poddawana kontroli wjeżdżających z towarami pojazdów, a także dezynfekowana przez wolontariuszy.

Dezynfekcja dotyczy też wewnętrznych uliczek średniowiecznej fortecy oraz elewacji budynków i drzwi. Prowadzona jest dwa razy w tygodniu.

- To, że jeszcze nikt u nas nie zachorował, jest najlepszym dowodem na to, że szybkie odcięcie miasteczka od świata było słuszną decyzją

- powiedział Galvan rozgłośni Onda Cero, wskazując, że lokalna społeczność, w której dominują seniorzy, jest “bardzo zjednoczona w walce z epidemią”.

[polecam:https://niezalezna.pl/320487-smutny-rekord-w-hiszpanii-wzrosla-liczba-zakazonych-i-zgonow-w-powodu-koronawirusa]

Światowe media intensywnie opisują przypadek gminy. W ostatnim wpisie na Twitterze burmistrz Galvan pisze: "po prostu chronię moją wioskę i ciężko pracuję".

W całym kraju stwierdzono ponad 117 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, blisko 11 tys. osób zmarło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts