NOWE FAKTY ws. grupy niemieckich neonazistów. W ich mieszkaniach znaleziono... granaty

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/GooKingSword

  

Slum gun, granaty i symbole nazistowskie - to efekt przeszukań niemieckich śledczych w obławach na członków grupy, która chciała doprowadzić do wojny domowej w tym kraju. Niemiecka prasa ujawnia dziś także nowe szczegóły tej bulwersującej sprawy. Aresztowani ekstremiści mieli mieć związek z fińskimi "Żołnierzami Odyna".

W piątek niemiecka Prokuratura Federalna z siedzibą w Karlsruhe nakazała aresztowanie w sześciu różnych krajach związkowych 12 obywateli Niemiec, podejrzanych o działalność prawicowo-terrorystyczną. Efektem działań podejrzanych miała być sytuacja bliska stanu wojny domowej w kraju.

Z ustaleń śledczych wynika, że celem czterech inicjatorów przedsięwzięcia była destabilizacja porządku konstytucyjnego prowadząca do jego obalenia. Chciano to osiągnąć poprzez niesprecyzowane jeszcze zamachy na polityków, na osoby ubiegające się o azyl i na wyznawców islamu, czego efektem byłaby sytuacja bliska stanu wojny domowej. Projektodawcy terrorystycznych ataków kontaktowali się ze sobą osobiście, jak też w ramach grup czatowania i telefonicznie.

Niemiecka prasa ujawnia nowe szczegóły tej bulwersującej sprawy. Aresztowani ekstremiści mieli mieć związek z fińskim „Soldiers of Odin“ [Żołnierze Odyna – red.], która uważa się za tzw. „milicję obywatelską”. Charakteryzują ich czarne stroje oraz kurtki na których widnieją czaszki Wikingów. 

Przywódca prawicowo-terrorystycznej grupy, którą rozbito w piątek, to 53-latek noszący pseudonim „Twardy rdzeń”. Jest on dobrze znany niemieckiej policji. Jak poinformował „Der Spiegel”, już wcześniej „został on uznany przez organy ścigania za skrajnie prawicowego, potencjalnego terrorystę”, których – jak szacuje policja – jest w Niemczech 53.

Zdaniem śledczych są oni zdolni do „aktów przemocy, łącznie z zamachami terrorystycznymi”. Według komunikatu wydanego przez niemieckiego prokuratora generalnego, czterej mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani pod zarzutem założenia ugrupowania prawicowo-terrorystycznego i członkostwa w nim. Ośmiu innych zatrzymano w charakterze podejrzanych o wspieranie tego ugrupowania terrorystycznego. Komunikat wymienia tylko imiona i pierwsze litery nazwisk aresztowanych.

Jak donosi „Der Spiegel”, „policja skonfiskowała podczas obław broń różnego rodzaju, w tym wykonane własnoręcznie tzw. slum gun”. Według gazety „Kölner

Stadt-Anzeiger", podczas przeszukania mieszkań ekstremistów znaleziono także „granaty ręczne i symbole nazistowskie”.

Ekstremizm w Niemczech zbiera niestety swoje śmiertelne żniwo. W październiku ub. r. uzbrojony neonazista Stephan Balliet próbował wedrzeć się do synagogi w Halle. Po nieudanej próbie sforsowania drzwi świątyni otworzył ogień do ludzi na ulicy. Dwie osoby zastrzelił na miejscu, a dwie ciężko ranił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dw.com

Tagi

Wczytuję komentarze...


Szef angielskiej służby zdrowia: mniej niż 20 tys. zgonów z powodu epidemii będzie sukcesem

/ Philafrenzy / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

  

Jeśli liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii będzie mniejsza niż 20 tys., można będzie uznać, że kraj dobrze poradził sobie z epidemią - powiedział Stephen Powis, dyrektor medyczny angielskiego oddziału NHS, czyli brytyjskiej służby zdrowia.

W sobotę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu minionej doby, od godz. 17 w czwartek do godz. 17 w piątek, w kraju zmarło 260 osób, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1019. To najgorszy jak dotąd dobowy bilans zgonów.

"Jeśli uda nam się utrzymać liczbę zgonów poniżej 20 tys., będzie to dobry wynik, choć każda śmierć jest tragedią" - powiedział Powis w czasie codziennej konferencji prasowej poświęconej walce z koronawirusem. Poddającego się kwarantannie premiera Borisa Johnsona zastąpił dziś minister ds. biznesu Alok Sharma.

Powis ostrzegł jednak przed przedwczesnym popadaniem w samozadowolenie i podkreślił, że będzie to możliwe tylko, jeśli wszyscy będą przestrzegać nałożonych przez rząd ograniczeń w kontaktach międzyludzkich i przemieszczaniu się.

"Jeśli uda nam się zmniejszyć tempo przenoszenia, to wirus zacznie się słabnąć. To prosta matematyka. Jeśli zastosujemy się do środków, zobaczymy spadek. Nigdy nie dość przypominania wszystkim, którzy dziś nas oglądają, że możecie uratować życie innych. To naprawdę jest proste. Nauka, która za tym stoi, może być skomplikowana, ale rzeczywistość jest niewiarygodnie prosta. Unikaj kontaktu z innymi, jeśli możesz. Zostań w domu. Jeśli masz symptomy - izoluj się. To spowoduje mniej zgonów i mniejszą presję na NHS"

- podkreślał Powis.

Zapewnił także, że w Londynie - gdzie jest najwięcej zakażeń i zgonów - oddziały intensywnej terapii nie osiągnęły jeszcze maksymalnego obłożenia.

O liczbie 20 tys. zgonów wskutek epidemii po raz pierwszy wspomniał w połowie marca prof. Neil Ferguson, epidemiolog i profesor biologii matematycznej z Imperial College London. W przedstawionym modelu wskazywał, że jeśli Wielka Brytania utrzymałaby politykę mniejszych restrykcji, koronawirus spowoduje śmierć 260 tys. osób, a jeśli nie byłoby ich wcale - liczba zgonów sięgnie 510 tys. Dokument ten doprowadził do zmiany strategii rządu, który ostatecznie zdecydował się na zakazanie wszelkiego przemieszczania się i kontaktów, o ile nie jest to absolutnie niezbędne. Ferguson powiedział wówczas, że uznałby to za sukces, gdyby nowa strategia doprowadziła do utrzymania liczby zgonów poniżej 20 tys.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts