Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

Politycy opozycji natychmiast przystąpili do ofensywy, krytykując obóz Zjednoczonej Prawicy. Wśród nich znalazła się kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Panie prezydencie, żądam, żeby pan zawetował tę ustawę. Niech pan ma odwagę i powie ludziom, że są najważniejsi, że muszą być leczeni dobrymi metodami i te pieniądze powinny trafić do tych, którzy tego naprawdę potrzebują

- apelowała do prezydenta Dudy.

Nośna medialnie rekompensata dla mediów publicznych przysłoniła jednak inną, ciekawą postawę polityków opozycji. Jak wynika z dodatkowego sprawozdania Komisji Finansów Publicznych, Sejm na 5. posiedzeniu w dniu 12 lutego br. skierował ponownie projekt ustawy do ww. Komisji w celu rozpatrzenia poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu. Jedna z nich -autorstwa KP PSL-Kukiz’15- przyciąga szczególną uwagę.

W poprawce zaproponowano przeznaczenie z budżetu państwa dodatkowych 750 mln zł dla mediów publicznych, w celu zastąpienia obowiązku opłacania abonamentu za używanie odbiorników RTV. Poniżej treść zgłoszonej poprawki:

Zgłoszoną poprawkę odrzucono większością głosów posłów Prawa i Sprawiedliwości. Spośród 130 głosujących polityków Koalicji Obywatelskiej, w tym także "oburzonej" Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wszyscy głosowali za. Podobnie jak posłowie Lewicy - spośród 49 głosujących, wszyscy opowiedzieli się za poprawką. Autorzy poprawki z KP PSL-Kukiz15 jednomyślnie zagłosowali za.

Wyniki głosowań, z wykazem indywidualnych głosów oddanych przez wszystkich parlamentarzystów, do sprawdzenia TUTAJ.

O sprawę pytany był dziś poseł Koalicji Dariusz Joński w „Debacie Jedynki".

- Czy pan faktycznie zagłosował za poprawką, która miała przekazać 750 mln zł bezpośrednio na media publiczne, zamiast abonamentu?

- dopytywał red. Michał Rachoń.

- Chętnie panu odpowiem, ale nie mam tego przy sobie... Nie będę odpowiadał w ciemno - odparł Joński.

Kwestię piątkowego głosowania postanowił skomentować drugi z gości audycji, wiceminister Artur Soboń (PiS). „W czwartkowym porządku obrad faktycznie była ustawa rekompensatowa. Poprawki do budżetu głosowaliśmy jednak w piątek. Pytanie dotyczy dnia kolejnego panie pośle!” - przypomniał polityk PiS.

Fragment rozmowy o poprawce - (14:30).