Ambasador Niemiec dla „GPC”: stosunki polsko-niemieckie są dobre, lepsze niż ich reputacja

  

- Niemcy stanowczo broniły Polski przed niesprawiedliwą narracją Rosji odwołującą się do II wojny światowej. W tym sensie rząd Niemiec bardzo jasno pozycjonuje się w kwestiach historycznych, ale i w sprawach bieżącej polityki stara się również wspólnie z polskimi partnerami dojść do porozumień, które będą korzystne dla obu stron. Te relacje między Polską i Niemcami są naprawdę dobre i bardzo ścisłe - mówi w wywiadzie dla dziennika „Gazety Polskiej Codziennie” („GPC”) ambasador Niemiec Rolf Nikel. Obszerny wywiad ukaże się w weekendowym wydaniu gazety.

- Stosunki polsko-niemieckie są dobre, lepsze niż ich reputacja. W sferze wymiany handlowej odnotowujemy kolejne rekordy, w zeszłym roku niemiecki eksport do Polski przekroczy 120 mld euro. Mamy bardzo wysokie inwestycje w obu kierunkach, a polskie firmy stają się coraz silniejsze na niemieckim rynku, ostatni przykład to niemieckie zakupy Polskich Linii Lotniczych LOT - mówi ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce w weekendowej „GPC”.

Podkreślił, że Polska jest szóstym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, wyprzedzając Wielką Brytanię o całe dwie długości Rosję. - Gospodarka to pierwszy filar naszej silnej współpracy. Drugim jest kooperacja w ramach społeczeństwa obywatelskiego, bardzo prężne działania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, licznych fundacji - powiedział ambasador.

Zaznaczył, że „dużo dobrego dzieje się również na poziomie polsko-niemieckiego dialogu politycznego”.

- Prezydent Frank-Walter Steinmeier przemawiał w Wieluniu w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, złożył też wizytę w Warszawie, 1 września w Warszawie była też Angela Merkel, ostatnio prezydent Steinmeier przybył też do Auschwitz. I nie chodzi wyłącznie o intensywność wizyt, ale też o coś bardzo istotnego, Niemcy stanowczo broniły Polski przed niesprawiedliwą narracją Rosji odwołującą się do II wojny światowej

- zaznaczył ambasador Niemiec.

- W tym sensie rząd Niemiec bardzo jasno pozycjonuje się w kwestiach historycznych, ale i w sprawach bieżącej polityki stara się również wspólnie z polskimi partnerami dojść do porozumień, które będą korzystne dla obu stron. Te relacje miedzy Polską i Niemcami są naprawdę dobre i bardzo ścisłe - podkreślił.

Ambasador odnosi się też do projektu gazociągu Nord Stream II. - Mówiąc o Nord Stream II, myślimy o projekcie realizowanym przy udziale różnych firm, nie tylko niemieckich i rosyjskich, i ten projekt ma pewne aspekty polityczne dotyczące w dużej mierze Ukrainy. W grudniu 2019 r. zapadła decyzja o utrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu przez ukraińskie rurociągi na Zachód o pięć lat, w tym sensie politycznie sprawę na razie uregulowano. Znacząco przyczynił się do tego niemiecki rząd federalny - powiedział Nikel.

Nikel mówi też o współpracy polsko-niemiecko-francuskiej w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Dopiero co byłem na spotkaniu z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem. Obaj jesteśmy zdania, że Trójkąt Weimarski ma duży potencjał i może działać na kilku płaszczyznach. Niedługo odbędzie się szczyt Trójkąta na najwyższym poziomie, czyli z udziałem prezydentów Francji, Niemiec i Polski, będzie to pierwsze tego typu spotkanie od 2011 r. - powiedział ambasador RFN.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus paraliżuje Włochy. Ekspert: jesteśmy obecnie w stanie zwiększonego zagrożenia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/geralt

  

- Na pewno poprzez ujawnione we Włoszech przypadki koronawirusa, jesteśmy obecnie w stanie zwiększonego zagrożenia - mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl prof. dr hab. Waleria Hryniewicz z Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej w Narodowym instytucie Leków.

Włochy stały się trzecim na świecie krajem (po Chinach i Korei Południowej) pod względem liczby zakażonych koronawirusem, wygląda więc na to, że epidemia przenosi się do Europy. Co to oznacza dla Polski?

- Na pewno stan wzmożonej czujności, gotowości do diagnostyki i do wyłapywania przypadków [zakażonych koronawirusem – red.] i gotowości medycznej. 

Czy włoskie służby sanitarne popełniły jakiś błąd, w działaniach prewencyjnych i czy w ogóle można tej epidemii skutecznie przeciwdziałać?

- Przeciwdziałanie tej epidemii jest bardzo, bardzo trudne, ponieważ jest to wirus oddechowy, a objawy mogą być bardzo łagodne. Czas wylęgania jest – wydaje się – dłuższy, niż myśleliśmy początkowo, co wynika z doświadczeń pasażerów słynnego już statku [Diamond Princess – red.]. Nie chciałabym oskarżać Włochów, ale na pewno jest to sytuacja która się im na początku wymknęła spod kontroli - nie wyłapano tych pierwszych zachorowań, tego pierwszego zachorowania. Ja bym ich nie oskarżała, bo to jest bardzo trudne, ale czujność widocznie była osłabiona.

Włochy, to często wybierany przez polskich turystów kierunek, czy zdaniem pani koronawirus jest już w Polsce?

- Wydaje mi się, że nie, bo czujność służb sanitarnych jest dosyć podwyższona. Aczkolwiek na pewno będzie teraz masowy powrót chociażby z nart, bo to jest czas kiedy mamy tam wielu polskich narciarzy. Na pewno poprzez ujawnione we Włoszech przypadki koronawirusa, jesteśmy obecnie w stanie zwiększonego zagrożenia.

Kiedy możemy spodziewać się szczepionki przeciw koronawirusowi?

- Szczepionka może się pojawić w perspektywie roku czasu. Ona wymaga jednak badań klinicznych i to jest bardzo ważne. Mimo, że wiemy już dużo, a może nawet wszystko o tym wirusie, to do uzyskania szczepionki musi upłynąć jeszcze sporo miesięcy, mimo imponującej współpracy międzynarodowych ośrodków naukowych i instytucji odpowiadających za rejestrację i za kontrolę jakości. Szczepionki na pewno w pierwszym półroczu jeszcze nie będzie.


[polecam:https://niezalezna.pl/312392-gis-apeluje-do-polakow-wracajacych-z-wloch-obserwujcie-sie-nie-bagatelizujcie-odpowiedniej-higieny][polecam:https://niezalezna.pl/312408-wlochy-najnowsze-dane-ws-koronawirusa]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts