Hiszpańska prasa o egoizmie wobec Polski

  

Hiszpański dziennik „El Confidencial” uważa, że Niemcy prowadzą wobec kilku sojuszników z Unii Europejskiej, w tym Polski, politykę naznaczoną egoizmem. Gazeta wskazuje na ostatnie błędy Berlina na arenie międzynarodowej, które, jej zdaniem, próbuje wykorzystać Francja.

Madrycki dziennik pisze dziś, że Paryż od ponad roku przestał popierać projekt gazociągu Nord Stream 2. Wskazuje też, iż Niemcy pod rządami kanclerz Angelę Merkel prowadzą egoistyczną politykę energetyczną, pozostawiając w „delikatnej sytuacji” państwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Polska i kraje bałtyckie.

„Obsesje tych państw związane z tym ryzykiem [powstaniem gazociągu] wynikają z coraz bardziej agresywnej postawy Rosji. (Gazociąg) izoluje ich, a także przedłuża trudne uzależnienie energetyczne UE od rosyjskiego gazu” - napisał hiszpański dziennik.

„El Confidencial” twierdzi, że próby uruchomienia Nord Stream 2 zbiegają się ze słabnącą siłą Niemiec na arenie międzynarodowej. Wskazuje, że Berlin, który wciąż kurczowo trzyma się Kremla, przestaje już być liczącym się graczem w wielkiej polityce światowej.

„Wydaje się, że dla Niemiec relacje z Rosją są ważniejsze niż priorytety bezpieczeństwa wewnątrz własnej europejskiej rodziny na Wschodzie” - zauważył „El Confidencial”.

Dziennik wskazuje też na trudności Niemiec w relacjach z Turcją i brak jasnej strategii wobec Ankary oraz basenu Morza Śródziemnego. Twierdzi, że sytuację tę próbuje wykorzystać Francja. Zwraca uwagę na ostatnie deklaracje Paryża „gotowego wysłać swoje okręty wojskowe, aby bronić terytorium kraju UE przeciw tureckiej agresji”.

„El Confidencial” przypomina różne inicjatywy Francji prowadzone w ostatnich miesiącach z inspiracji prezydenta Emmanuela Macrona, które, zdaniem gazety, służą zwiększeniu roli Paryża w basenie Morza Śródziemnego.

Podkreślając duże ambicje polityczne Macrona, którego nazywa „Napoleonem”, madrycki dziennik powątpiewa jednak, aby po brexicie Francji udało się wzmocnić na tyle, aby swoim potencjałem dorównać Wielkiej Brytanii w polityce światowej.

„Francja nie ma zdolności technicznych, globalnej wizji, ani też zaufania pozostałych członków UE” - podsumował hiszpański dziennik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wsparcie onkologii czy jednak nie? Wiceminister zdrowia o opozycji: „Pewnego rodzaju hipokryzja”

Janusz Cieszyński / screen z TVP Info

  

- To niestety pewnego rodzaju hipokryzja - tak wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ocenia postawę opozycji, która najpierw apelowała o przekazanie środków na leczenie onkologiczne zamiast na media publiczne, po czym zagłosowała za poprawką, przekazującą kolejne 750 milionów dla mediów. Poprawka została odrzucona głosami posłów PiS.

W poprawce budżetowej zaproponowano przeznaczenie z budżetu państwa dodatkowych 750 mln zł dla mediów publicznych, w celu zastąpienia obowiązku opłacania abonamentu za używanie odbiorników RTV. Zgłoszoną poprawkę odrzucono większością głosów posłów Prawa i Sprawiedliwości. Spośród 130 głosujących polityków Koalicji Obywatelskiej, w tym także kandydatki na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wszyscy głosowali za. Podobnie jak posłowie Lewicy - spośród 49 głosujących, wszyscy opowiedzieli się za poprawką. Autorzy poprawki z KP PSL-Kukiz15 jednomyślnie zagłosowali za.

[polecam:https://niezalezna.pl/311414-hejtuja-pis-za-wsparcie-mediow-publicznych-sami-glosowali-za-prawie-mld-zl-na-tvp-i-polskie-radio]

Co o takiej postawie sądzi wiceminister zdrowia? Dowiedzieliśmy się tego z porannego programu "Jedziemy":

- To niestety pewnego rodzaju hipokryzja. Z jednej strony stawianie tych dwóch rzeczy, mediów publicznych i leczenia chorych, co jest nieuprawnionym i nieeleganckim porównaniem. To jest celowo robione, a kiedy nikt nie patrzy, to wiadomo jakie są te głosowania

- podsumował wiceminister Janusz Cieszyński w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem.

Padło też pytanie: jak wygląda budżet Narodowego Funduszu Zdrowia w porównaniu z czasami, gdy rządziła w Polsce koalicja PO-PSL? Różnica jest znaczna. 

- Jeżeli chodzi o środki łącznie, to mamy ponad 30 miliardów więcej na leczenie Polaków. Coraz istotniejszą pozycją będzie onkologia. Jestem przekonany, ze w tym roku osiągniemy poziom 11 miliardów złotych na leczenie onkologiczne Polaków. Te kwoty rosną, ale ważne jest to, że oprócz tego wzrostu mamy przełom, to Narodowa Strategia Onkologiczna

- powiedział Cieszyński, przypominając, że strategia ta jest budowana pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts