Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że 10 kwietnia 2020 roku, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, chce się udać do Smoleńska i do Katynia, "by oddać hołd ofiarom straszliwego sowieckiego mordu w lesie katyńskim oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej". Podobną deklarację złożył także prezydent Andrzej Duda. W programie Doroty Kani na antenie Polskiego Radia 24 sprawę komentował Marszałek Senior Antoni Macierewicz.

Pytany, czy mimo sporu z Rosją uda się zorganizować 10 kwietnia wizytę w miejscu katastrofy, stwierdził, że Polska "nie ma sporu z Rosją".

- My jesteśmy w sytuacji, w której pan Władimir Władimirowicz Putin, prezydent Rosji rozpętuje właśnie taką samą falę nienawiści, tylko ogólnoświatową, jak to, z czym współdziała Platforma Obywatelska. Przecież to, co się dzieje do kilku miesięcy, to jest wojna dyplomatyczna. Wojna nienawiści przeciwko Polsce. Polakom, całemu narodowi polskiemu. Zarzuca się nam antysemityzm, zarzuca się nam nieomal wywołanie II wojny światowej, a w każdym razie sprzyjanie wywołaniu II wojny światowej. Zarzuca nam się najgorsze możliwe rzeczy, w związku z tym to naprawdę jest niesłychanie trudne zadanie, które wzięła na siebie kancelaria pana premiera, pan premier i pan minister Czaputowicz. Nie wiem jakie będą tego efekty

- oznajmił Antoni Macierewicz.

Dopytywany, czy prezydent, czy przedstawiciele polskich władz powinni pojechać do Smoleńska, czy w  związku z tym „nie dojdzie do kolejnej pułapki” zastawionej przez Rosjan, Antoni Macierewicz wskazał, że „może to być pułapka w sensie politycznym”.

- To jest decyzja pana prezydenta, ja nie chcę się w to mieszać. Na razie przedstawiciele pana prezydenta stawiają znaki zapytania. Zobaczymy, to ich decyzja 

- powiedział.

Nawiązując do obchodów 10-tej rocznicy katastrofy smoleńskiej Marszałek Senior zauważył, że w związku ze Świętami Wielkanocnymi, główne uroczystości trzeba będzie „trochę przesunąć”. Jak wskazał, zajmie się tym „zespół który zajmuje się organizacją obchodów”.

- Będziemy musieli pogodzić te dwie kwestie – naszą religijną pamięć o Wielkim Piątku, o Wielkim Tygodniu i obchody dziesiątej rocznicy

- zauważył polityk.

Dorota Kania dopytywała także Antoniego Macierewicza o termin publikacji raportu ws. ustalenia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

- Na pewno będzie związany z tym okresem i na pewno w tym czasie kwestie podstawowe zostaną przedstawione opinii publicznej

- zadeklarował Macierewicz.


10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.