Dziewięciu bezdomnych narkomanów zginęło od kul. Motywy sprawców - nieznane

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/Alexas_Fotos

  

Uzbrojeni napastnicy zastrzelili dziewięciu bezdomnych narkomanów w stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformowały dzisiaj afgańskie władze. Eksperci zwracają uwagę na chroniczne nadużywanie narkotyków w kraju będącym największym producentem opium na świecie.

Agencja Reutera wskazuje, że doszło do rzadkiego przypadku najwyraźniej skoordynowanej przemocy wobec osób uzależnionych.

Nie wiadomo, jakie były motywy działania niezidentyfikowanych sprawców ataku, do którego doszło w sobotę w nocy; policja wszczęła śledztwo w sprawie.

Mężczyźni spali na otwartym powietrzu, a badania kryminalistyczne wykazały, że byli narkomanami.

Według ministerstwa zdrowia Afganistanu w tym liczącym ponad 36,6 mln ludzi kraju żyje ok. 2,5 mln osób uzależnionych od różnych narkotyków, w tym w większości od heroiny, która wytwarzana jest z opium.

Około 20 tys. osób zażywających narkotyki nie ma domu, przy czym połowa z nich żyje w Kabulu; czasami osoby te mają napięte relacje z lokalnymi mieszkańcami - wskazuje Reuters.

Dr Szokur Haidari z afgańskiego ministerstwa ds. zwalczania narkotyków mówi o "poważnym problemie społecznym", jakim jest narkomania w Afganistanie, do którego przyczynia się brak usług socjalnych, bezrobocie i łatwy dostęp do substancji psychoaktywnych. Zaznacza, że resort ma pieniądze na leczenie zaledwie 40 tys. uzależnionych rocznie, w sytuacji gdy pomocy szuka znacznie więcej osób.

Według resortu zdrowia sroga zima uśmierciła w tym roku, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, co najmniej 50 narkomanów, którzy nie mieli dachu nad głową.

Afganistan od lat jest największym producentem opium na świecie, mimo że od 2002 r. rząd USA wydał około 8,9 mld USD na zaprzestanie produkcji i handlu narkotykami. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


"Minęło 10 lat, ale kluczowe pytania dotyczące tej tragedii pozostają bez odpowiedzi. Druzgocące"

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Minęło 10 lat od katastrofy smoleńskiej. Dla wielu Polaków te wydarzenia to wciąż niezagojona rana. Również w innych krajach pamiętają o wydarzeniach, które na zawsze zmieniło polską historię. - 10 lat po katastrofie smoleńskiej kluczowe pytania dotyczące tej tragedii pozostają bez odpowiedzi, łączymy się w bólu i pamiętamy o tych, którzy zginęli - oświadczył Wadym Prystajko, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

- Dziś łączymy się w bólu w związku z wielką stratą polskiego narodu i pamiętamy tych, którzy zginęli w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Minęło 10 lat, ale kluczowe pytania dotyczące tej tragedii pozostają bez odpowiedzi. Druzgocące

 - napisał Prystajko. Jak dodał, katastrofa smoleńska to "kolejna ciemna karta w stosunkach polsko-rosyjskich".

Ubolewanie z powodu katastrofy wyraził także szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

[polecam:https://niezalezna.pl/322533-oredzie-prezydenta-w-10-rocznice-katastrofy-smolenskiej-w-smolensku-zgineli-najlepsi-z-nas]

- 10 lat temu Polska doświadczyła ogromnej tragedii: w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął polski prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka i 94 innych wybitnych ludzi, w tym czołowi przedstawiciele władz i sił zbrojnych. Opłakujemy tę stratę wraz z naszymi polskimi przyjaciółmi i pamiętamy prawdziwych przyjaciół Ukrainy

- napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych.

Ta tragedia do dziś "zawiera nieodkryte karty" - podkreślił z kolei ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar w tekście opublikowanym w piątek na portalu Istoryczna Prawda.

- Nie zdziwię się, jeśli nawet szczątki samolotu i pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej Kreml cynicznie będzie wykorzystywać w swoich politycznych celach

 - wskazał.

Odnosząc się do rocznicy zbrodni katyńskiej, Bodnar zaznaczył, że dziś, tak jak wtedy, "Rosja narzuca światu swój fałszywy wizerunek wybawcy i wyzwoliciela".

[polecam:https://niezalezna.pl/322521-nowe-badania-naukowcow-w-sprawie-smolenska-antoni-macierewicz-ujawnil-wyniki-w-tv-republika]

- I wtedy, i teraz Moskwa jednakowo próbuje zrzucić z siebie odpowiedzialność za dokonane zbrodnie

- dodał.

- Kreml do tej pory stara się wybielić zbrodniarski charakter totalitarnego systemu stalinowskiego i cynicznie szukać usprawiedliwienia tych zabójstw, a rosyjscy propagandyści próbują bluźnierczo "upiększyć" rolę ZSRR w napaści na Polskę i udziale w początku II wojny światowej

 - napisał wiceszef dyplomacji.

- Katyń to do dziś niezagojona rana. Zabójcy nie zostali ukarani. Co więcej, ich współcześni następcy nadal dokonują zbrodni i pozostają bezkarnymi

 - podkreślił.

Bodnar oświadczył, że 13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Ukraina solidarnie z polskim narodem wspomina zabitych i modli się za nich.


10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent prof. Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski. Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts