Salvini: Albo UE się zmieni, albo nie ma sensu, by dalej istniała

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini oświadczył dzisiaj, że „albo UE zmieni się, albo nie ma sensu, by dalej istniała”. Zasugerował, że jeśli nie dojdzie do zmiany zasad w Unii, Włochy mogłyby pójść śladem Wielkiej Brytanii, która z niej wystąpiła.

Matteo Salvini
By U.S. Department of State from United States - Italian Deputy Prime Minister Salvini Signs Secretary Pompeo Guestbook, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79762752

„Zwrot w drugą stronę” - tak dziennik „Corriere della Sera” podsumował na swojej stronie internetowej wypowiedź byłego szefa MSW i byłego wicepremiera w mediach społecznościowych.

Salvini stwierdził odnosząc się do członkostwa Włoch w UE:

„Albo jest się w środku zmieniając reguły tej Europy albo, jak powiedział mi pewien rybak: >>ludzie, zróbmy jak Anglicy<<. Albo reguły się zmienią, albo nie ma sensu siedzieć w klatce, w której nie pozwalają ci być rybakiem, lekarzem czy badaczem”.

Jak zauważyła mediolańska gazeta, takie antyunijne deklaracje nie są niczym nowym w Lidze i u samego Salviniego. Podkreślono zarazem, że słowa te wypowiedział kilka dni po tym, gdy w stowarzyszeniu prasy zagranicznej w Rzymie mówił, że priorytetem jego ugrupowania nie jest wychodzenie z Unii, ale wzrost gospodarczy.

Dziennik przypomniał, że spotkanie z korespondentami światowych mediów miało na celu przywrócenie wiarygodności Ligi na arenie międzynarodowej. 72 godziny później Matteo Salvini „zmienił front” - zauważa się.

Ugrupowanie, na czele którego stoi Salvini i noszące wcześniej nazwę Liga Północna, przez długi czas stosowało ostrą antyunijną retorykę. Także sam Salvini jako wicepremier i szef MSW w poprzednim rządzie mocno krytykował politykę UE, zarówno migracyjną jak i gospodarczą czy finansową.

Jego opozycyjne obecnie ugrupowanie zajmuje od wielu miesięcy pierwsze miejsce w sondażach poparcia.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Matteo Salvini #Unia Europejska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo