Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński to pierwsza trójka polityków z najwyższym zaufaniem społeczeństwa w lutym br. Prezydent po spadających notowaniach w ubiegłym miesiącu może cieszyć się wynikiem 47,7 proc., co stanowi wzrost o 6,1 pkt proc. Premierowi ufa 43,2 proc. (+3,2 pkt proc.), a prezesowi PiS 34,2 proc. Polaków (+1,2 pkt proc.).

Tuż za podium znalazł się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców notuje 33,3 proc. zaufania (+1,4 pkt proc.). Na kolejnym miejscu znalazł się Robert Biedroń.

Kandydat Lewicy w wyborach prezydenckich zyskał aż 7,3 pkt proc., zdobywając 32,3 proc. To najlepszy wynik lidera Wiosny od kwietnia ub.r.

Wysoki wzrost zaufania notuje też Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości w najnowszym badaniu IBRiS zajął szóste miejsce i uzyskał 31,3 proc. (+6,2 pkt proc.). Kolejne pozycje należą do Donalda Tuska – 30,8 proc. (-2,8 pkt proc.), Tomasza Grodzkiego – 29,8 proc. (+ 6,5 pkt proc.) i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – 29,6 proc. (-5,1 pkt proc.).

Kandydatka PO na prezydenta traci następny miesiąc z rzędu. Od listopada poziom zaufania do niej spadł łącznie o 11 pkt proc. W tym samym czasie znacząco wzrosła liczba opinii negatywnych – z 31,9 do 46,7 proc. To przyrost o 14,8 pkt proc.

- W tym kontekście interesujące wydają się wzrosty notowań Zbigniewa Ziobry i Andrzeja Dudy. – komentuje dla Onetu prezes IBRiS Marcin Duma. – Można założyć, że nieustępliwość polityków obozu rządzącego w sprawie kontynuowania zmian w sądownictwie jednak służy ich wizerunkowi. Podobnie zyskuje marszałek Senatu, który był głównym aktorem części procesu legislacyjnego w kierowanej przez niego izbie wyższej parlamentu – dodaje.

Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniu 14 lutego 2020 r.