Nie będzie spotkania Czaputowicz-Ławrow. "Polska ambasada złożyła notę w MSZ Rosji"

Szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz, poinformował, że nie dojdzie dziś do jego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Dyplomaci mieli rozmawiać o organizacji uroczystości w Katyniu i Smoleńsku 10 kwietnia 2020 r. - W piątek polska ambasada w Moskwie złożyła notę w MSZ Rosji z prośbą o wsparcie organizacji polskiej wizyty państwowej 10 kwietnia do Smoleńska i do Katynia, czekamy na odpowiedź - podał Czaputowicz.

Jacek Czaputowicz
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Szef polskiego MSZ bierze dzisiaj udział w 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, podobnie jak jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow. Kilka dni temu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski mówił, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania Czaputowicza z Ławrowem, podczas którego ministrowie "będą rozmawiali o ewentualnej organizacji uroczystości" 10 kwietnia.

Podczas rozmowy z polskimi dziennikarzami Czaputowicz poinformował, że przy okazji jego uczestnictwa w konferencji monachijskiej do takiego spotkania nie dojdzie. Jak tłumaczył, strona rosyjska poinformowała, że Ławrow ma wypełniony kalendarz.

- Nie planowaliśmy żadnego spotkania, wiedzieliśmy, że jest taka koincydencja mojej obecności i ministra Ławrowa. Chcieliśmy pokazać stronie rosyjskiej, że jeżeli są jakieś pytania, prośby o jakieś wyjaśnienia, ja tutaj będę, jesteśmy gotowi do rozmów. Otrzymaliśmy informację, że strona rosyjska ma zaplanowany kalendarz

 - powiedział Czaputowicz.

- My działamy, jeśli chodzi o uroczystości, według trybu dyplomatycznego

 - zaznaczył.

Jak poinformował, w piątek została złożona przez ambasadę polską w Moskwie nota w MSZ Rosji z prośbą o wsparcie, jeśli chodzi o organizację polskiej wizyty państwowej 10 kwietnia do Smoleńska i do Katynia.

- "Czekamy na odpowiedź. Myślę, że strona rosyjska zapozna się z tą notą i w trybie dyplomatycznym przez ambasadę przekaże nam stanowisko

 - mówił.

- Nam chodzi o to, żebyśmy mieli możliwość przekroczenia granicy i uczestniczenia w uroczystości. Też tam nie oczekujemy jakiejś reprezentacji polityków rosyjskich, jest to sprawa ważna dla Polaków i tak to postrzegamy - dodał. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Siergiej Ławrow #jacek czaputowicz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo