Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia listy leków refundowanych

/ zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@stevepb

  

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia listy leków refundowanych, który zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 roku. Uwagi do wykazu można zgłaszać do poniedziałku, do godz. 14.00.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski komentując nowy wykaz leków na Twitterze napisał, że dostępne jako kolejne opcje terapeutyczne w cukrzycy typu pierwszego będą "ultra szybkodziałające analogi insuliny Fiasp - innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku". Od 1 marca wejdzie w życie również nowy program lekowy - "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy. Znajdzie się w nim wandetanib (Caprelsa)" - napisał wiceminister.

Natomiast Pegwisomant (Somavert) będzie kolejnym lekiem w ramach programu lekowego "Leczenie akromegalii” jako nowa opcja dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny. Jak zaznaczył wiceminister ten lek stanowi dopełnienie wytycznych europejskich i polskich w akromegalii.

Pojawi się też kolejne wskazanie dla cetuximabu (Erbitux) w ramach programu lekowego "Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego".

- Jest to odpowiedź na oczekiwania środowisk pacjentów i ekspertów

- zaznacza wiceminister.

Na liście znajdą się też odpowiedniki dla ostatniego drogiego leku przeciwjaskrowego DuoTrav (Travoprostum + Timololum). "Cena dla pacjenta była 24,42 zł za butelkę, a teraz będzie odpowiednio 8,88zł za 1 (3 razy taniej), 17,43zł za 3 but. i 20,37 zł za 4 butelki (5 razy taniej za butelkę). Koniec monopolu" - napisał wiceminister.

Z kolei w refundacji aptecznej znajdzie się gonadotropina - folitropinum delta (Rekovelle) we wskazaniu - kontrolowana hiperstymulacja jajników u pacjentek poniżej 40 r.ż.

- Pacjentki uzyskają lepszy dostęp do terapii - alternatywy dla obecnego leczenia, a dla części jest to jedyna opcja

- uważa Miłkowski.

Jak zauważa wiceminister na liście znajdzie się też odpowiednik posaconazolum - (Posaconazole Mylan) do leku oryginalnego Noxafil kosztującego 2 702,81 zł, gdzie nowy lek kosztuje 991,20 zł (cena detaliczna). Dla pacjenta cena nowego leku będzie nadal ryczałtowa - 3,20. Oszczędności dla NFZ to 10,5 mln zł.

Od marca mają również pojawić się kolejne odpowiedniki dla leków przeciwdepresyjnych duloxetinum - Dulsevia i Dutilox z obniżką cen detalicznych o 36 proc.

"Nowością jest dawka 90 mg (Dulsevia) obok dotychczasowych 30 i 60 mg. I oczywiście - Koniec monopolu" - napisał Miłkowski na Twitterze.

Zaznaczył również, że w ramach insulin długodziałających dla insuliny glargine (Abasaglar) została obniżona cena detaliczna o 17 proc. Dla pacjenta będzie o 15,54 zł taniej. "W krótko działających zostały zmniejszone ceny Mixtard, Actrapid i Insulatard. Zmniejszyły się również odpowiednio podstawy limitu" - wyjaśnił.

Miłkowski podkreślił również, że na pewno będą jeszcze zmiany w obwieszczeniu ostatecznym. Tłumaczy, że nie zostały wydane wszystkie decyzje dla nowych leków. "Możliwe, że niektóre leki utrzymają kontynuacje. Ostateczne decyzje zapadną w poniedziałek. Uwagi do projektu można przesyłać do 17.02 (pon.)" - przypomniał wiceminister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Szokująca liczba zgonów w Hiszpanii jest „wierzchołkiem góry lodowej”? Porażający raport!

/ geralt

  

Podawana oficjalnie liczba zmarłych i zakażonych koronawirusem w Hiszpanii może być tylko „wierzchołkiem góry lodowej” - wynika z raportu sporządzonego przez Instytut Zdrowia im. Carlosa III, który opublikował dziennik „El Pais”. „Wiedzieliśmy, że liczba zakażonych jest w rzeczywistości wyższa od wykrywanej, ale teraz stwierdziliśmy, że jest też dużo więcej zmarłych z powodu koronawirusa. Z tego wniosek, że wirus uderzył z jeszcze większą siłą, niż wynikałoby to z danych przekazywanych oficjalnie” - powiedział były pracownik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Daniel Lopez Acuna.

Z raportu wynika, że liczba zmarłych i zakażonych może być w rzeczywistości dużo wyższa, gdyż jako ofiary śmiertelne koronawirusa liczone są tylko te osoby, u których wcześniej przeprowadzono testy na obecność SARS-CoV-2 i u których testy te dały wynik pozytywny. Do statystyk nie wlicza się natomiast osób, które zmarły np. w swoich domach lub w domach opieki i którym nie zrobiono testów.

[polecam:https://niezalezna.pl/319356-kolejne-smutne-statystyki-z-hiszpanii-w-tym-kraju-zmarlo-juz-5690-zakazonych-koronawirusem]

W raporcie wzięto pod uwagę codzienną liczbę zmarłych, ujętą w rejestrach cywilnych, i porównano ją ze średnią od 2008 roku. Z raportu wynika, że w wielu regionach Hiszpanii liczba osób zmarłych w marcu br. podwoiła się.

W regionie Kastylia-Leon w ciągu jednego tygodnia (17-24 marca) odnotowano 885 zgonów, podczas gdy średnia z lat poprzednich w tym samym czasie wynosi 500. W przypadku 385 przypadków śmierci powyżej średniej tylko w mniej niż jednej trzeciej (122) za przyczynę uznano koronawirusa. Jako przyczynę śmierci u reszty podano np. zapalenie płuc, gdyż tym osobom nie zrobiono testów na SARS-CoV-2.

W regionie Madrytu w ciągu tygodnia 10-16 marca zanotowano 1318 zgonów, tj. o 66 proc. więcej niż wynosi średnia (794), ale tylko 192 zgony uznano za spowodowane koronawirusem.

[polecam:https://niezalezna.pl/319366-farmaceuta-o-przerazajacej-sytuacji-w-hiszpanii-ta-praca-staje-sie-droga-krzyzowa]

W regionie Kastylia-La Mancha w dniach 15-24 marca odnotowano 938 zgonów, czyli ponad 75 proc. więcej, niż wynosi średnia. Jednak z 404 przypadków ponad średnią tylko połowa została uznana za spowodowaną koronawirusem.

Podobna sytuacja jest w innych regionach Hiszpanii - w Katalonii, Aragonii, Kantabrii, Walencji i Nawarze.

„Wiedzieliśmy, że liczba zakażonych jest w rzeczywistości wyższa od wykrywanej, ale teraz stwierdziliśmy, że jest też dużo więcej zmarłych z powodu koronawirusa. Z tego wniosek, że wirus uderzył z jeszcze większą siłą, niż wynikałoby to z danych przekazywanych oficjalnie”

- powiedział były pracownik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Daniel Lopez Acuna.

Zgodnie z danymi ministerstwa Zdrowia w Madrycie z soboty, liczba zmarłych na koronawirusa w Hiszpanii wzrosła w ciągu doby o 832 osoby, do 5690 osób. Zainfekowanych było 72 248 osób, o ponad 8,1 tys. więcej niż dobę wcześniej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts