Hiszpański rząd odrzuca budżet UE

/ Alberto Barco Figari from Pixabay

  

Rząd Hiszpanii Pedra Sancheza odrzuca propozycję unijnego budżetu na lata 2021-2027, przedstawioną przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. Szefowa hiszpańskiego MSZ Arancha Gonzalez Laya określiła ten dokument mianem “niewystarczającego” i “niesprawiedliwego”.

W poniedziałek wieczorem szefowa hiszpańskiej dyplomacji oznajmiła, że zaprezentowany 14 lutego przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela projekt unijnego budżetu nie spełnia oczekiwań władz w Madrycie.

“Jest on niewystarczający (…), a podział środków niesprawiedliwy. Projekt ten nie uznaje roli rolnictwa jako elementu polityki spójności oraz jako podstawowego elementu służącego przemianom ekologicznym”

- wyjaśniła Gonzalez Laya.

We wtorek hiszpańskie media wskazują, że zaprezentowany przez Michela projekt unijnego budżetu spotkał się już z negatywnym przyjęciem także w innych państwach członkowskich UE. Oczekują trudnych negocjacji podczas czwartkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

Dziennik “El Pais” odnotowuje, że projekt budżetu został pozytywnie oceniony przez unijnego komisarza ds. budżetu i administracji Johannesa Hahna, który nazwał go “dobrym punktem wyjścia” do dalszych rozmów.

“Ten optymizm Komisji Europejskiej nie jest jednak podzielany praktycznie w żadnej ze stolic Unii Europejskiej” - wskazał madrycki dziennik.

Także publiczna telewizja TVE odnotowuje, że propozycje nowego budżetu są negatywnie odbierane przez większość państw UE z powodu cięć w polityce spójności oraz w polityce rolnej. Przypomina, że proponowane w obu tych obszarach wydatki są wobec poprzedniego budżetu niższe odpowiednio o 12 proc. i 14 proc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


"Po miesiącu takiego pomagania państwo by zbankrutowało". Horała krótko o pomysłach opozycji

Marcin Horała / screen TVP Info

  

Tarcza Antykryzysowa jest przez nas wciąż uzupełniana. Pomóc przedsiębiorcom ma zawieszenie na trzy miesiące składek i opłat. Opozycja chce zawiesić też np. raty leasingowe. (...) Niestety po miesiącu takiego pomagania państwo by zbankrutowało. A to ma nie być pomoc na miesiąc, ale nawet do końca roku - powiedział w programie Michała Rachonia "#Jedziemy" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Marcin Horała - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, z którym rozmawiał Rachoń przez Skype’a odniósł się m.in do poprawek, które do rządowego projektu Tarczy Antykryzysowej chce wprowadzić Senat.

- Mamy 39 dni do terminu pierwszej tury wyborów prezydenckich. Niewiele czasu na procedowanie. Senat może pracować nad poprawkami do 30 dni. Przygotowania wyborów powinny ruszyć jak najszybciej. Mam nadzieję, że większość opozycyjna odpuści politykowanie na epidemii i nie będzie blokowała wprowadzenia korespondencyjnego głosowania. Wiem, że ma ono więcej wad niż zalet, ale w czasach epidemii są inne priorytety. Głosowanie musi być bezpieczne. Warianty alternatywne mają więcej wad. Tarcza Antykryzysowa jest przez nas wciąż uzupełniana. We wszystkich krajach pomoc wynosi 10 proc. PKB. Inne wartości w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy Polsce

- przypomniał minister. [polecam:https://niezalezna.pl/320114-minister-finansow-tarcza-antykryzysowa-to-nie-koniec-pracujemy-nad-kolejna-specustawa]

- My też działamy w tym kierunku. Pomóc przedsiębiorcom ma zawieszenie na trzy miesiące składek i opłat. Opozycja chce zawiesić też np. raty leasingowe. Marszałek Grodzki myśli pewnie, jak zawiesić spłatę swojego jaguara. Niestety po miesiącu takiego pomagania państwo by zbankrutowało. A to ma nie być pomoc na miesiąc, ale nawet do końca roku. PO nadal uprawia te swoje polityczne gierki. My damy wszystko wszystkim, a zły PiS to odrzucił

- powiedział Horała. 

Rachoń spytał swojego gościa, czy kryzys spowodowany epidemią nie zastopuje prac nad Centralnym Portem Komunikacyjnym.

- Strategicznie jeśli chodzi o CPK, to paradoksalnie kilka problemów zniknęło. Problemem było to, że CPK jest to budowany zbyt późno, bo już mamy problem z przepustowością na Okęciu. Dołek spowoduje jednak, że ten problem nie będzie występował. Wszystko przez częściowy spadek przewozów lotniczych, który potrwa dłużej niż epidemia. Sytuacja LOT-u jest bardzo trudna. Lotnisk też. Przychodów nie ma, a ponoszą stałe koszta. Pomoc publiczna jest w tych wypadkach nieunikniona - na szczeblu unijnym lub krajowym. Zdrowa firma z powodu losowego nie może się rozwijać, działać. Pakiet Tarczy Antykryzysowej służy temu, żeby takie firmy jak LOT przez kryzys przeprowadzić. Chcemy żeby nasze firmy były silne - zapewnił Horała.[polecam:https://niezalezna.pl/320023-sejm-obradowal-nad-tarcza-antykryzysowa-poprawki-opozycji-w-wiekszosci-odrzucone]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts