Kornel Morawiecki pośmiertnie uhonorowany Nagrodą Grzegorza I Wielkiego. "Człowiek wielkiej odwagi"

Jednym z laureatów Nagrody Grzegorza I Wielkiego przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Nowe Państwo” został legendarny działacz opozycji z czasów PRL, założyciel Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki.

fot. VOD Gazeta Polska

- Śp. Kornel Morawiecki, Marszałek Senior, wcześniej przywódca i lider Solidarności Walczącej, za głoszenie prawdy o komunizmie zapłacił wieloma latami prześladowań, koniecznością ukrywania się, walką w konspiracji, bezpieczeństwem własnym, ale też tych, którzy byli mu najbliżsi. Był człowiekiem niezwykłej odwagi, wielkiej charyzmy, człowiekiem silnym, pełnym przekory w walce z wszelką niesprawiedliwością, ale również przemocą. Jednocześnie miał serce na dłoni wobec ludzi potrzebujących, skrzywdzonych, wykluczonych, takich ,którzy nie potrafili odnaleźć się w naszej rzeczywistości

- mówiła w laudacji na cześć laureata redaktor naczelna czasopisma Katarzyna Gójska.

- Po 1989 roku, za głoszenie prawdy o postkomunizmie, śp. pan marszałek Kornel Morawiecki był wyszydzany, miał zniknąć z polskiej debaty publicznej, miał zniknąć z pamięci Polaków - podkreśliła red. Gójska.  

- Przez sześć ścigany był listem gończym. Ukrywał się w tym czasie w ponad stu mieszkaniach. Wokół Kornela Morawieckiego bezpiece nie udało się umieścić ani jednego agenta. Kiedy kontrwywiad Solidarności złamał kod, którym posługiwała się SB, to Morawiecki podsłuchiwał bezpiekę, a nie ona jego

- podkreślono w materiale przypominającym sylwetkę śp. Marszałka Seniora.

ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY:

Podczas dzisiejszej gali - w obecności m.in. marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego oraz licznych dostojnych gości - wręczane są również nagrody Człowieka Roku "Gazety Polskiej" oraz Człowieka Roku Klubów "Gazety Polskiej".

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Kornel Morawiecki #Gala Człowieka Roku Gazety Polskiej #Gala Gazety Polskiej

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo