Kaleta odpowiada Tuskowi. Porównuje budżety NFZ! „To nie subtelna różnica, lecz gigantyczna”

Sebastian Kaleta/Donald Tusk / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odpowiedział na twitterowy wpis Donalda Tuska, dotyczącego przeznaczania "dwóch miliardów na nowotwór". Porównał, jak wyglądał budżet NFZ za czasów rządów Tuska, a jak wygląda obecnie. - W sumie to nie subtelna różnica, lecz gigantyczna - podsumował.

W czwartek wieczorem Sejm zagłosował przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie noweli ustawy abonamentowej dotyczącej rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami. Głosowało 452 posłów. Za było 232; przeciw zagłosowało 220. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Decyzja wzbudziła ogromne poruszenie, szczególnie w szeregach Platformy Obywatelskiej. 

- To bardzo subtelna różnica: opozycja chce przeznaczyć dwa miliardy na onkologię, a PiS na nowotwór

- napisał na Twitterze Donald Tusk.

Słowa byłego premiera doskonale wpisują się w medialną strategię opozycji, która wykreowała rzekomy wybór, jakiego miała dokonać rządząca w Sejmie większość: między publicznymi mediami a leczeniem onkologicznym. "Przestańcie używać chorych w kampanii, bo to jest obrzydlistwo" - mówił dziś wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. 

Tymczasem, Tusk doczekał się odpowiedzi od Sebastiana Kalety. Wiceminister sprawiedliwości porównał, jak wyglądał budżet Narodowego Funduszu Zdrowia w czasach, gdy z urzędu premiera odchodził Donald Tusk, a jak wygląda teraz. 

- W sumie to nie subtelna różnica, lecz gigantyczna, bo w 2014 roku nowotwór w postaci mafii vatowskich miał się świetnie

- dodal Kaleta. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


KE rekomenduje ograniczenia w sprzedaży leków

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/jarmoluk

  

KE w środę zaprezentowała krajom UE rekomendacje ws. dostępu do leków podczas pandemii koronawirusa. Proponuje m.in. wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży leków, w przypadku których istnieje ryzyko niedoborów, oraz rozważenie tymczasowego ograniczenia internetowej sprzedaży.

Ryzyko niedoborów wynika przede wszystkim ze wzrostu popytu na leki stosowane w szpitalnym leczeniu pacjentów z koronawirusem. Pewną rolę odgrywa także gromadzenie zapasów przez obywateli, zwiększony popyt na eksperymentalne leki przeciwko koronawirusowi, wprowadzanie w UE i poza nią środków protekcjonistycznych, takich jak zakazy wywozu i gromadzenie zapasów krajowych oraz bariery transportowe między krajami.

"Ten bezprecedensowy kryzys w dziedzinie zdrowia stanowi ogromne obciążenie dla naszych systemów opieki zdrowotnej – zapasy podstawowych leków w wielu europejskich szpitalach są bliskie wyczerpaniu. Nie możemy sobie pozwolić na niedobór leków ratujących życie w tak krytycznym momencie. Przedstawiamy dziś państwom członkowskim konkretne działania, które mają na celu aktywne zapobieganie niedoborom i zapewnienie naszym szpitalom podstawowych leków potrzebnych do ratowania życia. Apeluję o solidarność i odpowiedzialność przemysłu farmaceutycznego w UE w celu zwiększenia produkcji leków potrzebnych do leczenia ciężko chorych pacjentów z koronawirusem"

- powiedziała Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

W wytycznych Komisji podkreśla się, że krajowe władze powinny okazać solidarność poprzez zniesienie zakazów i ograniczeń eksportu, aby zapewnić dostępność podstawowych leków w szpitalach i aptekach oraz uniknąć gromadzenia zapasów na poziomie kraju. Organy krajowe powinny również zwalczać wprowadzające w błąd informacje, które mogą prowadzić do niepotrzebnego gromadzenia zapasów w wyniku paniki zakupowej.

KE wskazuje, że kraje muszą zapewnić podaż poprzez "zwiększenie produkcji i jej reorganizację dzięki monitorowaniu zasobów i zdolności produkcyjnych, koordynacji wspólnych wysiłków przemysłu oraz wdrażaniu działań stymulujących popyt i inicjatyw w zakresie zamówień publicznych mających na celu pobudzanie podaży".

Mają też promować optymalne stosowanie leków w szpitalach, w szczególności poprzez dostosowanie istniejących protokołów szpitalnych lub ustanowienie nowych zatwierdzonych protokołów mających na celu zapobieganie nadużywaniu leków, a także umożliwienie przedłużenia okresu ważności leków.

KE sugeruje również zoptymalizowanie sprzedaży w aptekach, aby uniknąć gromadzenia nadmiernych zapasów poprzez wprowadzenie ograniczeń dotyczących sprzedaży leków, w przypadku których istnieje ryzyko niedoborów, oraz rozważenie tymczasowego ograniczenia internetowej sprzedaży leków podstawowych.

W ostatnich tygodniach Komisja, przy wsparciu ze strony Europejskiej Agencji Leków (EMA), gromadzi dane na temat aktualnych wyzwań w celu monitorowania, oceny i identyfikacji leków, w przypadku których istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów. Obejmuje to monitorowanie ogólnego popytu ze strony państw członkowskich, a także skutków zakazu wywozu wprowadzonego przez państwa trzecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts