Porządki w resorcie obrony

  

Będzie zmiana na stanowisku szefa Inspektoratu Uzbrojenia. Po publikacjach „Codziennej” dotyczących m.in. przyznawania przedpłat na dostawy sprzętu wojskowego kierujący inspektoratem gen. Andrzej Duks zapowiedział, że odchodzi na emeryturę.

O planach szefa Inspektoratu Uzbrojenia „Codzienna” dowiedziała się nieoficjalnie. Według naszych informacji Duks zapowiedział, że będzie kierował IU do końca sierpnia. Swoją decyzję uzasadnił złym stanem zdrowia. W listopadzie generał kończy 50 lat.

Nasz informator nie ma wątpliwości. – To choroba dyplomatyczna. Wokół inspektoratu zrobiło się gorąco. Nastąpiły zmiany na stanowisku wiceministra obrony. Z resortu odszedł Marcin Idzik, odpowiedzialny za zakup uzbrojenia i sprzętu dla armii. Jego miejsce zajął były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak, który zapowiedział porządki – wyjaśnia.

O oficjalne stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy resort obrony. Departament prasowo-informacyjny MON odpisał: „Gen. dyw. Andrzej Duks wciąż zajmuje stanowisko Szefa Inspektoratu Uzbrojenia. Plany Pana Generała dotyczące przyszłości, w tym zawodowej, pozostają jego osobistą sprawą”. 

Przed miesiącem „Codzienna” ujawniła budzące wątpliwości działania Departamentu Uzbrojenia. Pisaliśmy, że inspektorat nadzorowany przez wiceministra Idzika przekazał spółce zbrojeniowej Bumar 350 mln zł na realizację zamówienia na dostawę kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Decyzja o zaliczce została podjęta, mimo że Bumar nie zwrócił ministerstwu obrony ok. 76 mln zł. MON domaga się pieniędzy, gdyż uważa, że spółka nie zrealizowała wcześniejszych zamówień.

Sprawą zaliczek zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. Jak napisaliśmy w środę, NIK ustaliła, że inspektorat wypłacił jednej z firm przedpłatę w wysokości ponad 30 mln zł na realizację kontraktu dotyczącego dostawy bezzałogowych samolotów rozpoznawczych. Pieniądze na konto wpłynęły, a dostawca nie zrealizował zamówienia mimo półtorarocznego opóźnienia w stosunku do terminów zapisanych w umowie. Podobnie sprawa wyglądała z przedpłatami na przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Firma zainkasowała prawie 112 mln zł, a żołnierze nie dostali rakiet.

Kontrola wykazała, że „udzielenie przedpłat na poczet zakontraktowanych dostaw i ich rozliczenie odbywało się z naruszeniem zasad racjonalnej gospodarki finansowej, a ich udzielenie nie stanowiło gwarancji szybkiej realizacji zamówień”.

W odpowiedzi na nasze teksty wiceminister obrony Czesław Mroczek zapowiedział, że przedpłaty na zakup uzbrojenia dla wojska zostaną objęte nowymi regulacjami prawnymi. W wypowiedzi dla PAP-u przyznał, że część zakupów realizowanych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa jest dokonywana w trybie innym niż wynikający z ustawy o zamówieniach publicznych. Oznajmił, że MON opracuje decyzję, która – do czasu ewentualnego przyjęcia nowych przepisów ustawowych – będzie regulowała sprawy związane z zakupami sprzętu wojskowego i broni, przy których dokonuje się przedpłat.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Groźny pożar w zakładach zbrojeniowych, produkujących rakiety i pociski międzykontynentalne

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Arcadiuš/CC BY-SA 2.0

  

Na terenie zakładów budowy maszyn Krasmasz w Krasnojarsku, jednego z najważniejszych w Rosji zakładów przemysłu obronnego, wybuchł pożar - podały dzisiaj media. Państwowy koncern Roskosmos zapewnił, że ogień nie zagraża głównym budynkom i instalacjom.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych w wyniku pożaru. Ogień objął powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych. W pięciostopniowej skali określającej stopień trudności pożaru nadano mu stopień czwarty.

Według mediów w płonącym obiekcie zawalił się dach. Przedstawiciel Roskosmosu powiedział, że pożar objął właśnie dach jednego z obiektów - budynku magazynowego. Główne budynki i instalacje zakładów nie są zagrożone - dodał przedstawiciel koncernu.

Krasmasz produkuje uzbrojenie i amunicję. Obecnie jego głównym programem jest opanowanie produkcji nowego ciężkiego pocisku międzykontynentalnego Sarmat, który jest na etapie prób. Krasmasz produkuje także rakiety balistyczne Siniewa i elementy bloków rakiet nośnych Zenit i Proton. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl