Wspaniały Piotr Żyła! Polak triumfuje na austriackim mamucie!

We wspaniałym stylu Piotr Żyła wygrał sobotni konkurs na mamuciej skoczni w austriackim Bad Mitterndorf. Polak na półmetku zawodów był trzeci za Karlem Geigerem i Stefanem Kraftem, ale finał na Kulm należał do niego! Dawid Kubacki był piąty, a Kamil Stoch siódmy.

Piotr Żyła triumfuje na Kulm
Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Do drugiej serii konkursu w Bad Mitterndorf awansowało pięciu Polaków, aż trzech z nich wywalczyło miejsca w pierwszej dziesiątce na półmetku zawodów. Na austriackim mamucie świetnie w pierwszej próbie zaprezentował się Piotr Żyła. Piotrka wyprzedzali tylko Karl Geiger i Stefan Kraft. Nie zawiedli Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Na słowa uznania zasłużył również Jakub Wolny. Awansował do drugiej serii także Aleksander Zniszczoł, który do 197 metrów w pierwszej próbie dołożył 188 w finale konkursu.

Drugiej próby do udanych nie zaliczy Jakub Wolny. 24-latek który lubi i umie daleko latać na mamutach tym razem wyglądał w powietrzu jakby wypchał kombinezon kamieniami i w rezultacie wylądował na 201 metrze, co oznaczało spadek w klasyfikacji.

Kibicom biało-czerwonych mocniej zabiły serca, gdy nadszedł czas na czołową dziesiątkę zawodów. Kamil Stoch ładnie wyszedł z progu, wyłożył się na nartach i frunął daleko aż na 231,5 m. Polak niezbyt często w tym sezonie ma wiatr pod narty, kiedy mu lekko powiało od razu było widać efekty. Kamil został liderem konkursu.

Imponujący lot Kamila Stocha i Polak prowadził na Kulm

Dawid Kubacki miał trudniejsze warunki, ale wciąż jest w świetnej formie. Przy podmuchach w plecy Dawid uzyskał 217 m i teraz to on objął prowadzenie. Szkoda tylko, że sędziowie w tym wypadku nie docenili eleganckiego lotu naszego mistrza, tak jak na to zasłużył.

Polaka wyprzedził Timi Zajc (225 m), ale zaraz po nim znakomicie skoczył Piotr Żyła. 219,5 m i pierwsze miejsce! Pewne podium dla naszego zawodnika! Trener Michal Dolezal mógł się szeroko uśmiechnąć, a uśmiech ten nie zgasł po próbie Stefana Krafta. 214,5 i trzecie miejsce Austriaka. Został tylko Niemiec. Karl Geiger leciał ale lądował przed zieloną linią. Polak wygrywa na Kulm! Piotr Żyła triumfuje w Bad Mitterndorf! Kubacki piąty, Stoch siódmy!

Drugie pucharowe zwycięstwo Piotra Żyły!

Sobotnie zawody w Austrii zainaugurowały Puchar Świata w lotach. W tym sezonie odbędą się jeszcze dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy. Oprócz niedzielnych zawodów na Kulm (o godz. 11) zaplanowano także rywalizację w norweskim Vikersund.

Triumf Piotra Żyły po latach. Trzech Polaków w czołówce

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Dawid Kubacki #Kamil Stoch #Puchar Świata w skokach #loty narciarskie #Bad Mitterndorf #Kulm #Piotr Żyła

Janusz Milewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo