Premier podczas gali Gazety Polskiej: "Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę"

premier Mateusz Morawiecki / Bartosz Kalisz/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki podczas gali "Gazety Polskiej" w Filharmonii Narodowej odebrał dziś nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego, jaką pośmiertnie przyznano jego ojcu - śp. Kornelowi Morawieckiemu. - Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie - powiedział szef rządu.

Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego przyznawana jest corocznie podczas gali Człowiek Roku "Gazety Polskiej". Przyznaje ją redakcja miesięcznika "Nowe Państwo". Za rok 2019 uhonorowano dwie osoby: Edwarda Mosberga i - pośmiertnie - śp. Kornela Morawieckiego, założyciela Solidarności Walczącej, legendarnego działacza opozycji antykomunistycznej. 

Wyróżnienie dla śp. Kornela Morawieckiego odebrał syn laureata - premier Mateusz Morawiecki. 

- To wielki zaszczyt i ogromna radość, móc tutaj odbierać tę nagrodę dla mojego ojca. Ojciec dla ostatnich swoich dni chciał walczyć o lepszą Polskę, chciał być senatorem, po to żeby zmieniać Polskę

- rozpoczął premier Morawiecki.

- Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie. Wierzył w to, że stać nas na więcej, że my jesteśmy powołani do dawania świadectwa światu, tak jak nasi przodkowie niemal 450 lat temu nauczyli świat czym jest prawdziwa tolerancja religijna w dobie wielkich wojen. Miał świadomość, że musimy wykorzystać te nasze 5 minut, które los i Pan Bóg powierzyli nam w nasze ręce. Jestem przekonany, że ojciec cieszy się z tego jak rozwija się sytuacja, ale wie, jak jeszcze wiele jest do zrobienia

- dodał szef rządu. 

- Ojciec miał ogromne marzenia, wybiegające w przyszłość. Nie bał się ich realizować, niezależnie od tego czy była to Polska Rzeczpospolita Ludowa czy III RP. Wiedział też, że należy ponosić ofiarę. Jego postawa była rozciągnięta między ofiarnością i odwagą. Trzeba było powiedzieć "nie" - to mówił "nie". Nie wahał się mówić "nie". I mówił "tak" wielkim, ale jakże często nieuchwytnym ideałom - suwerenności, niepodległości, sprawiedliwości czy prawdy

- wspominał premier. 

Szczególnie wzruszająca była końcówka jego przemówienia. Premier podkreślił, że myślach często rozmawia ze śp. Kornelem Morawieckim. 

- Czasem kiedy z nim rozmawiam, to mam ochotę mu powiedzieć: Słuchaj, dziś Polska jest taka o jakiej marzyłeś - coraz bardziej solidarna. Gryzę się wtedy w język w myśli, bo wiem co by mi powiedział. Że wolność nie jest dana na cały czas

- stwierdził.

Po czym dodał:

- Wiem, że ojciec dziś jest tu wśród nas. Bo poświęcił swoje życie dziedzictwu sprawiedliwej, wolnej, pięknej Rzeczypospolitej. Dlatego jest tu dziś z nami i będzie z nami we wszystkich przyszłych pokoleniach.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szokująca liczba zgonów w Hiszpanii jest „wierzchołkiem góry lodowej”? Porażający raport!

/ geralt

  

Podawana oficjalnie liczba zmarłych i zakażonych koronawirusem w Hiszpanii może być tylko „wierzchołkiem góry lodowej” - wynika z raportu sporządzonego przez Instytut Zdrowia im. Carlosa III, który opublikował dziennik „El Pais”. „Wiedzieliśmy, że liczba zakażonych jest w rzeczywistości wyższa od wykrywanej, ale teraz stwierdziliśmy, że jest też dużo więcej zmarłych z powodu koronawirusa. Z tego wniosek, że wirus uderzył z jeszcze większą siłą, niż wynikałoby to z danych przekazywanych oficjalnie” - powiedział były pracownik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Daniel Lopez Acuna.

Z raportu wynika, że liczba zmarłych i zakażonych może być w rzeczywistości dużo wyższa, gdyż jako ofiary śmiertelne koronawirusa liczone są tylko te osoby, u których wcześniej przeprowadzono testy na obecność SARS-CoV-2 i u których testy te dały wynik pozytywny. Do statystyk nie wlicza się natomiast osób, które zmarły np. w swoich domach lub w domach opieki i którym nie zrobiono testów.

[polecam:https://niezalezna.pl/319356-kolejne-smutne-statystyki-z-hiszpanii-w-tym-kraju-zmarlo-juz-5690-zakazonych-koronawirusem]

W raporcie wzięto pod uwagę codzienną liczbę zmarłych, ujętą w rejestrach cywilnych, i porównano ją ze średnią od 2008 roku. Z raportu wynika, że w wielu regionach Hiszpanii liczba osób zmarłych w marcu br. podwoiła się.

W regionie Kastylia-Leon w ciągu jednego tygodnia (17-24 marca) odnotowano 885 zgonów, podczas gdy średnia z lat poprzednich w tym samym czasie wynosi 500. W przypadku 385 przypadków śmierci powyżej średniej tylko w mniej niż jednej trzeciej (122) za przyczynę uznano koronawirusa. Jako przyczynę śmierci u reszty podano np. zapalenie płuc, gdyż tym osobom nie zrobiono testów na SARS-CoV-2.

W regionie Madrytu w ciągu tygodnia 10-16 marca zanotowano 1318 zgonów, tj. o 66 proc. więcej niż wynosi średnia (794), ale tylko 192 zgony uznano za spowodowane koronawirusem.

[polecam:https://niezalezna.pl/319366-farmaceuta-o-przerazajacej-sytuacji-w-hiszpanii-ta-praca-staje-sie-droga-krzyzowa]

W regionie Kastylia-La Mancha w dniach 15-24 marca odnotowano 938 zgonów, czyli ponad 75 proc. więcej, niż wynosi średnia. Jednak z 404 przypadków ponad średnią tylko połowa została uznana za spowodowaną koronawirusem.

Podobna sytuacja jest w innych regionach Hiszpanii - w Katalonii, Aragonii, Kantabrii, Walencji i Nawarze.

„Wiedzieliśmy, że liczba zakażonych jest w rzeczywistości wyższa od wykrywanej, ale teraz stwierdziliśmy, że jest też dużo więcej zmarłych z powodu koronawirusa. Z tego wniosek, że wirus uderzył z jeszcze większą siłą, niż wynikałoby to z danych przekazywanych oficjalnie”

- powiedział były pracownik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Daniel Lopez Acuna.

Zgodnie z danymi ministerstwa Zdrowia w Madrycie z soboty, liczba zmarłych na koronawirusa w Hiszpanii wzrosła w ciągu doby o 832 osoby, do 5690 osób. Zainfekowanych było 72 248 osób, o ponad 8,1 tys. więcej niż dobę wcześniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts