"Bezstresowy dzwonek" i "elektroniczne uszy" w szkole w Kaliszu

"Wycisz trochę" to akcja, która ruszyła w Szkole Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego w Kaliszu. W jej ramach w budynku zamontowano bezstresowe dzwonki i tzw. elektroniczne uszy.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/SimonAlpha

W szkole podstawowej nr 18 im. zmieniono dźwięk tradycyjnego dzwonka na bezstresowy. Przez głośniki sygnalizujące o przerwie lekcyjnej emitowana jest przyjemna dla ucha melodyjka.

Celem akcji – jak powiedziała w poniedziałek w rozmowie z PAP dyrektor szkoły Aleksandra Stawicka – jest wyrobienie wśród dzieci nawyku wyciszenia się i spokojnej komunikacji.

- Uczniowie i nauczyciele przebywają i pracują w hałasie, dlatego postanowiliśmy to zmienić. Hałas jest szkodliwy, źle wpływa na naukę i koncentrację dzieci. Nam nauczycielom też bardzo przeszkadza

– powiedziała dyrektorka.

Nowy dzwonek działa od tygodnia i – jak podkreśliła Aleksandra Stawicka – już są zauważalne zmiany w zachowaniu uczniów.

- Dzwonek sygnalizujący przerwę nie jest już tak pobudzający, co powodowało, że na jego dźwięk dzieci nagle z hukiem otwierały drzwi, wybiegały z klas i krzyczały. Teraz jest spokojniej

 – poinformowała Stawicka.

W szkole zamontowano również urządzenia, tzw. elektroniczne uszy, które sygnalizują natężenie nadmiernego hałasu i pomagają dyscyplinować uczniów.

Gdy poziom hałasu przekroczy dopuszczalny próg, uruchamia się czerwona sygnalizacja – wyjaśniła dyrektorka.

Dopełnieniem akcji "Wycisz trochę" będzie cykl lekcji wychowawczych i przedmiotowych z biologii, muzyki i fizyki, informujących uczniów o szkodliwości hałasu.

Koszt inwestycji wyniósł 5 tys. zł. Jest to pierwsza i jedyna szkoła w Kaliszu, która wprowadziła takie rozwiązania.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#bezstresowy dzwonek #szkoła

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo