Ukradł karetkę. Podróż zakończył w rowie

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Wodnik/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Policjanci z Grójca (Mazowieckie) zatrzymali mężczyznę, który dziś rano ukradł karetkę sprzed miejscowego szpitala. Wcześniej 31-latek trafił do lecznicy z obrażeniami odniesionymi w bójce, ale zamiast czekać na badania, ukradł ambulans i odjechał, po czym wjechał do rowu.

Jak poinformował Rafał Jeżak z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, w niedzielę rano oficer dyżurny grójeckiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem karetki pogotowia, do którego doszło w Jasieńcu (gm. Grójec).

Na miejscu policjanci zastali ambulans leżący w rowie, a przy nim siedzącego pijanego mężczyznę. Jak się okazało kilka godzin wcześniej mężczyzna trafił do szpitala w Grójcu z obrażeniami odniesionymi podczas bójki w Warce.

31-latek, zamiast jednak czekać na badania, opuścił szpital i najprawdopodobniej zabrał z dyspozytorni szpitala kluczyki do karetki i odjechał. Po przejechaniu kilku kilometrów, uderzył w drzewo i wjechał do rowu. Nic mu się jednak nie stało. Mężczyzna był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Trafił do policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu będzie składał wyjaśnienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Niemcy odstawiają "Zooma". Niejasne powiązania jego producenta z chińskim rządem

Wideokonferencja / pixabay.com

  

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec ograniczyło do minimum korzystanie z aplikacji Zoom używanej do wideokonferencji - informuje w środę gazeta "Handelsblatt". Powodem są obawy o bezpieczeństwo danych i powiązania firmy z Chinami.

Na podstawie doniesień mediów i naszych własnych ustaleń uznaliśmy, że Zoom posiada krytyczne słabości i poważne problemy dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych

- napisał resort w wewnętrznym komunikacie cytowanym przez niemiecki dziennik gospodarczy.

Ministerstwo dodało jednak, że ponieważ wielu zagranicznych partnerów używa programu, niemożliwe jest całkowite zrezygnowanie z Zooma.

Dzięki pandemii Covid-19 i konieczności pracy zdalnej Zoom w krótkim czasie stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji używanych do telekonferencji na całym świecie. Rządy niektórych państw, np. Wielkiej Brytanii, używają programu - choć w wersji innej niż publicznie dostępna - do prowadzenia wirtualnych posiedzeń gabinetu. Z Zooma korzysta też wiele instytucji publicznych w USA.

W ostatnim tygodniu branżowe media i eksperci zwrócili uwagę na szereg niepokojących aspektów funkcjonowania programu. Według badań znanego kanadyjskiego ośrodka CitizenLab chodzi m.in. o przekierowywanie danych użytkowników z innych krajów do serwerów w Chinach, niestandardowy system szyfrowania danych (klucz do deszyfracji również był w niektórych przypadkach wysyłany do Chin) i udział chińskich firm w rozwoju aplikacji.

To wszystko sprawia, że - zdaniem CitizenLab - program nie powinien być używany do wrażliwych rozmów przez państwa oraz firmy obawiające się szpiegostwa przemysłowego. Obawy budzi także łatwość dostępu do telekonferencji przez cyberintruzów, co stało się powodem oficjalnego ostrzeżenia wydanego przez FBI.

Jednak według dr. Łukasza Olejnika, niezależnego badacza i doradcy ds. cyberbezpieczeństwa i prywatności, zaskakujące są nie tyle dziury w oprogramowaniu Zooma, ile fakt, że był on używany do prowadzenia rozmów na najwyższym szczeblu.

Zoom zawsze priorytetyzował prostotę użycia - użyteczność systemu. Nikt przecież nie spodziewał się wykorzystania tego oprogramowania w sytuacjach rangi bezpieczeństwa państwa. Być może do momentu nieoczekiwanego zastosowania go podczas obrad rządu Wielkiej Brytanii

- mówi ekspert.

Założyciel firmy Eric Yuan przeprosił w ubiegłym tygodniu m.in. za wprowadzanie użytkowników w błąd oraz wysyłanie danych użytkowników do centrów danych w Chinach. Zapowiedział też wzmożone wysiłki na rzecz poprawienia cyberbezpieczeństwa programu.

Błędy i problemy można znaleźć w każdym oprogramowaniu. Ważny jest sposób, w jaki organizacje reagują na znalezione problemy. Tutaj Zoom nie tylko nie kwestionuje problemów, ale też podjął dość bezprecedensową decyzję zagrożenia rozwoju i położenia priorytetu na kwestie zaufania, cyberbezpieczeństwa i prywatności

- mówi Olejnik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts