Jesteśmy narodem, który nigdy się nie poddaje. Premier o zdobyciu Mount Everestu przez Polaków

/ facebook.com/MorawieckiPL

  

"Jesteśmy narodem, który nigdy się nie poddaje i często udowadnia innym, że nie ma dla Nas rzeczy niemożliwych. Historia Polski wielokrotnie dała temu przykład" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki w 40. rocznicę zdobycia zimą przez polskich alpinistów Mount Everestu.

To właśnie 40 lat temu Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi zimą zdobyli najwyższą górę globu - Mount Everest. Teraz zgodnie uważają, że ich wejście miało znaczenie historyczne dla całego środowiska alpinistycznego i zapoczątkowało polską złotą erę eksploracji Himalajów.

40 lat temu grupa polskich wspinaczy dokonała, wydawałoby się, rzeczy niemożliwej – jako pierwsi w dziejach zdobyli zimą najwyższą górę świata – Mount Everest. Andrzej Zawada, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki – te nazwiska przeszły do historii światowego alpinizmu. Nie poprzestaliśmy jednak na tym – 10 na 14 pierwszych zimowych wejść na najwyższe ośmiotysięczniki to dokonania Polaków!

- podkreślił szef rządu.

Dziś mamy bezprecedensową swobodę i możliwość rywalizacji w wielu obszarach – biznesie, sporcie czy kulturze. Dzięki temu odnosimy coraz większe sukcesy na międzynarodową skalę. Ja, nie tylko jako premier, ale przede wszystkim jako członek tej wspólnoty zwycięzców, czuję dumę za każdym razem, gdy Polacy pokazują światu swoje możliwości

- dodał Morawiecki.

Kończąc premier podkreślił, że trzeba pamiętać o bohaterach z przeszłości.

Pamiętajmy o bohaterach z przeszłości - niech historia biało-czerwonych triumfów inspiruje nowe pokolenia do zdobywania kolejnych szczytów. Niekoniecznie górskich.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Jak będą wyglądały obchody 10 kwietnia? Dworczyk: Będą skromne, ale godne

Michał Dworczyk / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dziś rano szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk, poinformował o tym, że wizyta premiera Mateusza Morawieckiego 10 kwietnia w Smoleńsku nie dojdzie do skutku - Wkrótce rząd przedstawi plan obchodów wizyty w Smoleńsku. Dzisiaj można określić, że obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą skromne, ale godne - powiedział potem w Sejmie szef KPRM Dworczyk.

Dzisiaj rano w TVP Info szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że wizyta delegacji rządowej w Smoleńsku odbędzie się w późniejszym terminie. Jak dodał, "Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty".

Na konferencji prasowej w Sejmie Dworczyk zapewnił, że wkrótce rząd przedstawi plan obchodów wizyty w Smoleńsku. Jak podkreślił, dzisiaj można określić, że obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej "będą skromne, ale godne".

- Należy oddać hołd zarówno ofiarom katastrofy w Smoleńsku, jak i również zamordowanym (w Katyniu) przez Sowietów

 - dodał. [polecam:https://niezalezna.pl/320741-szef-kprm-informuje-premier-nie-poleci-do-smolenska-wizyta-zostala-przelozona]

- Z przygotowaniem takich wydarzeń jest związany szereg procedur, w tym dotyczących bezpieczeństwa, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Ten wyjazd był przygotowywany od początku lutego; nie mamy spełnionych wymagań formalnych, tzn. nie mamy gwarancji przekazanych na piśmie, dlatego zapadła decyzja o odwołaniu delegacji do Smoleńska

- zaznaczył minister.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych - łącznie blisko 50 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts