Ważna informacja ws. Możejek

  

Pierwszy transport produktów z rafinerii PKN Orlen w Możejkach na Litwie wyruszył na Łotwę odbudowanym torem w kierunku Renge na Łotwie. Nowy szlak ma skrócić trasę dostaw paliw z rafinerii na północ - do Łotwy i Estonii.

Liczący 19 km odcinek szlaku z Możejek do łotewskiego Renge został rozebrany przez litewskie koleje w 2008 r. Pod koniec 2019 r. litewskie koleje zakończyły odbudowę torów.

W uroczystym otwarciu szlaku w sobotę w Możejkach udział wzięli m.in. ministrowie transportu Litwy i Łotwy, kanclerz rządu Litwy, prezesi Kolei Litewskich i PKN Orlen.

Minister transportu Litwy Jarosław Narkiewicz podkreślił, że otwarcie nowej trasy będzie miało długofalowe pozytywne skutki zarówno dla rozwoju wielkiego biznesu, jak i dla lokalnych mieszkańców i samorządów.

„Cieszy to, że realizacja podjętych decyzji o odbudowie szlaku zajęło zaledwie półtora roku. 19 kilometrów to może się wydawać mało ważne, ale jest to bardzo ważna część projektów infrastrukturalnych w regionie”

- powiedział szef kancelarii rząd Litwy Algirdas Stoncaitis. Zaznaczył, że to zaledwie jeden z licznych ponadnarodowych projektów, realizowanych w regionie.

Minister transportu Łotwy Talis Linkaits powiedział, że odbudowanie połączenia z Możejkami to bardzo ważny dzień dla całego systemu transportowego jego kraju. „To bardzo ważny szlak komunikacyjny” - podkreślił.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił, że rafineria w tej części świata gwarantuje bezpieczeństwo. „Robiąc biznes musimy mieć poparcie rządu i społeczeństwa” - zaznaczył.

„Decyzja litewskich kolei z 2008 roku o rozebraniu najkrótszej trasy w kierunku Łotwy i Estonii była dla biznesu mocno niezrozumiała” - ocenił. Dodał, że zdecydowanie pogorszyła ona wyniki litewskiej filii Orlenu. „Ten okres mamy już za sobą, obecny rząd Litwy realizuje zadania i dotrzymuje słowa” - podkreślił.

Prezes PKN Orlen powiedział, że otwarcie szlaku kolejowego do Renge zdecydowanie poprawi wyniki finansowe Orlen Lietuva i przełoży się również na dochody państwa litewskiego. Przypomniał, że Orlen na Łotwie i Estonii ma ok. 80 proc. rynku paliw, więc skrócenie trasy dostaw będzie miało znaczący wpływ na parametry ekonomiczne.

Obajtek dodał, że PKN Orlen zamierza inwestować w rafinerię w Możejkach, m.in. w instalację pogłębionego przerobu ropy, który przedłuży żywotność zakładu.

Jak podkreślił, uruchomienie przewozu krótszą trasą nie zmniejszy dochodów litewskich kolei, bo Orlen - dzięki inwestycjom w rafinerii - będzie produkował i przewoził więcej produktów w kierunku granicy z Polską. „Konsumpcja paliw w Polsce rośnie.(…) Rocznie ok. 600 tys. ton paliw, głównie oleju napędowego pojedzie w kierunku Polski” - mówił.

Odnosząc się do planowanych inwestycji w Możejkach, Obajtek wyjaśnił, że w połowie roku powinien zostać wyłoniony wykonawca instalacji pogłębionego przerobu ropy, dzięki czemu powstanie więcej produktów, na których osiąga się wyższe marże. Zwiększy to odporność rafinerii na czynniki makroekonomiczne, przełoży się też na poprawę bezpieczeństwa energetycznego - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Najpierw milion euro, teraz koszulka na licytacji. Tak Robert Lewandowski wspiera polskie szpitale

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com;instagram.com/rl9

  

Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski kolejny raz pokazuje, że ma wielkie serce! Najpierw, wraz z żoną, przekazał milion euro polskiej służbie zdrowia na walkę z koronawirusem. Teraz robi kolejny ważny gest - na licytację trafiła jego koszulka z Bayernu Monachium, a cały dochód przeznaczony będzie na pomoc polskim szpitalom.

Koszulka jest nietuzinkowa - to trykot z meczu Bayernu z Schalke Gelsenkirchen, w którym "Lewy" zaaplikował rywalom hat-tricka. To spotkanie było prawdziwym teatrem jednego aktora i był nim właśnie polski napastnik:

O licytacji koszulki Lewandowski poinformował na Instagramie. Można wziąć w niej udział poprzez aplikację "Less_", która rozpoczęła akcję: #lessappforhospitals. Udział w niej może wziąć każdy.

Jak można przeczytać na profilu aplikacji, dołączyć do akcji można poprzez trzy proste kroki. "Pobierasz aplikację, wystawiasz co najmniej jeden przedmiot na sprzedaż i publikujesz na Facebooku/Instagramie/Instastory screena tej aukcji" - napisano.

Właściciele aplikacji obiecują, że jedna osoba to jedna złotówka przekazana na polskie szpitale.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że cały sportowy świat zamarł. Nie odbywają się żadne zawody, mityngi, turnieje, a dwie największe imprezy 2020 roku - piłkarskie mistrzostwa Europy i igrzyska olimpijskie w Tokio - zostały przesunięte o rok. Według oficjalnych danych zainfekowanych jest ponad 1,6 mln ludzi, a zmarło prawie 102 tys. W Polsce chorobę Covid-19 stwierdzono u prawie 6 tys. obywateli, a zmarło 181. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts